Partnerka je tvrdá a neústupná

Partnerka je tvrdá a neústupná
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, velmi prosím o radu, jsem v zoufalé emoční situaci a nevím, co dál. Jsme s partnerkou několik let. Díky tomu, že partnerka podniká, bylo od začátku zřejmé, že bude i svým způsobem tvrdá, a já díky tomu, že ji miloval, jsem se začal v mnoha věcech přizpůsobovat. Začali jsme pak podnikat spolu, ale to, co bylo před tím krásné, začala najednou přebíjet tato její tvrdost a neústupnost. Když jsem chtěl vyjádřit své pocity, nebyl na mne brán zřetel a následoval 4 hodinový monolog o jejích pocitech a mé zůstaly nevyřešeny. Několikrát jsem již chtěl odejít, ale nikdy jsem nesebral odvahu. Máme teď dvouleté děti a já se mylně domníval, že nám to vztah napraví, ale od malička je vychovávám v podstatě jen já, ona je samá práce a povinnosti a přestože je miluji, jsem již tak vyčerpaný, že jsem rozhodnut odejít. Neuvěřitelně mi chybí pocit domova, lásky, souznění, vše je jen o spěchu a starostech. Již dlouho ji nemiluji a přežívám a trápím se vedle ní, ale snažím se kvůli dětem nedávat nic znát. Můžete mi prosím poradit, jak z toho utéct, aby pokud možno nikdo neměl špatné pocity viny apod.? Chci pryč, ale nevím jak :-(. Napadlo me najít jí někoho, do koho by se zamilovala, ale nevím. Deti ztratit nechci, vychoval jsem je. Děkuji mnohokrát.

Tomáš

Petra Jarošová odpovídá:

Tomáši, chápu, že jste si vše představoval jinak a cítíte velké zklamání. Na druhou stranu se to dalo čekat, protože vy jste si s partnerkou úplně prohodili role, vy vztahu jste vy žena a ona muž. Vy jste ten, komu chybí city a touží po nich, ona je ta, která se cítí odpovědná za vydělávání peněz a na city nemá moc času.

Asi byste chtěl, abych vám napsala, že je vaše partnerka necitlivá a chladná, ale já bych k vám chtěla být upřímná, protože nic jiného stejně nefunguje. Já nezpochybňuji, že se tak k vám chová, ale vy zatím utíkáte před odpovědí, proč tomu tak je. Ona se k vám tak chová proto, že vás nerespektuje jako muže. Připadáte jí slabý a neumí si představit, že by se o vás mohla skutečně opřít. To, že vás nerespektuje, není její chyba. Ona vidí, že si ve skutečnosti jako muž vůbec nevěříte. Skutečný muž by se do takové pozice, ve které jste, vůbec nenechal dotlačit. Při vší úctě k partnerce a jejím právům a potřebám by současně měl dost síly na to, aby prosadil i ty svoje. Vy jste jí přenechal své pozice bez boje a ona k vám ztratila úctu. V jejích očích jste možná dobrý otec (spíš maminka), ale ne partner. Pro ni jste slaboch, nebaví ji to s vámi a je možné, že pro samou práci si ani ona neuvědomuje, proč to tak vlastně je. Je možné i to, že do práce utíká, aby se nemusela podívat na to, proč váš vztah nefunguje.

Píšete o útěku, jenže budete utíkat sám před sebou a to se vám nemůže podařit. Utíkají slaboši, chlapi čelí situaci, jak je. Vaše situace vám říká, že byste měl udělat něco se svým mužským sebevědomím. Z nějakého důvodu, určitě bychom našli něco ve vaší rodině, jste se jako chlapeček necítil dost respektován a povzbuzován a zůstal jste do určité míry plachý, nenaučil jste se věřit sám sobě, bez obav vstupovat do nových situací, vůbec se ve vás nerozvinula zdravá agresivita, která je pro mužské kvality charakteristická. Z nějakého důvodu jste ji v sobě potlačil jako špatnou a proto se vám nyní zobrazuje vně jako partnerka, která se k vám chová hrubě. Když nenaleznete a nevyléčíte potlačenou agresi, jednak se nikdy nebudete cítit jako chlap, nebudete spokojený v partnerském vztahu a hlavně, stále budete nějaké míře hrubosti čelit ve vnějším světě. Možná jste měl hrubého otce nebo příliš dominantní matku, možná jste zažil šikanu ve škole… setkal jste se s něčím, co vás natolik poznamenalo, že jste se nevědomky rozhodl hrát roli toho hodného. Jenže slabého a nespokojeného. Určitě by bylo skvělé, kdybyste se začal věnovat nějakým mužským sportům – boxu, bojovým uměním – kde přijdete do kontaktu s agresivitou, která ale v sobě neobsahuje hněv, je čirou chlapskou radostí. Díky těm zkušenostem byste si mohl uvědomit, že na agresivitě není nic špatného, je to projev aktivity, je to síla, pomocí níž může muž chránit ženu a důležité hodnoty. A postupně získáte odvahu začít uvolňovat vše potlačené ve vašem podvědomí. Nebude to snadné, protože zjistíte, že nejste tak hodný, jak si o sobě zatím myslíte. Vše potlačené v podvědomí vyjde postupně na povrch a vy díky tomu budete moci uvidět všechno, co tam zatím bylo a měnilo vám život k horšímu. Až agresivita přestane být potlačenou a vy ji přijmete do vědomí, budete moct přijmout to pozitivní, co nabízí, a začnete si to užívat. Jednak budete mít viditelně víc energie a síly a jednak vás život začne daleko víc bavit. Zbavíte se syndromu oběti, který se postupně transformuje na radost z výzev, které se budou objevovat, radost z mužného boje s nimi a vědomí, že vás nikdy nic nepokoří, i kdybyste stokrát za sebou prohrál.

Na vašem místě bych se ještě nevyčerpávala rozchodem. Minimálně do doby, kdy to budete cítit jako útěk. Spíš se začněte věnovat práci na sobě, abyste se zbavil zbytečné zátěže v mysli, která vám brání být šťastný. Vaším odchodem se nic nezmění, svou mysl si stejně ponesete s sebou. Když najdete odvahu podívat se do své mysli a pracovat se starými zraněními, když najdete chlapskou společnost, kde se budete moct učit a začnete se cítit její součástí, možná zjistíte, že vás partnerka respektuje daleko víc, než dřív. A potom se rozhodnete, ne jako někdo kdo utíká, ale jako silák, jestli si muže jako vy, milujícího ochránce, zaslouží stávající partnerka, nebo jestli se raději poohlédnete jinde. Možná se na mě teď zlobíte za to, co jsem vám napsala. Pozorujte ten hněv, to se vám ukazuje to, co zatím zůstává skryto ve vašem podvědomí a o čem jsem vám psala. Pozorujte své myšlenky, jak k vám přicházejí po přečtení tohoto dopisu. Ty hněvivé jsou vaši vnitřní nepřátelé, kteří se potom zhmotní jako situace, které vás trápí. Doporučuji vám vyhledat pomoc nějakého kouče a měl by to být vnitřně silný muž, se kterým budete schopen se identifikovat. Nebo žena, která na vás bude působit dostatečně mateřsky, abyste našel odvahu se otevřít. Nevzdávejte to, je toho spoustu, co si ještě v životě můžete užít. Proste si jen vyhrňte rukávy a jděte do toho. Držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“