Partner mi dělá dusno

Partner mi dělá dusno
Partnerská poradna on-line
Píšu vám proto, že můj partner, se kterým jsem rok a tři čtvrtě, 
mi začíná dělat tak nějak dusno... Asi před dvěma týdny se se mnou 
rozešel kvůli mé 15-ti leté spolužačce, která se mu líbila 
(mě je 19 a jemu 24), po 4 dnech se ke sice vrátil, ale stále mi 
dělá dusno.. výhružky, že se se mnou opět rozejde atd... neustále 
mi říká a obvinuje mě, že jsem ho podváděla... ano, přiznávám, že 
jsem políbila jiného, k tomu jsem se mu přiznala a mrzí mě to.. 
ale on tvrdí, že jsem spala s jeho kamarádem, ale to jsou jen řeči, 
které onen kamarád roznáší... zrovna dnes v noci jsme spolu byli 
v baru... všechno bylo nádherné, jako před rokem a půl, když jsme 
spolu začínali... stále mě objímal, tančili jsme, líbali se, byli 
jsme šťastní, ale jen co jsme dorazili domů, začal kamarádovi 
vyprávět o té 15-ti leté spolužačce, to mě trochu naštvalo a on 
zase spustil, že jsem ho podváděla a chtěl spát odděleně... Pokoušela 
jsem se mu vysvětlit, že nemám a neměla jsem důvod ho podvádět, 
bydlel u mě rok a půl ... byl bez práce, bez peněz a zadluženej... 
vytáhla jsem ho z ulice a starala se o něj... kdybych ho chtěla 
podvádět nebo chtěla jiného, vůbec bych s ním nebyla, nestarala 
bych se o něj a prostě bych ho opustila, ale to on asi nehodlá 
pochopit... prosím, co mám dělat, abychom byli zase spokojení?

Lucie

Petra Jarošová odpovídá:

Lucko, s tímto mužem nesjpíš žádná žena spokojená nebude. Je to hulvát. Postarala jste se o něj v době, kdy byl bez práce, a stále bydlí u vás. Nepíšete, zda vám přispívá na bydlení a výlohy, ale nejspíš to nebude žádná sláva, pokud vůbec. Připadá mu normální, že se o něj žena takto stará a nikdo ho nenaučil, jak se k ní chovat s vděčností a úctou.

Na vašem místě bych ho hnala i s jeho kamarádem. Okamžitě, žádné vyříkávání, tady není, co řešit. Je to vyžírka, který se na vás pověsil, využívá vás a ještě se chová, jako byte mu měla být vděčná, že se smiloval a je s vámi.

Velká otázka ale je, proč vůbec jste si  sobě takového muže vzala a proč mu stále trpíte jeho chování. Proč se upínáte k tomu, že by to mohlo být zase dobré. Jak je možné, že někoho takového jste ochotná milovat??? Protože on s vámi mohl klidně být opravdu jen proto, že jste se o něj postarala a vyřešila mu jeho problémy. Nechala jste se využívat a stále to děláte. Když se nenaučíte tuto lekci, je pravděpodobné, že i když se s tímto mužem rozejdete, potkáte dalšího podobného. Dáte mu najíst, postaráte se o něj a on vás odkopne.

Jste mladá, a tak máte ještě čas změnit svou budoucnost tak, aby byla příjemná pro vás i jednou pro vaše děti, místo abyste rozmnožila řady žen, které si zbytečně nechají ubližovat.

Toužíte po lásce a máte silnou potřebu být milována. Jste ochotná ke kompromisům a jste tolerantní. Na tom není nic špatného. Jenže hluboko uvnitř si nejste jistá, že si zasloužíte dostat totéž. Jak jsme na tom doopravdy se totiž pozná podle toho, jak vypadá vnější skutečnost. Když jste si opravdu jistá, že si v partnerské oblasti zasloužíte to nejlepší, zobrazí se to například jako muž, který vám to bez pochybností dává. Když si jistá nejste, děje se například to, co zažíváte vy. Ustupujete, doprošujete se, omlouváte se, ale to, po čem toužíte, nemáte.

Je pravděpodobné, že jste neměla užitečné vzory od svých rodičů. Vaší mamince možná také chybí sebevědomí. Sebevědomí se projeví například tak, že vím, co si zasloužím. Umím si prosadit, abych to dostala a také té dostanu. A když mi to partner nedá, bez jakýchkoli pochybností jej nechám běžet. Jenže vy si jej kupujete. Mírným chováním i tím, že jste mu dala to, co má dávat muž ženě. Úplně jste otočila vaše role. Historicky to byli vždy muži, kdo zajišťoval obživu a zdroje. Žena byla ochránkyní krbu a rodiny. On už na první pohled tuto schopnost postarat se o ženu neměl a ještě se snížil k tomu, že nechal vás, abyste jej živila. A vy jste se snížila k tomu to dělat.

