Partner nezná hranici

Partner nezná hranici
Partnerská poradna on-line

Jak se může partner ve chvilce změnit k nepoznání? Partner nezná mez, když se kočkujeme, nezná hranici, říkám, že už mě to bolí a on mi odpoví, že si nemám začínat. Je choulostivý jen na obyčejný pohlavek, okamžitě reaguje tím, že ještě jednou to mám zkusit. Nechápe a neřeší svojí sílu kolem 100 kg vůči mým 66 kg. Dokáže se ve chvíli pak změnit k nepoznání a pak když vše odezní, vypadá to, jako by se nic nestalo jako by to ani nebyl on, ale někdo zase úplně jiný. Nechápu, jak je tohle možné? 😐

Ann

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Anno, odpověď je velmi jednoduchá. Bohužel není už tak jednoduché s tím něco udělat.

Jasně, že se váš partner nechová dobře a je hrubý. To je ale jeho věc a vy s ním nemusíte být. Jenže vy jste k němu přitahována. Je to proto, že na podvědomé úrovni nemáte násilí zpracované. Máte syndrom oběti a současně syndrom násilníka, obojí v jednom.

Násilník a oběť se mnoho neliší, i když samozřejmě právní systém na to nahlíží jinak. Nemůže být jeden bez druhého, nutně se potřebují. Když není oběť, není ani násilník a naopak. Každý násilník má v sobě, v podvědomí, dispozici být obětí, a oběť násilníkem. To, že společnost jednoho soudí a jednoho chrání, vychází z nepochopení věci. Ve skutečnosti potřebují oba terapii a oba by měli nést následky svých činů.

Váš partner je zrcadlem nezpracované agresivity ve vás. Bezpochyby bychom to téma našli ve vašem rodu. I vy jste byla trestaná za agresivní projevy, bylo vám řečeno, že se tak nesmíte chovat, že je to špatné. Děti v touze po rodičovské lásce v sobě potlačí spoustu emocí, aniž by jim porozuměly, a učiní si z toho návyk, spíš zlozvyk. Když se tento návyk týká prožitků hněvu, stane se hněv a agrese něčím špatným, zakázaným. Když ale neporozumíme vlastním emocím, proč se objevují, v jakých situacích a co mi vlastně mají říct, potlačíme je a ony se začnou vynořovat jako situace násilí, emočního či fyzického. A my zase cítíme hněv, možná úzkost, pocity viny, křivdu… úplně stejné emoce, jako jsme cítili jako děti, když si rodiče nedali dost práce, aby porozuměli tomu, co se v nás tenkrát dělo.

V tomto okamžiku se nedá poznat, zda je váš partner natolik agresivní, že to zatím nejde změnit, nebo jestli změní své chování poté, až vy vyléčíte svou vlastní potlačenou agresivitu. Je důležité, abyste na sobě začala pracovat, protože se vše může zhoršit. Když porozumíte sama sobě a zpracujete starou bolest, projeví se to vně jako dvě možnosti:

Buď se váš partner najednou začne chovat neagresivně, nebo si uvědomíte, že už k němu vůbec neladíte a najdete si někoho, kdo s násilím nemá problémy. To se nyní nedá poznat; projeví se to až se změnou vašeho prožívání. V každém případě vám bude lépe. Moc vám přeji, abyste to dokázala!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“