Partner si mě neváží

Partner si mě neváží
Partnerská poradna on-line

Dobry den, je mi 19 a mam strasiho pritele o 12 let. Na zacatku jsem neverila, ze by mohl mit vztah nejakou budoucnost. Po par mesicich jsem se zamilovala, on do me. Jenze uz na zacatku jsem pocitovala nejakou barieru. Ale nevedela jsem jakou. Pote jsem pochopila. Jsme spolu uz 13 mesicu a jeste neznam jeho rodinu a ani nepoznam. O kamaradech nemluvne. Partner nechce se mnou chodit do spolecnosti, kde ho nekdo zna. Dokonce se mi stalo, ze me zaprel i kamaradovi. Jsem kuracka a obcas se napiju i alkoholu…kdo ne. A to mi partner take vycita. Dela ze me buhvi koho. Bavi se se mnou jako s 12 letym ditetem….jakoby se me snazil vychovat. Kdyz jdu jednou za par mesicu do spolecnosti, na druhy den mi dela urazlive sceny. Cely nas vztah je nejaky takovy uzavreny. Porad sedime u me doma pred televizi. Uz me ani nezve k nemu domu. Pred 3 lety jsem utla vztah, kde jsem zazivala psychicke tyrani. Chtela jsem, aby to vedel, protoze je to pro me jeste tezke, ale nechtel o tom slyset ani slovo. Pozoruju na sobe i to, ze se bojim prosadit i svuj nazor. Kdyz jsem si chtela o nasem vztahu promluvit, jen me nejak uzemnil a dal se to neresilo. Uz si toho vsimla i moje rodina a je z toho nestastna. Chci se zeptat, jestli mam vztah jeste nejak resit nebo ho radsi utnout a nejak se s tim zzit? Hezky den :)

Andrea

Petra Jarošová odpovídá:

Andrejko, nějak vám ten začátek partnerského života nevychází. První partner vás psychicky týral a druhý k tomu směřuje. Podle toho je zřejmé, že nestačí pouze vyměnit partnera.

I to, že píšete. že si nedokážete prosadit vlastní názor a potřeby. Není to proto, že vám partner nedá dost prostoru se vyjádřit. Důvodem je, že někde uvnitř si nedokážete vážit sama sebe natolik, abyste si byla bez pochybností jistá, co si zasloužíte a co ne. Když se necítíte dost dobrá, vyzařujete tuto nejistotu ven a druzí na ni reagují tak, že se k vám chovají bez úcty. Možná máte kamarády, kteří se k vám chovají hezky. Ale vaši partneři za nic nestojí. To znamená, že vaše pochybnosti jsou zejména spojeny s tím, jak se cítíte jako žena, partnerka, milenka. Někde na této úrovni je chyba. Když byste si byla jistá sama sebou, nejspíš byste si vůbec nevybrala takové muže za partnery, předem byste cítila, že k vám neladí, že vás takoví hrubiáni nejsou hodni. Ale vy jste s jedním vydržela nevím, jak dlouho a s druhým, i když vlastně od počátku se k vám nechová s úctou, jste zatím stále…

Z vašeho dopisu nelze vyčíst, co je příčinou. Velmi často totiž dívky kopírují svůj nejbližší ženský vzor. Ženu, kterou mají nejraději. Může a nemusí to být maminka. A kopírují jej i v případě, že je skrytý, že se o něm neví nebo nemluví. Dítě je velmi citlivé a otevřené a nasaje od těch, které má rádo, vše užitečné, ale i neužitečné, co mu později v životě ubližuje. Jenom si toho potom již není vědomo a hromadí další a další zranění. Pokuste se najít ve své blízkosti ženu, která je vám blízká, ať už je to matka, nebo někdo jiný, kde by se daly najít podobné vzorce – ona je milá a laskavá a muž se k ní nechová odpovídajícím způsobem. Je možné, že jste se s ní jako dítě identifikovala. A přejala vzorec trpitelky, které je ubližováno. Když ji naleznete, vyjádřete jí vděčnost za všechno dobré, co pro vás kdy udělala. Ale řekněte si a opakujte si to stále dokola, že nejste povinná trpět tak, jako trpí ona. To jí totiž nijak nepomůže. Naopak vy jí pomůžete tím, že sama naleznete cestu ven. Vyléčíte v sobě vše, co vám působí problémy v partnerských vztazích a tím jí dáte šanci se od vás naučit fungovat novým, daleko šťastnějším, způsobem.

