Partner versus kamarád

Partner versus kamarád
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
 partner a já se rozcházíme, máme jedno malé dítě. Je to již půl roku, co jsme s partnerem začali otevřeně řešit náš rozchod, a přibližně dva roky jsem v našem vztahu nešťastná. Celkem spolu jsme asi 12 let. Je to zhruba půl roku, co jsem bláznivě zamilovaná do kamaráda. Nejdřív, několik měsíců, jsme si psali (čistě kamarádsky) přes internet. Pak jsme se začali občas vídat. Došlo i na fyzický kontakt, ale sex bych to snad ani nenazvala. Dlouho jsem měla pocit, že je moje zamilování jen platonické. Už jsem několikrát myslela, že se mi podaří pustit ho z hlavy, ale nejde mi to. Myslím, že je nám oboustranně spolu dobře, jednou jsme si to řekli, ale to bylo po velké dávce alkoholu. Kamarád totiž celkem hodně pije, takže naše setkání byla tímto hodně ovlivněná. Už mě to příliš vysiluje, žiju v představách a snech, že se z nás stanou milenci, i když si sama nejsem jistá, jestli je to reálné a jestli on o to vůbec stojí. Sice je to svým způsobem příjemné, tak trochu flirtovat a cítit to napětí v jeho přítomnosti, zároveň mě trápí, že spoustu času strávím sněním, často i v práci nebo při starání se o dítě a domácnost a to je pro mě velká komplikace. Vidím řešení v tom, že mu dám jasně najevo svoje city a uvidím, jaká bude jeho reakce. Jenže nevím, jestli to dokážu… Děkuji.

Simona

Petra Jarošová odpovídá:

Bohužel nepíšete, proč jste ve stávajícím vztahu nešťastná. Partneři jsou vždy zrcadlem naší mysli a tady bychom se mohly dozvědět, kde si nevěříte nebo ubližujete. Pokud totiž neporozumíte sama sobě, bude pro vás obtížné se v dalších vztazích vyhnout situacím, kdy se zase budete trápit. Protože dokud máte vy mysli zabudované neužitečné vzorce, například nejste-li si jistá, že si zasloužíte být milována, výměna partnera nepomůže.

To neznamená, že byste se měla trápit ve vztahu, který nefunguje. Určitě byste ale měla zajistit, pro dobro vaše i vašeho dítěte, aby váš vztah mohl pokračovat na přátelské úrovni, a bez ohledu na to, jak se bude chovat váš partner, se k němu chovat s pochopením, že se také trápí. Také byste o něm měla před vaším dítětem mluvit jen hezky, protože jej jinak uvedete do obtížné situace, kdy by mělo volit, koho může a koho nemůže mít rádo. Potřebuje se identifikovat s mužským i ženským vzorem a vaše vzájemná úcta, i když už spolu nebudete, je pro jeho zdravý rozvoj zásadní. Pro dobro vaše je důležité, abyste odcházela s pocitem, že jste udělala úplně vše, aby byl šťasten. Minulost už změnit nejde, ale připomeňte si okamžiky, na které nejste hrdá a omluvte se mu. Své současné chování přizpůsobte tak, aby bylo zřejmé, že si jej vážíte a přejete mu vše nejlepší, včetně nalezení šťastného vztahu s novou ženou. Je to velmi důležité, protože tak rozpustíte negativní pouta mezi vámi a vy budete volná pro další partnerství. Jinak vás všechno negativní, co nebude odpuštěné a vyřešené, bude táhnout zpět k podobným typům partnerů, a to je ztráta času. Jak se bude chovat on, není z hlediska vaší budoucnosti tak důležité, svým chování ovlivní budoucnost svou a vašeho dítěte, vaši už ne. Snažte se být dobrým vzorem pro své dítě i v této obtížné situaci a nemyslete si, že jí nerozumí. Potřebuje mít jistotu, že je milováno, že na této situaci nenese vinu a že bude v bezpečí, i když s partnerem už nebudete.

Ohledně vašeho kamaráda: obávám se, že to není partner pro vás. Návyk pít hodně alkoholu není nic užitečného pro šťastné partnerství a také to něco říká o něm. S velkou pravděpodobností má tendenci utíkat před životem ke skleničce a když to dělá už několik let, byla byste bláhová, kdybyste věřila, že kvůli vám přestane. Protože už by se to jinak stalo. Vy to zatím podporujete, protože doufáte, že pod vlivem alkoholu získáte to, po čem toužíte. Tenhle muž možná hezky mluví, ale to je všechno. Jinak vám nemá co dát. Nic neztratíte, když vyznáte své city, ale co bude potom? Nejspíš bude uhýbat, jako doposud.

Je úplně v pořádku, že chcete odejít od partnera. Ale měla byste mít jasno, kam půjdete a jak finančně zabezpečíte vaše dítě. Jak budete řešit jeho hlídání a práci. Abyste byla v tomto nezávislá. A neměla byste se upínat na někoho, kdo je zvyklý se s vámi setkávat pouze nad sklenou alkoholu. Skutečný muž by vám dal pocit bezpečí, zajímal by se, jak vám může pomoci vaši situaci prakticky řešit… Vztah by měl dynamiku. Ten váš ji nemá a dokud váš kamarád bude pít, ani mít nebude. Přestaňte si dělat zbytečné naděje a raději začněte řešit, jak se postaráte o svou budoucnost. Proč si myslíte, že si zasloužíte jen někoho, kdo se neumí vyjádřit, jestli vás chce, nebo ne? Proč si myslíte, že si nezasloužíte někoho, pro koho je normální být střízlivý a kdo by opíjení se před ženou vnímal jako znak své nezdvořilosti a neúcty k ní? Vaše chování ukazuje, že máte o sobě spoustu pochybností a proto přitahujete určité typy mužů. Nevím, jaký je váš manžel, ale váš kamarád je, promiňte, slaboch.

Potřebujete začít pracovat na svém sebevědomí. Abyste si sama sebe vážila a měla se ráda taková, jaká jste. Abyste respektovala sama sebe. Jako žena, matka, milenka, partnerka. Když to dokážete, projeví se to v podobě mužů, kteří ocení vás a budou se k vám chovat úplně jinak, než ti dosavadní. Je škoda utápět vaše sny o lásce ve skleničce alkoholu s někým, kdo zná jenom závislost, ale lásku určitě ne. Potřebujete nalézt to krásné ve vás a identifikovat se s tím. Na vašem místě bych vyhledala pomoc a začala na sobě pracovat. Máte ještě celý život před sebou a vy jste tou, kdo ovlivní, zda bude šťastný, nebo ne. Rozhodněte se být šťastná a něco pro to udělejte. Váš život se změní a změní to i život vašeho dítěte. Máte jej ve vlastních rukou. Neváhejte a konejte. Držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“