Partner slíbil, že kontakty s jinými ženami ukončí

Partner slíbil, že kontakty s jinými ženami ukončí
Partnerská poradna on-line

Jsem ve vztahu necelé 2 roky, v 6.měsíci těhotenství. Před 3/4 rokem jsem přišla partnerovi na jeho SMS, maily i dlouhé telefonáty s několika různými ženami zároveň. Jsou z jeho okolí, většinou zadané a účelem konverzace je vždy souhlas se sexem. To ho prý uspokojí, je pánem situace, zvedá si tak sebevědomí a netouží po reálné schůzce. Nevěřím tomu. Partner slíbil, že toho nechá, ale nestalo se tak. Dokážu pochopit sledování porna, anonymní chaty atd., ale tyhle nešťastné zadané paničky jsou lehká kořist, nejsou anonymní, znají se i dlouhé roky, proto mi to přijde reálnější. Nyní funguji jen jako hospodyně, na sex nemám pomyšlení, je mi odporná představa, že na mě sahá. Než se toto provalilo, měli jsme sex téměř denně a já žila jak na obláčku. Teď mu nevěřím, obviňuji sebe a mé sebevědomí je v háji. Mám kousavé poznámky, vše mě rozhodí, možná jsem paranoidní, on mě posílá k psychologovi a nekomunikuje, na to má jiné. Nedokážu se tvářit, že jsem v pohodě, tím ho od sebe odháním, ale už mě jako člověk nezajímá, přešla jsem v lhostejnost. Jenže s ním čekám dítě, co bude dál? Jsem schopná s ním sdílet domácnost, mluvit o běžných věcech, ale jakýkoliv náznak intimity mi vadí, mám pocit, že tím bych dala najevo svou vstřícnost a on by měl dojem převahy, a že je vše jak má být. Co s tím?

Markéta

Petra Jarošová odpovídá:

Markéto, chápu, že se cítíte velmi zaskočená. Jedné věci ale nerozumím. Píšete, že před tři čtvrtě rokem jste na to přišla a těhotná jste 6 měsíců – proč jste se  tedy vůbec rozhodla mít dítě s člověkem, o kterém jste již věděla, že vám lže? Jak to, že vám nebylo odporné se s ním milovat předtím a dokonce počít dítě a teď to najednou vadí?

Já uznávám, že zadaný muž, který se pokouší o jiné zadané ženy, není zcela jistě vzorem ctnosti. A také si umím představit, že jako těhotná máte daleko méně možností k řešení, ale i tak je máte. Je to vlastně velmi jednoduché – pokud je pod vaši úroveň mít muže, který vám lže – a to je velmi pochopitelné – můžete se s ním rozejít. Je téměř jisté, že když je zvyklý lhát, bude v tom pokračovat, protože lhaní je silný návyk. Pokud byste chtěla sdílet domácnost s mužem, kterého nesnášíte, jen blázen by doufal, že vaše dítě by se v takovém prostředí cítilo šťastné. Také se dá těžko očekávat, že on, když se s ním nebavíte, by se cítil k vám přitahován a navzdory tomu, že spolu budete mít dítě, nebude mít žádný důvod se k vám chovat hezky.

Na vašem místě bych se ale zamyslela nad tím, proč vůbec vám lhal. Píšete, že jste byla velmi šťastná, milovali jste se skoro každý den a vše bylo v pořádku. On už s těmi ženami komunikoval a nebylo to vůbec na překážku tomu, abyste se vy cítila šťastná a milovaná. To znamená, že je dost pravděpodobné, že on vás miloval a dost možná by vás miloval i teď, kdybyste se nechovala jako ztělesněná morálka. Lidé mají různé sexuální potřeby a ten váš má takovou, jakou má. Když se tak často miloval s vámi, je téměř jisté, že na ty druhé neměl čas, takže vám byl zřejmě věrný. Navíc s vámi chtěl mít dítě. Nejspíš si neuměl představit, že by se vám svěřil se svými potřebami, protože tušil, co by nastalo. A ono to nastalo.

Skutečná láska nedává podmínky. Můžete se naučit akceptovat svého partnera takového, jaký je, i s jeho sexuálními potřebami, prostě proto, že vás miluje, i když není dokonalý. Ani vy nejste, jste žárlivá a vztahovačná. Pokud se naučíte přijmout své nedostatky, nebylo by tak těžké přijmout i jeho a přestat se chovat uraženě kvůli tomu, jaký je.

Nebo si můžete říct, že něco takového nehodláte akceptovat. I to je v pořádku. ro dobro vašeho dítěte je ale důležité, abyste se usmířila s jeho otcem a nalezla k němu cestu aspoň jako k příteli. Který má své mouchy, se kterým ale máte dítě, pro něž je zásadní, aby se rodiče navzájem respektovali a pomáhali si. Když budete uražená a budete si myslet, že jen vy jste ta nevinná, podvedená, ublížíte dítěti i sobě. Jemu tím, že pro něj bude těžké identifikovat se s otcem, kterého maminka nesnáší. Navíc vaše moralizování ukazuje na to, že sama máte některé věci nevyřešené a vaše dítě jim bude čelit o to víc, protože mu je s velkou pravděpodobností předáte. A sobě tím, že z nevyřešeného vztahu je velmi obtížné přejít do takového, který funguje; spíš je pravděpodobné, že potkáte zase někoho podobného.

Je snadné vyprojektovat vlastní nepříjemné pocity do někoho druhého; ve skutečnosti to dělá většina světa. Na těchto stránkách tuhle hru nehrajeme – jeho čtenářky vědí, že vše, co se jim děje nepříjemného, nějak zrcadlí nevyřešené, nenaučené a nevyléčené vzorce v jejich vlastní mysli. To je jediná cesta k trvalé změně v životě, vše ostatní je jen odsouvání problémů. Moc vám přeji, abyste našla odvahu podívat se sama na sebe, začala k sobě být upřímná a tím umožnila svému dítěti šťastný život, ať už jeho tatínek s vámi bude žít, nebo ne. Také vám přeji příjemný průběh zbylého těhotenství a zdravé, krásné miminko!

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“