Nenechte se zmást. Není nic špatného, když pomůžete někomu bez práce a bez peněz. Je ale rozdíl, když vaší motivací je pomoc bližnímu, nebo když si někoho za své dobrodiní chcete koupit. A to byla vaše situace. Protože ve skutečnosti by muž měl dobývat vás. Ukázat své schopnosti se o vás postarat, abyste měla jistotu, že vaše rodina jednou bude v bezpečí a zajištěná. On nic takového neudělal. Nechal vás chovat se, jako byste byla chlap. Vy jste zajistila všechno a ještě mu byla vděčná, že je s vámi.

Podívejte se, jak na tom je nebo byla vaše maminka a jak se muži chovají k ní. Teď myslím muže partnery. Jestli si jí váží, chrání ji a jestli se ona cítí s nimi v bezpečí, milovaná a chráněná. Nejspíš to tak nebude. To může být jeden ze zdrojů vaší tendence se chovat k mužům, jak se chováte. Děláte to tak, jak vám to vaše maminka ukázala. Další příčinou může být váš otec a to, jak se choval nebo chová k vám. Správný táta dá své dceři pocit jedinečnosti. Ona ví, že je jeho miláček a že na ni nedá dopustit. Že za ním může kdykoli přijít a že ji on ochrání. Že ji miluje a respektuje takovou, jaká je. Je pro ni archetypem muže – partnera. Pokud vám toto u vašeho otce chybělo, může to být další příčina toho, že si ani neumíte představit, že by se k vám muž mohl chovat s úctou a vidět ve vás partnerku, na kterou je hrdý a je připraven se postarat o její bezpečí.

Je důležité, abyste si vyřešila vztah k rodičům. Ať byli jacíkoli, vzdejte se výčitek a pocitů křivdy. Ty vás zbytečně drží v minulosti a jsou negativním poutem, které vás bude nutit podvědomě opakovat stejné myšlenkové vzorce a vzorce chování, jaké mají oni a které jsou nejspíš teď příčinou, proč si dobrovolně berete domů hulváty a necháte si ubližovat a ponižovat se. Řekněte si, že se k vám chovali nejlépe, jak to dokázali. Nic, co jste vnímala od nich jako zraňující, nedělali schválně. Nejspíš zase opakovali to, co se sami naučili od svých rodičů…

Zvažte také vztah sama k sobě. Potřebujete si bez jakýchkoli pochyb vážit sama sebe. A nejde to ošidit. Potřebujete se cítit přitažlivá a mít pozitivní vztah ke svému tělu. Také se potřebujete cítit jako laskavá, příjemná žena, se kterou je každý rád. Chovejte se k druhým laskavě a oni vám to budou oplácet. Tím se ubezpečíte, že je normální, když se lidé k sobě chovají hezky a že si za příjemné chování k druhým zasloužíte totéž. Vždycky budou lidé, kteří budou mít tendenci vás využít. Vy se je postupně naučíte rozpoznat a uvědomíte si, že je pod vaši úroveň s nimi být. Takoví lidé postupně zmizí z vašeho okolí. Potřebujete si ale nejdřív být jistá sama sebou. Musíte nabýt jistotu, že si nemusíte nikoho kupovat a doprošovat se. Dobré zboží se nabízí samo, není třeba připlatit, aby je někdo chtěl, Naopak, každý zaplatí rád. Vy zatím platíte za to, aby s vámi ten člověk byl. Přitom platit by měl on. Platíte nejen penězi, ale i ochotou ustupovat z něčeho, z čeho by žena ustoupit neměla. Nikdy neustupujte z jistoty, že jste dáma a muž se k vám jako k takové má chovat. Když to nedovede, ať si jde. Nebuďte terapeutkou s neseznamujte se s muži, kteří vám nesahají ani po kotníky. O slabé muže se můžete starat, ale nedělejte si z nich partnery. Je to pod vaši úroveň.

Z celého srdce vám přeji sílu poslat tohoto muže k šípku velkým obloukem. A zapsat si to datum zlatým písmem do diáře a slavit je každoročně jako vítězství sama nad sebou. Nad pochybnostmi o sobě samé. Nad nejistotou, zda si zasloužíte dostat lásku a ochranu. Že jste krásná žena a skvělá partnerka. Když se vám to podaří, další muž už bude úplně jiný. Můžete mít vše, po čem toužíte. Jen nemůžete zůstat stejná, jako jste teď. Už si nikdy muže nekupujte. Dovolte jim, aby si kupovali vás. Vy jim za to dovolíte, aby se ohřáli v teple vašeho srdce a zazářili světlem vaší noblesy. Nevzdávejte to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“