Partner vidí vše přes peníze

Partnerská poradna on-line

Jme s přítelem pět let a už třetím rokem spolu bydlíme a od té doby co budujeme bydlení máme každý jiank myšlenkové pochody hlavně zkrz peníze,neustále mi říká jak na nic nemáme ani že miminko neuživíme ,že nesmíme utrácet,neustále kontroluje ucty ,pokud se něco pokazí at už pracovně či doma je to problem a podobně věčně nespokojený a mě to nicí pac to vidím zase jinak ,že může být hůř,že máme krásné bydlení,jíst co je,na osobní veci máme i se konicky… nevitim jak skloubit aby jsme se kvuli tomu chovali k sobe pěkne a neuste se nedohadovali . Jeho rodiče byli na peníze hodne a celkově jako rodina nevycházeli a já jsem zase žila jen s mamkou a někdy nevím jak se chovat či abych něco neřekla,že to bude zase brát jako podnět k něčemu a povedete to k hádce,jinak neni v ničem problém ale s tímto si nevíme rady…. DĚKUJI ZA RADU K.

KATKA

Petra Jarošová odpovídá:

Máte před sebou velkou výzvu. Váš partner je povahově založený tak, že vidí hlavně problémy a místo na řešení se spíš soustředí na to, jak věci nelze řešit. Je to určitý druh vnitřní chudoby: když nevidíme možnosti, příležitosti a bohatství uvnitř, nedokážeme jej vidět ani vně a pak je svět plný rizik a nebezpečí. A také je pak začneme přitahovat, takže máme pocit, že se nám naše obavy potvrzují, i když ve skutečnosti je to tak, že jsme vnější podmínky vytvořili sami svým vnitřním postojem.

Zvažte, jestli máte v sobě dost lásky a odhodlání. Můžete mu pomoci alespoň částečně zlepšit tento postoj, ale nejspíš k němu bude celoživotně inklinovat; a v obtížném období, například když bude nemocný, unavený, nebo se mu něco nepodaří, se tento postoj vždycky ještě zhorší. A zřejmě nikdy nebude ochoten připustit, že je jen na něm, zda uvidí příležitosti, nebo rizika; sklenici napůl plnou nebo napůl prázdnou.

Jestliže toto odhodlání máte, budete jej muset celoživotně dotovat svým optimizmem a chutí do života, permanentně jej chválit a podporovat vše, co se mu podaří. Současně se připravte na to, že nejspíš nebude schopen vám to oplatit, protože jednoduše neumí vnímat svět tímto způsobem.

Osobně bych, dokud nemáte děti, velmi pečlivě zvážila, zda chcete s takovým partnerem být. Zeptejte se sama sebe, proč si myslíte. že nemůžete mít vedle sebe někoho, kdo vidí svět podobně, jako vy. Žena má obrovskou sílu moudrosti a může svému partnerovi pomoci, aby se změnil, aniž by si on sám toho byl vědom. Na druhou stranu zvažte, zda byste tuto svou vnitřní sílu nechtěla investovat spíš do štěstí svých dětí, než neustále dotovat mrzutého miláčka.

Nejspíš ze své rodiny máte v sobě zakódováno, že když se muž zlobí, nebo dokonce odejde, je to vždy chyba ženy. To může být pravda, ale také nemusí, a ve vašem případě si myslím, že je to spíš vaše nejistota, obava, že by se partner zlobil nebo že byste jej ztratila, a ta vás nutí akceptovat něco, co jste nezpůsobila  a přizpůsobit se tam, kde by bylo namístě, aby se spíše změnil váš partner.

Toužíte po krásném vztahu a jste ochotná kvůli tomu v mnohém ustoupit. Vztah je vždy o dohodě, ale zeptejte se sama sebe, zda jste opravdu šťastná, jestli to, co zažíváte, není už trochu za hranou vašich představ. Zeptejte se té ženy v sobě, jestli to takto opravdu chce…

Pokud bude odpověď kladná, pusťte se do práce, chvalte, podporujte, oceňujte a smiřte se s tím, že je prostě takový a soustřeďte se hlavně na jeho pozitivní stránky a na to, co ve vašem vztahu funguje.

Pokud váháte, zkoumejte dál, po čem ta žena ve vás opravdu touží, snažte se porozumět jejím pochybnostem a nejistotám o sobě samé a proč tam jsou; odstraňte je a pokuste se nalézt důvěru v to, že jste skvělá přesně taková, jaká jste a že si zasloužíte jen to nejlepší. A poslouchejte ji, ona vám bude napovídat, jak pokračovat dál v životě a povede vás.

Spousta žen dělá tu chybu, že nenaslouchá své vnitřní moudrosti, přehlušuje ji naučenými názory a společenskými dogmaty, což způsobí, že ji přestane vnímat a tím ztratí sebe samu. Dejte tento čas sama sobě a ptejte se, co opravdu chcete a jaká opravdu jste. Tím vstoupíte do procesu sebe poznání a postupně se vše vyjasní.

Ať už se rozhodnete jakkoli, přeji vám štěstí a ať se vše podaří tím nejlepším způsobem!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“