Partner vše kritizuje

Partner vše kritizuje
Partnerská poradna on-line

Dobrý den. v r.1975 zemřel manžel, se kterým jsem měla dva chlapce, nyní ve věku 4O a 5O let. Zůstala jsem od té doby sama a naučila se o nás všechny postarat. Oba chlapci vystudovali, maí dobré pracovní pozice i děti. Nyní se ke mně přidal muž, který má podobný vztah ke mně, jak píše shora jmenovaná paní. Nic není dobře, partner vše kritizuje a pod. Jsem diabetik, miluji kopce, vodu, takže mám zájem si to ponechat, partnerovi se to nelíbí a různými způsoby mne trestá a vynucuje si, abych byla stále s ním, zkrátka tropí scény. Vždy je to samozřejmě zaviněno mnou, že nedokáži žít v partnerském vztahu. Nebydlíme spolu, já mám pronajatý malý byt, on žije v pečovatelském domě. Je mu 8O let. Nejsem si jistá, zda tento vztah, na pár let života, který máme před sebou, má smysl.Nechci mu ublížit, proto vznáším tento dotaz, za což děkuji.

Františka

Petra Jarošová odpovídá:

Milá paní Františko, klobouk dolů, jak jste to všechno sama zvládla! Postarala jste se o své děti a věřím, že jste udělala maximum v dané situaci.

Píšete o muži, který vám vstoupil do života. Je pochopitelné, že v jeho věku už se nedá čekat, že by na sobě něco měnil a že by se chtěl něco nového učit. Jeho žárlivost znamená, že si nevěří, možná měl nějaké negativní zkušenosti se ženami, kdy se cítil oklamán nebo podveden a od té doby je nedůvěřivý.

Umím si docela dobře představit, že byste si přála ještě někoho mít po svém boku a trochu si užít pocitu, že můžete s někým sdílet svůj čas, svou radost i trápení. A přesně podle toho poznáte, jestli má význam s ním zůstávat nebo ne. Vy nejste povinná poté, co jste se postarala o své děti, se ještě starat o další „dítě“, pokud by on měl tendence si něco vynucovat. Je dospělý muž a žil dost dlouho, aby se v životě něco naučil. Aby se naučil, jak se chovat k ženě a jak v ní vytvořit pocit bezpečí. On vás místo toho omezuje. Příčinou jsou jeho obavy, že si vás neudrží, že byste mohla třeba někoho potkat… Žárlivost se vždycky projevuje jako tendence druhého omezovat a kontrolovat, přesně tak, jak to dělá váš partner. Nejspíš si ani není vědom toho, jak to na vás působí a nějaké sebereflexe už nejspíš schopen nebude.

Pokud byste s ním zažívala nějakou radost a ještě váháte s rozchodem, nenechte si vzít své koníčky a radosti. Buď vás bude akceptovat i s nimi, nebo už s ním neztrácejte čas. Po tom, co jste si tvrdě odpracovala celý život, už nemáte zapotřebí poslouchat něčí scény. Moc bych vám přála, aby si uvědomil, co ve vás ztrácí a pokusil se aspoň trochu respektovat vaše návyky a potřeby. Když se mu to podaří, je šance, že spolu ještě zažijete pár pěkných okamžiků. Podmínkou ale je, že o sobě nebudete pochybovat. Vztah je vždy o kompromisech, to je pravda. Můžete zvážit, jestli ho můžete aspoň částečně pozvat do svého života, aby se víc cítil jeho součástí. Důležité je, abyste to nevnímala jako nátlak, aby jste se s tím cítila dobře. Nedělejte nic proti sobě, běžte za tím, co vás bude inspirovat a těšit. Když vás to těšit nebude, nestojí vám to za to. Když se vám podaří nalézt rovnováhu mezi svými zájmy a časem, který mu věnujete, mohlo by to fungovat, i když jeho stáří bude určitě přinášet spoustu výzev.

Nemáte vůči němu žádné závazky a také se nemusíte stát ošetřující sestrou. Zůstaňte, když budete šťastná. Poslouchejte své srdce a jednejte podle něj. Z celého srdce vám přeji, ať vše dopadne co nejlépe a ať je tato část vašeho života co nejbohatší. A také vám přeji dlouhý život a pevné zdraví!

 

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“