Partner nevěří, že mě udělá šťastnou

Partner nevěří, že mě udělá šťastnou
Partnerská poradna on-line

Minulý týden jste mi odpovídala na dotaz a radila mi, abych přenechala iniciativu na partnerovi. Já se ale bojím, že potom to mezi námi skončí. Podle toho co vím, tak v jeho manželství docházelo k ponižování. Partner nechce uvěřit, že by mě mohl udělat šťastnou, protože jak mu bylo říkáno, nic neumí, nic nedokázal, neudržel manželství, není studovaný apod. Je to moc hodný a šikovný chlap, kterého má každý rád, každému pomůže, ale on sám si moc pomoci nenechá. Mám to tedy vzdát? Děkuji za odpověď

Nicol

Petra Jarošová odpovídá:

Nikol, určitě to nevzdávejte. Ale „nevzdávání“ vypadá trochu jinak, než jak to zatím děláte, protože to evidentně nefunguje. Stále dokola mu opakujete, že je skvělý muž a že spolu můžete být šťastní, ale k ničemu to nevede. Takže pokračovat stejným směrem vám nepomůže. Znova mi naskočilo skvělé americké přísloví: „Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, slez…“. Tím koněm ve vašem případě není partner, ale vaše potřeba pokračovat dál způsobem, který nepřináší žádný výsledek.

Ještě jednou bych vás chtěla varovat: ten muž má spoustu zranění v mysli a z hlediska vztahů se ženami není zvyklý fungovat zdravým způsobem. Nejspíš tam nalezneme bolestné zkušenosti z dětství nebo dospívání, které jej formovaly tak, že je pro něj přirozené cítit se jako využívaný chudák. To není příliš mužný postoj a měla byste vědět, že něco takového zpracovat během pár let lidského života není vůbec snadné. Nutnou podmínkou, aby začal prožívat vztahy se ženami jinak, je, že si uvědomí, že jeho žena není příčinou ponižování, které zažívá. Ty příčiny už dávno má ve své mysli, zasazené například během dětství… ona mu jen zrcadlí jeho vlastní pochybnosti o sobě jako o muži, partnerovi. Kdyby je neměl, ona by se takto nechovala. Není příčinou, jen mu přináší zprávu o stavu jeho podvědomí, o stavu jeho sebevědomí. Nijak neomlouvám, jak se chová, ale ona je upřímná a říká mu, co si myslí. Té paní určitě chybí spousta kvalit, ale to není předmětem tohoto článku, nám jde o vašeho partnera a o vás.

Zatím ve srovnání s jeho ženou prohráváte a já bych vám chtěla vysvětlit, proč. Vy obě nastavujete vašemu partnerovi zrcadlo, každá jiné, obě jsou správná, ale on zatím víc věří jí, než vám. Proč to tak je a co mu ukazujete?

Její zrcadlo mu ukazuje, jak prožívá sám sebe. Bez obalu, všechny pochybnosti a slabiny. Ona se soustředí na to, co mu nejde. A vidí, že je to přesně to, na co se soustředí on. On totiž nikdy neuměl vidět to, co se mu daří, ale vždycky se soustředil pouze na to, co se mu nedaří. On jí věří, protože ví, že má pravdu. On se totiž tak opravdu cítí. Také si je vědom, že ta žena je silnější než on a to jej k ní stále přitahuje; a to také činí její zrcadlo pro něj hodnověrným. Vždycky máme tendenci důvěřovat lidem, kteří jsou silnější, než my. Neví, proč je jí tak přitahován. Je to proto, že ona mu dává šanci uvidět vše, co má v sobě nevyřešeno a současně mu ukazuje, že může být silný, stejně, jako je ona. Díky ní vidí své nedostatky, ale také je fascinován silou, kterou by také rád měl. Bohužel nedokázal této šance využít. Místo, aby svou ženu viděl jako šanci na sobě pracovat a změnit se, rozhodl se vidět se jako chudáka, kterému je ubližováno a je ponižován. Ta žena by se vedle silného muže nejspíš chovala úplně jinak.

Vaše zrcadlo mu ukazuje jeho pozitivní kvality. Ukazujete mu, že je laskavý a ochotný ostatním pomáhat. On si je jich vědom, ale nepřipadají mu nijak hodnotné ve srovnání s tím, co mu chybí, tedy sebevědomí a vnitřní síla. To je jeden důvod, proč ho to, co mu říkáte, nezajímá. On si uvědomuje, že je sice hodný, ale nijak mu to nepomůže být šťastný, pokud se nebude cítit také silný. Aby se muž silný cítil, potřebuje vedle sebe silnou ženu. Která má dostatečné sebevědomí. Dostatečné na to, aby dokázala podpořit muže vedle sebe. A to vám zatím chybí. Podle čeho se to pozná?

Podle vašich obav, že když přestanete usilovat o vašeho partnera, skončí váš vztah. Tohle se sebevědomé ženě nestane. Ona ví, že je tak dobrá, že partnerovi buď stojí za to, aby se odpovídajícím způsobem snažil ji získat a udržet, nebo když mu za to nestojí, nemá žádný důvod se trápit. Při svých kvalitách si je jistá, že se stejně někdo objeví, kdo ji ocení takovou, jaká je. Jenže vy se bojíte, že o něj přijdete a nikdo další nebude. Ten strach je ve vaší hlavě a neopírá se o nic skutečného. Když mu ale budete věřit, věci se budou pravděpodobně dít tak, jak se jich bojíte…, že se opravdu nikdo neobjeví a navíc přijdete o tohoto muže.

Pokud se rozhodnete vyhledat nějakého kouče a vyřešit si pochybnosti o sobě, máte daleko větší šance na šťastný život, než když to necháte být. Jakmile se zvedne vaše sebevědomí, pravděpodobně nastanou tři varianty:

  1. S nabytou vnitřní silou začnete být pro partnera velmi inspirující a on bude cítit silnou přitažlivost a potřebu být s vámi. Díky tomu, že jste schopna, na rozdíl od jeho ženy, soustředit se na jeho kvality víc, než na jeho nedostatky, stanete se mu milující učitelkou na jeho cestě k nalezení sebevědomí. Můžeme dát jen to, co opravdu máme. Jakmile budete vnitřně silná, můžete tuto sílu sdílet s partnerem. (Když ji nemáte, není co sdílet a to je současná situace. Proto s vámi zatím nechce být.)
  2. S nabytou vnitřní silou zjistíte, že sice ráda budete pomáhat tomuto muži, ale že už vás nepřitahuje právě proto, že není dost silný. Nabídnete mu pomoc, ale sama si najdete někoho, kdo bude zrcadlit vaše nové sebevědomí. Nebudete si hledat pacienta, ale silného muže.
  3. Váš partner nenajde sílu vaší pomoci využít a bude si chtít nechat postoj ublíženého chudinky. Má na to právo a není na nás, abychom to jakkoli soudily.

Moc vám přeji najít odhodlání na sobě začít pracovat, protože tím změníte svůj život k lepšímu. Vnitřní síla vás vysvobodí ze současných vzorců uvažování a prožívání a dá vám úplně jiné možnosti. Můžete být šťastná v partnerství a můžete učinit šťastným svého partnera i svou rodinu. Tento bláznivý svět vnitřně silné ženy potřebuje. Se sílou přichází láska, moudrost a také soucit. Je-li žena právě taková, objevují se silní muži, aby ji chránili. Nalezněte tyto vlastnosti v sobě a vše ostatní se stane tím nejlepším způsobem pro vás i všechny vaše blízké. A pak už si to jenom budete užívat.

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“