Partner mi nadává

Partner mi nadává
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, s přítelem jsme spolu 10 let s 2 roční pauzou, tedy po 7 letech se se mnou přítel rozešel, 2 roky jsme spolu nebyli (v kontaktu ale stále) a pak jsme se dali opět dohromady… jsme spolu od mých 14 a jeho 18 let, oba jsme navzájem první partneři. Když jsme spolu začali chodit, vše bylo v pořádku, partner se mnou sdílel mé názory, hodně jsme si rozuměli v otázce budoucí rodiny, bydlení, výchovy dětí apod. Vše se ale pak po 3,4 letech nějak změnilo. Z toho vznikaly hádky, kdy on se však nikdy necítil na vině. To já byla prej ta hysterka a žárlivka, co z toho dělala zbytečnou aféru. Nicméně těmito hádkami to vyvrcholilo v náš rozchod. V prosinci minulého roku jsme se dali opět dohromady, dostal druhou šanci, především od mých rodičů a kamarádů, kteří ho za rozchod nesnášeli. Partner sliboval, jak mě nenechá už trápit, brečet apod. V květnu jsem se sbalila, nechala vše v Česku a odjeli jsme spolu do Anglie… Tady v Anglii se vše zase změnilo, začal mi nadávat – drž hubu, jsi kráva, drž rypák, běž do …. Já mu to nedokážu oplatit. Prosím o radu, co mám dělat. Vím, že mě miluje a já jeho, ale nesnáším ty nadávky, jsem z toho na zhroucení. Nikdy jsem takový vztah nechtěla, ale nedokážu z toho vycouvat. Děkuju.

Monika

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Moniko, úplně s vámi souhlasím, že muž by se ženou takto mluvit neměl. Je to neuctivé ženě a o něm to také něco vypovídá. A tady se zkusme zamyslet, co by to asi mohlo být, co jeho hrubost vypovídá o něm a tedy i o tom, jak se s vámi cítí. Protože to už zase vy můžete ovlivnit; když budete chtít.

Myslím si, že hrubost vašeho partnera má příčinu v jeho zoufalství. Miluje vás, ale nesnáší vaše řeči a komentáře. To je celkem obvyklá věc u mužů: oni nechápou většinu věcí, které ženy říkají. Někdy se jim podaří nalézt tu polohu, že jakoby poslouchají, kývou na všechno, co jejich milá vykládá, ale pouští to jedním uchem tam a druhým ven. Nechápou nic a hlavně nechápou, proč ta žena po jejich boku pořád něco vykládá, když by bylo tak příjemné neříkat nic. Většina mužů totiž, když se vrátí z práce, chce přesně toto: večeři a klid u televize, počítače, v dílně nebo pracovně, eventuálně sex. Čím míň žena mluví, tím lépe. Vysvětlím vám proč.

Ženy mají daleko bohatěji vyvinuté centrum řeči a využívají je nejen na vzájemnou komunikaci, ale také k tomu, aby se uklidnily, nebo aby například mluvily tak dlouho, dokud je z toho mluvení nenapadne řešení. Ženy milují mluvit. Muž má centrum řeči daleko méně rozvinuté a řeč používá hlavně k vydávání rozkazů a formulaci řešení, které si ale promýšlí v hlavě, obvykle o něm nemluví, dokud na něco ve své mysli nepřijde. Když potom slyší změť ženiných úvah, nápadů, myšlenek, které říká jen tak, pro radost z mluvení, nebo naopak jako formu autoterapie, často je zcela zmaten, nechápe, co se po něm chce a z toho zoufalství se začne bránit. Možná se ze začátku zkusí bránit jemně, jako že například jen odejde do jiného pokoje, ale když ho žena následuje a pokračuje ve svých výlevech, použije zastrašování, jako například hrubou řeč.

Myslím, Moniko, že vás nikdy nenapadlo přemýšlet nad tím, co váš partner opravdu potřebuje, že jste myslela jen na to, co potřebujete vy. Je to pochopitelné vzhledem k tomu, že jste jiného partnera neměla a nejspíš jste to neviděla doma, protože jinak byste tuto formu zacházení s muži měla odkoukanou od maminky. Muž, když vás miluje, vám v zásadě chce přinést mnoho dobrého. Ale z historických důvodů funguje jinak než žena. Když se potřebujete vypovídat, zavolejte kamarádce. I když jste v Anglii, dnes máme skype a jiné technologie, díky nimž můžete být ve spojení s přáteli a užít si povídání, kolik potřebujete. Váš partner se v cizí zemi může cítit pod tlakem a o to citlivěji potom na vše reaguje. Začněte se ptát své intuice, co mu chybí a co mu chybí od vás. Určitě to víte. Jestli jej milujete, dejte mu to, a uvidíte, že se jeho chování změní. On se jen v současné době vedle vás necítí v bezpečí, myslím emocionálně, a všechno, co říkáte, vnímá jako útok.

Neznamená to, že s tímto mužem musíte být navěky. Ale vy máte určité chybějící dovednosti ohledně komunikace muže a ženy a nejpraktičtější je učit se to s tím, se kterým právě jste. Když to zvládnete, zcela jistě změní své chování k vám, i když vůbec nebude vědět, že na sobě pracujete. Nemusíte mu vůbec nic říkat. Až zvládnete tuto lekci, sama poznáte, jestli je tento muž vaším partnerem, nebo jestli jste ho potkala právě kvůli tomu, co jste se měla naučit. Potom nebude už těžké se s ním rozejít. Nebo zůstat. Cílem jsou dva šťastní lidé.

Zdravím na sever a držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“