Partner se nechová hezky

Partner se nechová hezky
Partnerská poradna on-line

Jsem zoufalá, s partnerem žijeme šest let, máme ročního syna. Partner se na začátku vztahu choval mile; když mě naštval a já se rozbrečela, tak se omluvil a obejmul mě. Poslední dobou se chová divně, nadává kvůli blbostem, třeba že jsem špatně osolila řízky.  Pěkně mě to vytáčí a ze srandy to nedělá. Ve finále jsem nakonec špatná já, ale když mlčím a nechci se hádat, něco řekne a mě to rozhodí. Občas jde na party a vrátí se až ráno. Nedávno na mě žárlil, že si píšu s kamarády, podle něj jim jde jen o jedno, když žárlím já, mám pocit, že se v tom vyžívá. Když mě naštve a já se rozbrečím, už mě neobejme, sebere se a jde vedle do pokoje spát. chápu, že je unavený, že moc pracuje, ale já se také s dítětem neválím. Vždycky mu dělám první poslední a vždycky si něco najde. Každý mi říká, že jsem na něj moc hodná. Umí dát najevo, že mě miluje, ale chybí mi víc doteků a aby si mě i malého víc všímal a nedával přednost kamarádům. Známí říkají, že o mně mluví moc hezky. Myslím, že mě má jistou a tak si dělá, co chce; co pro něj dělám já, asi nevidí.

Lenulka

Petra Jarošová odpovídá:

Lenko, celé jste to už vlastně napsala ve svém dopise. Váš vztah je v krizi a aktuálně hrozí, nebo už se to děje, že vás partner začne podvádět, protože ho to s vámi nebaví.

On si uvědomuje vaše kvality, že se staráte o něj i o syna, ale spíš na úrovni rozumu; nedokáže o tom přesvědčit své srdce. Je to opravdu tím, co píšete: že vás má jistou. Vy na něm visíte, začala jste na něm být citově závislá a jemu to není příjemné. Muži vnímají ženskou závislost jako nepříjemný lepivý pocit. A to i tehdy, když se ona na vnější úrovni chová vzorně: stará se o něj, o domácnost, o děti. Potom je typické, že okolí se bude zastávat ženy, protože ona je ta hodná, ona je obětí, zatímco on je tím, kdo si neváží dobrého bydla a obětavé ženy. Když se ale podíváme pod povrch a to je to, co byste měla udělat vy, vidíme úplně jiný obrázek. Vy jste se k němu emočně upnula a ve strachu, že byste o něj mohla přijít, jste začala používat strategii, která vám fungovala i v jiných životních situacích; ve vašem případě je to model „lituj mě“; pes, co ukazuje břicho, aby na něj nebylo útočeno. Protože vám hádka nefunguje – to proto, že se sice hádáte, ale není v tom síla a on proto ví, že vás nemusí brát vážně.

Zatím vás má rád a odejít nechce, ale mohlo by se to změnit, pokud nezačnete pracovat na svém sebevědomí a sebepřijetí; píšu o tom ve spoustě článků. Když to neuděláte, hrozí, že začne vyhledávat společnost těch, které si věří víc a postupně byste o něj mohla přijít úplně.

Já úplně souhlasím s tím, že to o něj není hezké, když se tak snažíte, a také chápu, že vám chybí větší blízkost a intimita. Jenže není možné druhé donutit, aby cítili něco, co necítí. A on vámi teď není příliš inspirován; proto ho to baví s kamarády nebo na party. Nedělá to schválně, jen si nemůže pomoct. Cesta je učinit se vzácnější; nikoli tím, že budete míň doma, ale tím, jaká budete uvnitř. Je to cesta na dlouhou trať, ale čím více budete mít ráda sama sebe, tím víc on bude mít rád vás. A není to otázka délky vztahu; když na sobě budete pracovat, bude ho to s vámi bavit stále.

Může vám to připadat nespravedlivé: vždyť vy se snažíte už teď. Tady je ale důležité, jak se chová váš partner. A dokud má tendenci vám utíkat, znamená to, že vaše snaha zatím není dostatečná, nebo spíš se snažíte v oblasti, která vám nepomůže zlepšit váš vztah a hlavně přístup vašeho partnera k vám. Také pomůže čas: syn vám postupně už nedá tolik práce během dne a vy se budete moct více věnovat sama sobě. Uvidíte, že se vše bude jen zlepšovat. Moc vám přeji, ať vše zvládnete a ať je celá rodina šťastná!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“