Partner mi chce oplatit nevěru

Partnerská poradna on-line

Se svým přítelem jsem byla čtvrtým rokem, ale postupně se to dostávalo do fáze, kdy jsme se jen hádali a vyvrcholilo to večerem, kdy jsem se vyspala s jiným klukem. Den na to jsem to svému příteli řekla, protože jsem měla výčitky, ale řekla jsem mu že to byla chyba a že jsem si díky tomu plno věcí uvědomila a že náš vztah chci změnit. Partner, i přesto, že jsem mu hrozně ublížila, se mnou zůstal, pronajali jsme si byt a skoro další rok jsme spolu dál byli ve vztahu. Problém ale byl, že mi to neustále vyčítal a připomínal a hlavně už mi vůbec nevěřil. Asi před měsícem už to došlo do takové fáze, že to přítele přestalo bavit a rozešel se se mnou se slovy, že se musí taky vyspat s jinou. Už měsíc se o něj snažím, aby se ke me vrátil, abych mu dokázala, že mu chci být věrná, že už nemá důvod k tomu mi nevěřit, ale on náš rozhovor ukončil se slovy: Chci se k tobě vrátit, ale musíme být na stejné úrovni, proto se musím vyspat s jinou. Stále spolu bydlíme, nevím jak se k němu chovat, co mám dělat? Chce být jako partner se mnou, nebo už chce jít za jinou a se mnou je to jen takové doznívání? Prosím o radu.

Marie

Petra Jarošová odpovídá:

Marie, váš příběh má dvě roviny: ztráta důvěry vašeho partnera k vám a potom váš pocit, že musíte o něj bojovat a něco mu dokazovat. Něco to říká o něm, a také o vás.

Co se týče jeho: Když říká, že vám nemůže věřit a že vám dokonce musí oplatit nevěru, aby se cítil dobře, říká tím sám o sobě, že si  vůbec nevěří. Když nedůvěřuje vám, že s ním opravdu chcete být, ve skutečnosti to znamená, že si není jistý svými kvalitami. Kdyby byl, vaši nevěru by vyřešil buď tak, že by se s vámi rozešel rovnou s tím, že stojí jen o ženu, která ví, co chce, tedy jeho. Nebo by s vámi zůstal, ale bez výčitek a s pochopením, že k situaci také nějak přispěl a snažil by se s vámi hledat řešení; například důvody vaší nespokojenosti a jak s nimi můžete společně pracovat a co můžete oba změnit.

Co se týká vás: celá situace ukazuje, že ani vy o sobě nemáte to nejlepší mínění. Jinak byste se už dávno rozešla s mužem, který vám nevěří. A to navzdory tomu, že jste udělala chybu. Přece se nebudete omlouvat do nekonečna. Omluvila jste se a od té doby jste byla věrná. To stačí. Chybovat je lidské. Ale vy jste od něj koupila ten film, že byste měla mít špatné svědomí a do konce života se omlouvat, něco dokazovat a bojovat o jeho důvěru. Tohle gentleman nedělá. Buď vztah ukončí rovnou, nebo se chová, jakoby se nic nestalo. Hrát si na ublíženého není to, co skutečnou ženu ohromí. Ale vy jste se nechala zatlačit do kouta a hrajete s ním tuhle hru a postupně vám ubývá sebevědomí.

Ten muž možná vůbec nesplňuje vaše představy o partnerovi na celý život, ale vy už jste se stala na něm závislou. Tak, jako droga není žádný skutečný partner, ale závislý bez ní neumí žít a současně ji nenávidí… I vy jste s někým, kdo se k vám nechová hezky a místo toho, abyste si řekla co chcete, neustále se snažíte mu dokázat něco, co ani dokázat nelze. Protože mu chybí skutečné sebevědomí. Silný muž nemá zapotřebí ženu ponižovat, ale ten váš to dělá.

Abyste dokázala vidět jasně, potřebujete se nejdřív sama ubezpečit o svých kvalitách. Všímejte si, jak se chováte k ostatním lidem i ke svému partnerovi. Jestli jste si jistá, že v každém okamžiku děláte to nejlepší pro ně i pro něj. Jestli si všímáte toho, co potřebují a dáváte jim to. Jestli jste pozorná a laskavá. Když toto všechno budete dělat, po nějaké době se objeví hluboký prožitek, že jste skvělá kamarádka, žena, partnerka… A že si proto zasloužíte být obklopena skvělými lidmi a také mít partnera, který se  chová také tak. A nebudete ochotná jít pod určitou hranici chování a fungování ve vztahu i vztazích s jinými lidmi.

Podmínkou je, že vždy začnete vy. Není to tak, že se chováte hezky, jen když se ostatní chovají hezky k vám. Začíná ten moudřejší a to byste měla být vy. Dáváte lásku, pozornost i péči a dříve nebo později se vám začne všechno vracet. Díky tomu si bez jakýchkoli pochybností uvědomíte vlastní kvality a bude snadné vidět, jestli se k vám partner hodí, nebo ne. Můžete být rozdílní, ale úroveň musí být podobná, jinak to nebude fungovat.

Nezabývejte se teď tím, jestli vztah končí a přestaňte svému příteli dokazovat, že už jste se polepšila. Povzneste se nad to a začněte se jednoduše chovat hezky k ostatním o jemu, ne proto, abyste něco dokázala, ale proto, že je to potěší a budou se cítit dobře ve vaší společnosti. Budou vám postupně dávat pozitivní zpětné vazby a díky tomu se budete cítit stále lépe. To vám umožní vidět celou situaci s odstupem a beze strachu. Výsledkem bude, že si vás váš partner začne vážit a přestane se chovat tak, jako doposud. Nebo si uvědomíte, že máte na víc a sama odejdete.

Jestli něco stojí za to, pak investovat čas a energii do vlastního rozvoje, díky němuž jsme schopní lépe fungovat ve světě a být užiteční druhým. Dobrý partner se potom objeví sám od sebe a nebudete mu muset nic dokazovat. Že jste skvělá žena mu bude jasné na první pohled.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“