Partner provozuje virtuální sex

Partner provozuje virtuální sex
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Petro, už jste mi odpovídala na můj dotaz „Partner se mnou nechce žít“a děkuji, k vaší odpovědi se často vracím, vždy když jsem v koncích. Mám prosím ještě dotaz. Partner je rozvedený, po rozvodu žil cca 7let svým životem) což obnáší znamé a vztahy, o kterých nic nevím. Já měla za život jen manžela, kterého jsem 3 roky podváděla s nynějším partnerem. Na začátku našeho nového soužití jsem zjistila (ano,narušením jeho soukromí), že partner udržuje občas kontakt asi s dvěma ženami a to formou sex po Skype, SMS, prozvánění tlf, prý ne fyzicky. Schovával tlf, vypínal zvonění. Po roce hádek a vysvětlování, výčitek, obviňování jsme se dostali do fáze, kdy jsem ho prosila, ať mě raději nechá být, pokud by mi musel dál lhát a podvádět. Tvrdil, že už nic takového dávno není, respektoval mě, mám pocit, že mě opravdu miluje, nejednou mi to dokázal. Druhým rokem jsme se posunuli vpřed, já se sebou se snažím něco dělat (moje žárlivost, závislost), hodně spolu mluvíme, vždy mě ujišťuje, že můžu být v klidu, že nic takového už nedělá, že nelže a nepodvádí. Přesto všechno je moje nedůvěra pro mě nesnesitelná, nevěřím mu, podezírám, za vším něco vidím, v hlavě mi jedou filmy, jeho tlf se bojím. Navíc spolu nežijeme, přespává občas u sebe. Nevím, co s mojí myslí dělat, nedokážu být nad věcí. Co to prosím je? A jak z toho ven?

Martina

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Martino, chápu, že vás to trápí. Myslím si, že je to nový druh závislosti navíc k těm, které už známe. Vyplavuje spoustu příjemných hormonů, aniž by muž musel jakkoli investovat svůj cit či jakékoli úsilí, a tak je pochopitelné, že jí podléhá čím dál víc mužů. Ženy jedí čokoládu a muži se dívají na porno, nebo provozují sex po sítích…. Já to neomlouvám, jen byste měla rozumět tomu, že muži si takto řeší nedostatek toho, co jim chybí. Dřív chodili do vykřičených domů a teď to mají jednodušší, navíc nehrozí, že doma nakazí svou partnerku.

Některé věci je lepší nevědět a navíc si myslím, že něco podobného provozuje daleko víc mužů, než se přiznává. A ti ostatní by to rádi dělali. A i tak to není žádná hrozba pro stabilní partnerku, spíš bych věřila, že to dělají právě proto, aby nehledali jiný vážný vztah, kde by dostali vzrušení, kterého se v dlouhodobém vztahu třeba už nedostává.

Hlavní problém je ve vás, ve vaší žárlivosti, která vždy naskakuje na slabé sebevědomí. To nejde změnit ze dne na den a nejde to intelektuálně. Ve vašem systému je spousta vzpomínek na situace spojené s ponížením, podváděním, neupřímností, a ty jsou nyní aktivní a ničí vztah, který by mohl být skvělý, kdybyste ho sama nekazila. Nemluvím o žádné vině, jen o tom, že máte v mysli chybu, která mění vaše prožívání těchto situací a naplňuje vás obavami a úzkostí. Na jejím základě také stále hledáte potvrzení vašich obav v kontrole partnerova soukromí. Je třeba s ní pracovat a vyléčit ji, jinak se utrápíte a o svůj vztah můžete přijít. Je to na dlouho, spíš na roky, a není to snadné, ale jde to. Na vašem místě bych neváhala a pustila se do práce. Potřebujete podporu někoho zkušeného a hlavně někoho, kdo sám už žárlivost zvládl, jinak vám nebude schopen opravdu pomoci. Nezvládnete to bez meditace, nikoli ve smyslu relaxace, ale ve smyslu poctivé a každodenní soustředěné práce s myslí tak dlouho, dokud se zdroj vašich obav a nízkého sebevědomí nevyléčí. Někdo zkušený vás to musí naučit. V podstatě je třeba přeprogramovat ty části mozku, ve kterých se vaše obavy spouští a naučit se prožívat dané situace s novými emocemi, s pocity důvěry, bezpečí a sebelásky, které vás zcela změní. Moje rada vás může nasměrovat, ale nemůže vám trvale pomoct, na to opravdu musíte začít poctivě pracovat sama na sobě a změnit vše, čím si škodíte.

Mezi ženou a mužem je zásadní rozdíl: muž mění svět svou prací, svými objevy a vynálezy, zatímco žena mění svět tak, že mění sama sebe, díky otevřenosti k ní se změní muž a on potom dělá to, co činí šťastnými je oba. Když chcete měnit muže, aniž byste pracovala na sobě, nebude to fungovat, on nebude spokojený a stejně to nebude dělat, nebo odejde. To je to, co jste zatím dělala svými scénami a citovým vydíráním, je to snaha změnit partnera, aniž byste si vyřešila sama sebe. Moc vám přeji, abyste našla odvahu se do toho pustit; slibuji, že nebudete litovat. Ať se vám daří!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“