Partner se po 10 letech zamiloval do jiné

Partner se po 10 letech zamiloval do jiné
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, potřebuji poradit co mám dělat a zda má náš vztah naději. Žijeme spolu 10 let a máme spolu 2 děti, 4 roky a 18 měsíců. Před rokem se partner zamiloval do jiné ženy, půl roku to tajili, následně vše prasklo. Zůstal s námi s tím, že se pokusí na ni zapomenout a najít v sobě lásku a být hlavně s dětmi a pomáhat mi. Jenže uběhl další půlrok a já zjistila, že se pořád schází a dokonce i spolu spí. Tvrdí mi, že se snažil a nejde to, a ví, že nemůžu být sama, začala jsem pracovat a do toho všeho děti dosti stonají a já jsem opravdu na ně sama. Vím, že chce být milován a chci mu to dát, jenže on to nechce přijmout a pořád se obrací k té druhé. Nevím co mám dělat, máme dluhy, velký dům a malé děti. Do toho všeho i společný podnik. Nechce mě prý ztratit jako člověka a chce mi pomáhat, jenže já nevím, zda to od něho vůbec chci. Myslela jsem si, že to má šanci, ale jejich láska je silnější než to, abych to ustála, a to jeho nová žena je ještě o 13 let starší než on. Mám ho ráda a i on mě, ale spát už se mnou nedokáže, ví že mi ublížil a já vím, že kdyby chtěl, dokážu mu odpustit a začít znovu, už kvůli těm dětem.

Růženka

Petra Jarošová odpovídá:

Růženko, chápu, že prožíváte těžké chvíle. Se dvěma malými dětmi je těžké cítit se svobodná v dané situaci. Myslím si, že bude užitečné, když se připravíte na to, že se váš partner nevrátí. To ale neznamená, že byste ze sebe a dětí měla dělat oběť celé situace.

Nikomu nemůžete nařídit, koho má milovat. Láska buď je, nebo není, a nezáleží to na síle vůle. A váš partner teď miluje jinou. Současně se ale nechce vyhýbat svým závazkům a vy byste měla jeho odpovědnosti využít pro dobro vaše i vašich společných dětí. Čím lépe celou situaci zvládnete, tím lepší to bude pro všechny zúčastněné, a vaše šance, aby se objevil jiný muž, který ocení vaši lásku, bude daleko větší.

Píšete, že máte velký dům a dluhy. Zvažte, jestli je to nutné. Když se přestěhujete do bytu nebo menšího domu, na celé výměně můžete vydělat a umořit část dluhů. Společný podnik také nemusí být překážka, zejména, jestli funguje dobře. Není důvod rozbíjet něco, co je vám zdrojem finančních prostředků. Uvažte také střídavou péči. Vy byste díky tomu získala nějaký čas pro sebe. Abyste si občas odpočinula a také díky tomu můžete mít šanci snadněji navázat nový vztah. Mladší dítě je ještě maličké, ale stejně bude nějaký čas trvat, než všechno vyřídíte. Znám spoustu párů, kde takto fungují, děti jsou v pohodě, a hlavně oba rodiče mají možnost podílet se na výchově stejným dílem. Pokud toto řešení z nějakých důvodů není možné, pokuste se domluvit tak, abyste měla co nejvíc času sama na sebe, a děti co nejvíc času s otcem.

Prověřte, zda nemáte pocity křivdy. Váš manžel vám schválně ublížit nechtěl, prostě se to tak stalo. I tak se snaží vše vyřídit co nejlépe. Křivda, pokud ji cítíte, může být jednou z příčin stonání vašich dětí. Když vidí, že se maminka trápí, trápí se také, a většinou se to projeví jako nemoc. Navíc, když jste nešťastná, i když to není záměrně, daleko víc řešíte svou vlastní bolest, než citové potřeby dětí, což je další důvod, proč mohou být nemocné. Pokuste se sebrat všechny síly a sebevědomí, právě kvůli nim. Tady nepomůže tlak na manžela ve smyslu: „Vrať se, já budu šťastná a děti také…“. Potřebujete najít svou vnitřní sílu a opřít se o ni, potom budete vyzařovat úplně jinou energii a vašim dětem se uleví. Zkuste se podívat do své mysli, zda tam nejsou nějaké výčitky vůči manželovi. I ty, i když o nich třeba nemluvíte, jsou zdrojem zmatku pro vaše děti. Ony tatínka milují a nerozumí tomu, proč se na něj maminka zlobí. Je pro ně těžké se v takové situaci zorientovat. Když jim řeknete, že je úplně v pořádku, když má tatínek rád i jinou paní, protože to neznamená, že si neváží maminky a nemá rád je, uklidní se. Navíc se naučí, že věci nejsou černobílé a že lze vyřešit každou situaci bez bolesti a scén.

Určitě se domluvte s manželem na takovém finančním vyrovnání, abyste s dětmi nestrádala. Nezdráhejte se přijmout od něj jakoukoli pomoc. On bude vždycky otcem vašich dětí a chce nést svůj díl odpovědnosti, jistě mu na nich také záleží.

Přestaňte se utápět v nadějích. Ty k ničemu nejsou. Postavte se k situaci čelem a začněte ji řešit. Vše si naplánujte tak, abyste ve svém životě měla prostor i na sebe. Váš život tímto nekončí. Určitě na vás čeká muž, který ocení vše, co nabízíte. Jen se přestaňte litovat a pusťte se do práce. Čím dříve bude vše za vámi, tím lépe pro vás i děti. Je důležité, abyste jim všechny změny, které je čekají, představila jako dobrodružství. Žádné obavy, žádný smutek, těšíme se na nový život a vše, co přinese. Vybudujte tento pocit v sobě a ony jej od vás koupí. Potom se nebudou bát, ani se trápit. Děti nemají koncepty, co je dobré a co špatné. Přejímají je od rodičů. Takže když jim řeknete, že vše, co se bude dít, je v pořádku a že ony budou v bezpečí, budou v pohodě. Kvůli nim vybudujte a posilujte toto přesvědčení v sobě: vše, co se děje, se děje pro naše dobro, tím nejlepším způsobem. Když to tak budete zažívat, budete se cítit dobře a vaše děti také. Jste pro ně vzorem, jak řešit podobné situace. Když budete silná a soucitná, naučí se to od vás. Síla a soucit se trénují přesně v takových situacích, v těch snadných by to zvládl každý a nebylo by to nic výjimečného.

Buďte výjimečná. Rozhodná, ale také velkorysá a laskavá. Kvůli sobě i svým dětem. Výjimečné ženy potkávají výjimečné muže. Jste strůjkyní svého života. Rozhodněte se, že bude skvělý. Díky překážkám a obtížím se z nás stávají silní lidé. Vše, co teď zažíváte, je výzva pro vás. A možnost rozpoznat v sobě kvality, kterých jste si dřív nebyla vědoma. Chovejte se jako silná žena a budete silná. Silný muž přijde vzápětí. Moc vám jej přeji.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“