Když si na nic takového nevzpomenete, nevadí. I tak je zřejmé, že máte v mysli škodlivý návyk si myslet, že si nezasloužíte, aby se k vám partner choval s úctou. Postup, jak problém vyléčit, je v obou případech stejný.

  1. Pořiďte si deník a do něj si začněte zapisovat všechny pozitivní situace, které vám potvrzují, že jste pohledná, příjemná, laskavá, sexy dívka, která si zaslouží, aby se k ní muž choval jako gentleman. Všímejte si, když vás někdo pustí do dveří, podrží vám kabát, usměje se na vás, řekne vám, že vám to sluší… Všechno si zapisujte. Cílem toho je přesvědčit vaši mysl, aby si uvědomila, že jste žena, která stojí mužům za to, aby se k ní chovali pozorně. Z nějakého důvodu si totiž tímhle jistá nejste a proto vám ti, na kterých vám záleží, svoji úctu neprokazují. Potřebujete se naučit ocenit sama sebe jako ženu.
  2. Prověřte, na které úrovni si jako žena nevěříte. Řekněte si: Jsem přitažlivá. Jsem sexy. Jsem sebevědomá. Jsem laskavá. Zasloužím si lásku. Při některé z těch vět pocítíte úzkost nebo pochyby. Tam je vaše slabá stránka a s tou musíte pracovat. Pokud byste se například necítila dost hezká, například byste si myslela, že máte zhubnout. Potom potřebujete prověřit, zda je to opravdu tak, že byste třeba měla začít cvičit nebo se racionálně stravovat, abyste se sebou byla spokojená. Nebo je vaše postava v pořádku, ale máte problém přijmout se taková, jaká jste. Pokud se úzkost nebo nejistota objeví při větě „Zasloužím si lásku“, potřebujete zjistit, co je příčinou vašich pochybností. V čem se cítíte ne dost dobrá, aby vás někdo miloval. V každém případě vaše pochybnosti o vás jako o ženě jsou příčinou toho, že přitahujete hrubé muže a ještě jste ochotná s nimi být. Není žádný důvod, abyste si tyto pochybnosti nechávala, protože jsou příčinou vašeho trápení. Nejsou užitečné.
  3. Pamatujte si, že není žádný osud. O vašem šťastném životě rozhodujete vy sama. Zatím, i když jste si to neuvědomovala, jste byla rozhodnutá, že si nezasloužíte dobrého partnera. Jinak byste totiž nezůstávala s těmi špatnými. Potřebujete se bez jakýchkoli pochybností rozhodnout, že si zasloužíte někoho, kdo k vám bude laskavý a bude si vás vážit. Cesta k tomu vede přes to, že si opravdu začnete vážit sama sebe. Projeví se to i tak, že pošlete kohokoli, kdo se k vám nebude chovat hezky, do háje tak rychle, že se u vás ani nestačí ohřát. Protože si budete jistá, že takový muž k vám nepatří. Obavy, že se nikdo další neobjeví, jsou důkazem vašich pochyb o sobě a s těmi je třeba pracovat. Ženy často mají pocit, že nemají na výběr a tak berou, co je k dispozici, i když nejsou šťastné. Jste příliš mladá a život máte před sebou, abyste se sebou zacházela tímto způsobem.
