Partner předal klíče a já dostala strach

Partner předal klíče a já dostala strach
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, obracím se na Vás s tímto problémem, nebo spíše jsou to více problémů v jednom. Jsem člověk, který je strašně nerozhodný. Nevím, co chci. Když něco nemám, chci to, když to mám, nechci to. Připadám si jako malé dítě. Kdybych to měla říct konkrétně, tak vždycky jsem měla problém se svým vzhledem. Od základky měla jsem a mám malé sebevědomí, což si, myslím, ovlivňuje i to, s čím se na Vás obracím. Vždycky jsem záviděla holkám, co měly už přítele, co ho dovedly domů a bez ostychu ho doma představily…pak s ním začaly bydlet, žít… Vdaly se a měly rodiny atd…já si to vše také přeji. A když už to mám na dosah ruky, stáhnu se. Mám partnera, i přes neshody, které nás potkaly, jsme spolu. Mám ho ráda, ale když mi partner předával klíče s tím, že budeme spolu bydlet, dostala jsem strach. Místo abych byla štastná, že stejně jako kamarádky i já budu žít jako dospělý člověk, mám obavy. Strach. Měla jsem strach představit přítele našim, jako bych se za něj styděla, nebo spíš styděla za to, že mám přítele (i já).
Nejhorší je, že nevím, co chci. Místo abych si hledala práci v místě bydliště partnera, hledám si ji ve svém městě. Nevím, co mám dělat, co dělám špatně a co dobře. Co si o tom myslíte vy? Děkuji

IZABELA

Petra Jarošová odpovídá:

Izabelo, odpověď na váš dotaz není až tak těžká. Všechno ale uvést do pořádku bude daleko těžší, a pokud najdete odvahu se do toho pustit, počítejte s tím, že vám to nějakou dobu, možná pár let, potrvá. Na druhou stranu není nic, co by se nedalo řešit, a rovněž problémy, které popisujete, jsou řešitelné.

Ve skutečnosti jste diagnózu napsala sama: je to závist. Závist zažíváme, když se naše mysl cítí vnitřně chudá, když nedokážeme vidět a ocenit vlastní kvality. A cokoli mají druzí, bude při této emoci vždy zažíváno jako lepší než to, co máme my.

Závist znamená, že nejste šťastná. Ani sama se sebou, ani s nikým jiným, protože se nemůžete zbavit dojmu, že někde jinde a s někým jiným by to mohlo být lepší. Čím se mysl cítí chudší, o to víc hledá příčiny uspokojení vně. Ale když se nemáte ráda, ve skutečnosti není nic, co by vás mohlo trvale uspokojit, protože nic zvenku, ani dokonalý muž, ani dokonalý majetek nebo práce nemají schopnost přinést vám trvalé štěstí, nezažíváte-li je sama od sebe, jen tak, aniž zde existuje vnější příčina.

Takový člověk, a vy jste typickou reprezentantkou, protože není schopen zažívat pocit uspokojení, imituje druhé, kteří vypadají, že jej zažívají. A tak zkouší toto i něco jiného a čeká, že se štěstí objeví. A ono ne. Nemůže, protože chudou mysl nic zvenčí uspokojit trvale nemůže. Protože nejste šťastná, snažíte se dělat to, co dělají ti druzí. Vůbec neposloucháte, co vám říká vaše srdce, jen běháte od jednoho k druhému. Vaše nerozhodnost je důkazem toho, že nic z toho, co děláte, neděláte proto, že byste měla upřímnou potřebu to dělat. Jen napodobujete druhé a doufáte, že vám to zabere. To, že se zdráháte bydlet s vaším partnerem, pravděpodobně znamená totéž: v touze po štěstí imitujete druhé, které někoho mají, a očekáváte, že vás to také učiní šťastnou. Ale vaše srdce vás do toho nechce pustit, protože někde hluboko uvnitř cítíte, že to nejspíš není on.

Cesta k přirozené lásce k sobě je dlouhá, ale je to jediná skutečná možnost, jak se zbavit závisti, která vás nutí dělat věci, které ve skutečnosti dělat nechcete; a popíráte svou intuici; vlastně ji už dávno nechcete slyšet. Bylo by velmi dobré, kdybyste na sobě začala pracovat; kurzů osobního rozvoje a sebelásky je dneska plný pytel, kam se podíváte. Vyberte si lektora nebo lektorku, kteří vám budou sympatičtí a budete jim důvěřovat. Je to dlouhý proces, ale postupně začnete naslouchat sama sobě a přestanete dělat věci jen proto, že je dělají druzí. A naleznete odvahu hledat svou vlastní cestu, která vám bude zdrojem skutečného vnitřního uspokojení, jež postupně pomůže doplnit chybějící dobré dojmy ve vaší mysli. Není žádná pochybnost o tom, že ani vaši rodiče nejsou schopni zažívat uspokojení ze sebe samých a z vlastního života. Proto tak tápete a vlastně vůbec nerozumíte tomu, co zažíváte. Potřebujete být víc sama se sebou: zamyslete se nad svými dětskými sny a zkuste si uvědomit, nakolik jste se jim vzdálila. Začněte naslouchat té dívence ve vašem nitru, kterou jste už dávno přestala vnímat, a udělejte si na ni čas. Buďte k ní laskavá a oceňte ji, ať už je jakákoli. Přijměte ji, pochovejte, a už ji konečně přestaňte soudit. Zjistíte, že má spoustu nenaplněných tužeb. Pokuste se splnit jí alespoň některé, jakoby to bylo vaše dítě, kterému chcete udělat radost. A pozorujte, jak se zatetelí štěstím a začne si trochu víc věřit. A tak pořád dál.

Moc vám přeji, abyste se vydala na tuto cestu, na jejímž konci budete jinou ženou. Přirozenou, spokojenou, bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. Ať vám to vyjde!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“