Partnerka přestala chodit domů

Partnerka přestala chodit domů
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, je mi 36 let a partnerce 40 let. Jsme spolu 11 roků a máme 8 letého syna.Partnerka ještě dvě děti z předchozího manželství, které jsou už dospělé. Do nedávné doby, zhruba před měsícem, bylo vše v pořádku, alespoň z mého pohledu. Nechybělo pohlazení, polibky atd., ale poté u partnerky nastala změna. Partnerka začala dost často do noci chodit ven s kolegyněmi z bývalé práce a minulý víkend ze so na ne domů nepřišla vůbec, až druhý den. Samozřejmě první pocit, který se dostavil, byl pocit strachu o ni a až pak žárlivost. Už jednou jsem jí na nevěru přišel, ale odpustil, jenže nezapomněl. Z toho plynula moje reakce v podobě výčitek, uraženosti atp. Partnerka se poté uzavřela do sebe a naše komunikace byla na bodu mrazu. Samozřejmě jsem chtěl celou sitaci řešit, rozumně a v klidu si vše vyříkat. Sdělila že nikoho nemá (veřím jí), ale že s ní poslední dobou nekomunikuji a hledím si víc počítače nebo tabletu. Zpětně vidím, že měla pravdu, což je má obrovská chyba. Její chybu vidím v tom, že mě na to neupozornila, když se jí to nelíbilo a já pitomec si toho nevšiml. Včera pri další rozmluvě oznámila, že má pocit, že už by to do budoucna nefungovalo, nemiluje mě tak jako dřív a chce si dát tzv. na čas pauzu. Odjel jsem z domu s tím že je konec. Jsem zoufalý, moc ji miluju. Prosím poraďte. Děkuji.

Mirek

Petra Jarošová odpovídá:

Mirku, vypadá to, že se vaše partnerka zakoukala do jiného. Možná je to zatím na úrovni zamilování, možná je to jenom z její strany. V každém případě ale její chování ukazuje na to, že nejste tím, na koho teď myslí.

Je klidně možné, že jste se moc díval do tabletu a jí něco chybělo. Ale obvyklé je, jak píšete, nejdřív požádat partnera o nápravu a teprve potom začít lítat po nocích. Takže bych řekla, že váš tablet byl jen záminkou pro to, že se zamilovala do jiného muže, ale ještě nemá odvahu to přiznat. Nebo on se zatím nevyjádřil, nebo je ženatý či zadaný.

Máte spolu dítě, a ona, i když je teď poblázněná a ovládají ji hormony, si postupně uvědomí, že to nepůjde řešit tak snadno. Nevíme nic o muži na druhé straně a jak vážně to myslí. Takže jestli ji opravdu milujete, dejte jí čas. Ona teď úplně neví, co dělá. Teprve postupně se ukáže, jak vážná situace je. Pro vás je důležité nyní zvládnout sám sebe. Už jste se omluvil za to, že jste jí nevěnoval dostatek pozornosti a snažíte se věci změnit, aby byla spokojená. Pokud by toto bylo skutečným důvodem, po vaší nápravě by se vše vrátilo do starých kolejí. Když ale vámi provedená změna nestačí, je jasné, že jde o záminku. Na vašem místě bych stanovila čas, který jí dáte, aby si vše vyřešila a ujasnila. Aby si zhodnotila, proč s vámi chce nebo nechce být a podle toho se začala chovat. Vzhledem k tomu, že už jste spolu dlouho, bych jí dala třeba půl roku na to, aby se rozmyslela, co chce. Tím, že si věci srovnáte v hlavě a začnete se chovat jasně, i ona si uvědomí, že si s vámi nemůže jen tak zahrávat, ucítí vaši sílu i sebejistotu dané tím, že jste milující partner i otec a zcela jistě se najde žena, která takové vlastnosti ráda ocení. Je tady ale důležitá věc: musíte si být jistý, že pokud ona se rozhodne být s vámi, že to tím uzavřete a nebudete jí nic vyčítat ani připomínat – tím byste totiž změnil váš vztah v peklo, ve kterém by nebyl šťastný nikdo. Takové věci se dějí a je důležité, abyste z ní nedělal nějakou hříšnici.

Doporučovala bych vám zabojovat. Chovejte se k ní laskavě a s úctou po celou dobu, kdy jí dáváte tu „zkušební lhůtu“. To je její čas se rozmyslet, jak dál. Když se rozhodne se v tomto termínu vrátit, vše bude odpuštěno a vy budete společně budovat vztah na nových základech a to, co se stalo, bude vaší společnou zkušeností. Pokud byste si v sobě nosil křivdu a nedůvěru, pokračovat ve vztahu nemá žádnou cenu. Nebo se do té doby nic nezmění a potom bych vám doporučovala domluvit se na tom, jak vyřešíte rozchod. I potom si zaslouží, abyste se k ní choval s úctou. Navždy bude matkou vašeho dítěte a také za to, že se člověk zamiluje, nemůže. Láska nejde slíbit ani vymáhat, buď je, nebo není. Nemá to nic společného s morálkou a nejde se k ní celoživotně zavázat. Jen slabí lidé nutí druhé slibovat nesplnitelné a pak je obviňují, když se jim to nepodařilo. Vy takový určitě nejste. Můžete si současně zachovat svou hrdost i noblesu. Ukřivděnost je známkou slabosti a ve svém emočním rejstříku ji na nic nepotřebujete. Jste skvělý muž a zasloužíte si ženu, která to ocení. Když to bude tato, v pořádku. Když ne, bude to jiná. Čím více dokážete respektovat sám sebe, včetně svých nedostatků, tím snazší a přirozenější je respektovat i druhé, bez ohledu na chyby, které dělají. Protože si jejich chyby neberete osobně. To je lekce, kterou se nyní můžete naučit. Výčitky a uraženost jsou jen důkazem, že si úplně nevěříte. Určitě máte na víc a hlavně jako příklad si neberte televizní seriály, kde to sice hýří emocemi, ale moudrosti tam není ani špetka.

Nadýchněte se zhluboka a dovolte muži v sobě, aby začal jednat. Síla v sobě vždy nese i schopnost odpuštění a tolerance. Jen slabí si dokazují svou neexistující sílu křikem a scénami, nebo odmítnutím komunikace. To je pod vaši úroveň. Hrdého muže se jen tak něco nedotkne a neurazí. Dejte své partnerce čas, aby si uvědomila, co chce a mezitím si můžete dát prostor, abyste si rozmyslel, co chcete vy. Máte plné právo si říct, že už s ní nechcete být a začít hledat jinde. Ale udělejte to v dobrém stylu, bez zbytečných zranění, která by nejvíc ublížila vašemu synovi. Také mu budete příkladem, jak se chová chlap v těžké situaci. Možná se mu váš příklad bude v životě hodit. Hrdý a laskavý zároveň máte největší šance, že vaší partnerce dojde, o co přichází. Moc vám držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“