  4. Se současným partnerem začněte komunikovat vaše potřeby. Že se chcete seznámit s jeho rodinou. Že chcete jít do kina. Že byste ráda byla občas u něj. A dejte mu šanci se zachovat k vám vstřícně. Vysvětlete mu, že je to pro vás důležité a že taková forma vztahu, kterou vám nabízí, vás neuspokojuje. A že když ho baví jen se dívat na televizi, že se může dívat doma bez vás a že nestojíte o takový vztah. Vyjasněte si, jak byste chtěla, aby váš vztah vypadal a řekněte mu to. Zeptejte se, jak si jej představuje on. Podle toho zjistíte, jestli má váš vztah může do budoucna fungovat, nebo ne. Osobně si myslím, že ne, ale ještě mu dejme šanci. Když nebude ochoten z ničeho slevit a nebude se s vámi chtít bavit, řekněte mu, ať už nechodí. Stejně byste nebyla šťastná, už teď nejste. Nedávno jsem slyšela americké přísloví, které se hodí k situaci mnoha žen: „Když zjistíte, že jedete na mrtvém koni, slezte…“ Ten váš kůň ani nikdy živý nebyl. A potom potřebujete odolat potřebě mu zavolat a pozvat jej zpět. Tím si zase potvrdíte nově budované přesvědčení, že si zasloužíte kvalitu, ne hulváta, a že se nikdy nebudete doprošovat.
  5. A poslední, velmi důležitá věc. I váš bývalý partner, i tento, se objevili proto, že v sobě ještě nemáte vyřešenou sebeúctu. Nejsou příčinou, ale následkem. Oni jsou zrcadlem toho, že si sama sebe nevážíte. Jsou pošťáci, kteří vám přinesli zprávu o vašem podvědomí. Takže by byla chyba se na ně zlobit, nebo mít pocity křivdy. Celou situaci, i když nechtěně, jste způsobila sama. Takže, i když to bude pro vás těžké, se potřebujete naučit být jim vděčná, že vám ukázali, že máte něco v sobě nevyřešené. Tím, že přišli tak brzo, vám dávají šanci všechna zranění vyléčit a mít hodnotný partnerský život. Svou vděčností rozpustíte negativní svazky nejen s nimi, ale i s návykem identifikovat se s rolí oběti a trpitelky. Když se na ně budete zlobit, budete si opakovaně přitahovat jim podobné. Takže jim v duchu poděkujte, že jste se díky nim mohla dozvědět něco o sobě. Tím se svazky s nimi rozpustí a vy už nebudete muset opakovat další kolo setkání s hulvátem. Když toto neuděláte, bude skoro nemožné bludný kruh vašeho trápení ukončit. Buďte noblesní a laskavá, ale současně silná, vědomá si všeho dobrého, co si zasloužíte. Chovejte se k druhým tak, jak si přejete, aby se oni chovali k vám. A nedovolte, aby se k vám někdo choval hrubě. Buďte jasná, ale současně laskavá, a váš život se změní.

Andrejko, nejsem si jistá, zda to všechno zvládnete sama. Na vašem místě bych vyhledala pomoc psychologa, který s vámi projde těmi nejobtížnějšími obdobími. Jste příliš mladá na to, abyste rezignovala už teď. Můžete být šťastná a mít partnera, který se k vám bude chovat s úctou. Jen je třeba vyléčit zranění, která máte v mysli, jinak se nic nezmění a vy se budete trápit. Z celého srdce vám přeji, abyste našla odvahu se pustit do práce. Odměnou vám bude šťastné partnerství a v budoucnu budete dobrým vzorem pro své děti. Budete-li mít dceru, už ji nebude čekat stejné trápení, jakým procházíte vy. Nabídnete jí zdravý vzor fungování partnerského vztahu. Šťastná žena bude mít šťastného partnera a vytvoří spolu ty nejlepší podmínky pro šťastnou rodinu. Moc vám přeji právě takovou budoucnost!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“