Partner se bojí mít dítě

Partner se bojí mít dítě
Partnerská poradna on-line

Můj vztah trval 4 roky a před 3 měsíci jsem ho ukončila, odmítala jsem dál čekat na partnerovo rozhodnutí založit rodinu ( je mi cerstve 36 let a jemu 30). První rok byl úžasný, obrovská přitažlivost, láska jak z filmu. Jenže pak nastal problém z důvodu nevyhovující práce partnera, kdy začal pochybovat o uživení případné rodiny, depresívní stavy… Během 4 let našeho vztahu se partner pokusil 2 krát vztah ukončit, že mě nemůže brzdit v mém přání mít dítě, ale vždycky to skončilo velkým naléháním, že mě miluje a nemůže beze mě žít, pokaždé jsem uvěřila a vztah jsme obnovili. Teď se situace opakuje… 3 měsíce jsme od sebe, začal si hledat novou práci, pracuje na sobě, aby v práci netrávil veškerý čas a měl i čas na osobní život a chtěl by i rodinu…. láska je mezi námi obrovská, ale nevím, jestli je možné ještě uvěřit a dát další, už třetí šanci. Je mi 36 let, na 1.dite už je dost pozdě a po miminku toužím, bojím se, že nemám čas hledat dalšího partnera a otce mého vysněného miminka, nemusí se mi to povést a čas letí… Miluji ho a vždycky jsem si přála rodinu s ním, ale bojím se, že by mohl zase po čase vycouvat z důvodu mladšího věku a nedozrálosti a pak bude pozdě..???

Martina

Petra Jarošová odpovídá:

Martino, on je nedozrálý… Jinak byste neřešila takovou situaci. Normální chlap chce mít dítě a je pro něj otázkou cti, aby se postaral o rodinu. Když se ten váš takto bojí, je tam něco v nepořádku. On se nejspíš bojí spousty věcí. Třeba že vás s dítětem neuživí. Pak se bojí toho, že ho opustíte. Toho se asi zatím bojí o trochu víc než dítěte, takže na sobě začal pracovat. Působí to na mě tak, že všechno dělá jen proto, aby se zbavil strachu z něčeho jiného. A to není stav zralosti, je to stav malého dítěte.

Jenže vy ho milujete a ještě k tomu chcete dítě, na které už je málo času. Je důležité, abyste si rozmyslela, jestli prostě chcete dítě, nebo jestli chcete dítě a rodinu s ním. V prvním případě bych nečekala a měla dítě. Buď vám chlapec díky tomu dospěje a začne se chovat jako chlap, nebo ne, ale vy už aspoň budete mít dítě, které by se později už nemuselo podařit, a nějaký tatínek se vždycky najde. Znám spoustu párů, kde se muž k nevlastnímu dítěti chová krásně a mají parádní vztah. V druhém případě, že chcete, abyste právě vy dva spolu měli rodinu, bych ještě zvážila, proč vás přitahuje takto nezralý muž. To se netýká toho, že je mladší, jde o jeho mentální stav. Čeho se bojíte u dospělých mužů? Jak jste na tom ve vztahu k agresivitě? Jaký byl váš otec, jak se k vám chovali spolužáci ve škole? Pokud by tam bylo něco z této oblasti, určitě by se vyplatilo ještě na sobě zapracovat. Protože je možné, že váš partner vám jen zrcadlí něco nevyřešeného ve vašem podvědomí. A jakmile to zranění najdete a vyřešíte, možná zjistíte, že už vás chlapečci nezajímají a že vlastně toužíte po zralém muži. A potom byste se v partnerství s tímto mužem zbytečně trápila, protože kromě jednoho dítěte byste měla ještě další v jeho osobě.

Na vašem místě bych použila svůj oblíbený návod: smlouvu na dobu určitou. Je to smlouva, kterou uzavíráte sama se sebou a nikdo jiný o ní neví. Vy můžete dát svému partnerovi například rok na to, aby se dal dohromady a začal fungovat jako chlap. Stejně tak vy můžete během tohoto roku pracovat sama na sobě. Je to dost dlouhá doba, ale ne tak, abyste ztratila všechny možnosti mít dítě, i tak ještě máte několik let. A vy se během ní můžete ujistit, co vlastně chcete. Podmínkou je, že jste po celou dobu aktivní, opravdu na sobě pracujete a i svému partnerovi dáte prostor, aby pracoval na sobě. Když po uplynutí této doby zjistíte, že se nic nezměnilo, můžete s klidným svědomím vztah ukončit. Nebo zjistíte, že se vztah významně posunul a to vás ubezpečí, že mu můžete důvěřovat.

Upřímně vám přeji, ať se vám podaří mít šťastnou rodinu, ať ž s tímto mužem, nebo s nějakým jiným. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“