Partner ve mně probouzí touhu uniknout

Partner ve mně probouzí touhu uniknout
Partnerská poradna on-line

Dobrý deň,
dlho mi trvá, kým sa zamilujem a potom mám pri prvých problémoch sklon unikať. Keď sa zamilujem, začnem súčasne aj trpieť – byť netrpezlivá, pochybovačná, melancholická, sebadeštruktívna atď. V iných životných situáciách si verím a som optimistka, ale zamilovanosť akoby zo mňa vyťahovala tie horšie stránky. Vidím, čo sa deje, ale keď sa ten vzorec spustí, už ho neviem zastaviť.
Obávam sa, že to zase prichádza – spokojný, nádejný vzťah, sme spolu niekoľko mesiacov, skĺzla som sa postupne do zamilovanosti a zase to začína. Veľmi si so súčasným partnerom rozumiem, je to prvý muž, ktorý vo mne prebudil nehu. V minulosti som aj v čase hormonálnej pobláznenosti vnímala muža v podstate trochu ako nepriateľa a nedokázala s ním v hĺbke naozaj súcitiť a splynúť. Teraz je to iné – môj posledný partner bol zlý a manipulatívny a možno si o to viac cením súčasného a pripadá mi ako zázrak, že je taký dobrý. Napriek tomu, hneď ako sa objaví nejaká maličkosť, som znechutená a moja prvá myšlienka je, že to skončím. Rýchlo to prejde a uvedomím si, že je to blbosť, ale aj tak ma mrzí, že môj pokoj je tak ľahko narušený. Partnerovi o svojich impulzoch nehovorím, cítim, že je to môj problém a chyba nie je v ňom. Prosím o radu ako byť vo vzťahu trpezlivejšia a pozitívnejšia.

Jana

Petra Jarošová odpovídá:

Jani, podle vašeho popisu to vypadá, že máte velmi mnoho negativních zkušeností s muži. Něco je na vědomé úrovni, ale daleko víc je toho v podvědomí. Zejména, když píšete, že váš parter je první, který ve vás probudil něhu, což je jedna ze základních ženských vlastností…

Je ve vás hluboká nedůvěra. že by to mohlo být dobré, že by to mohlo dobře dopadnout, že byste mohla mít muže, se kterým to bude fungovat, který bude laskavý, kterému se dokážete otevřít. To nejhorší, co byste mohla udělat, je zpochybňovat, co cítíte. Ono to samozřejmě není vůbec praktické, protože vás to žene do vztahů, které jste vnímala jako neuspokojivé, soupeřící, nebo i když současný vztah vypadá dobře, cítíte, že ho začínáte ničit vy sama.

Ve vaší rodové linii bude pravděpodobně více žen, jako jste vy, které hluboce touží po lásce, ale nedokážou ji nalézt a vlastně samy ničí vše dobré, co se jim objeví. Udělejte si klidnou chvilku sama se sebou a zjistěte, kde v těle cítíte svou melancholii, nedůvěru, znechucení. Pojmenujte si přesně emoce, které se při tom objevují. Zeptejte se jich, co vám říkají a počkejte na odpověď. Zeptejte se, čeho se bojíte. Je pravděpodobné, že se natolik bojíte zklamání, že podvědomě vše raději zničíte sama, než abyste zažila další prohru. To soupeření, o kterém píšete, je důležité. Do partnerství nepatří, ale je-li zažíváno, znamená to vzájemnou nedůvěru a také nedůvěru k sobě samé. V podvědomí máte velmi mnoho vzpomínek na situace, kdy jste byla zraněna, podvedena, kdy jste ve vztahu velmi trpěla.Vztahy, které jste v tomto životě prožila, nejsou příčinou této nedůvěry. Staly se spouštěči vašich podvědomých vzpomínek na situace, kdy to bolelo, kdy se to nepovedlo. Takové vzpomínky natolik ovlivňují vaše vnímání, že, aniž si to uvědomujete, nejste schopná současnou situaci vnímat nezabarvenou starou bolestí a křivdou. A potom jakákoli nová situace, i když může být úplně nevinná, je vámi zažívána úplně jinak, vy při ní trpíte a vlastně zničíte něco, co by klidně mohlo dopadnout dobře.

Kromě vztahů vám staré vzpomínky brání i prožívat svůj život jako šťastný a v budoucnu by se mohlo stát, že vaše občasná melancholie přeroste v tendence například k depresím, nebo nekontrolovanému hněvu. Upřímně bych vám doporučila s pomocí někoho, komu budete důvěřovat, se pokusit porozumět své ukryté bolesti. Ona tak z podvědomí vstoupí do vědomí, bude poznána, prožita, pochopena a tím bude moci odejít navždy. Přestane přitahovat podivné partnery i podivné situace ve vašem životě a vy zjistíte, že můžete být docela obyčejně šťastná. Z celého srdce vám přeji, abyste to dokázala. Určitě si to zasloužíte nejen vy, ale i váš současný partner.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“