Partnerka přestala mít zájem

Partnerka přestala mít zájem
Partnerská poradna on-line
Před rokem jsem potkal ženu, do které jsem se očividně zamiloval. 
Nemám rád používání tohoto slova, spíše bych řekl ideální 
partnerku. Pohybujeme se ve věkové hranici 18-20 let. Mám velmi 
přehnané nároky na vybírání partnerek, a když už si nějakou vyberu, 
okamžitě se k ní přehnaně připoutám. Což mi nejspíše i trochu brání 
v rozvíjení a navazování nových vztahů. I když mám něco s jinými 
ženami, nedokážu si s nimi představit vztah. Pouze s touto jednou 
konkrétní ženou si ho představit dokážu. Jak jsem již napsal na 
začátku, potkali jsme se před rokem. Navázali jsme kontakt, vídali 
se, začali spolu chodit. Rozuměli jsme si - ale to byla spíše jen 
počáteční euforie z nově navázaného vztahu. Po dvou měsících 
vzájemného poznávání jsem chtěl vědět, jak to mezi námi je, a čekal 
jsem, že vztah posuneme na vyšší úroveň. Partnerka se však stáhla a 
přestala mít zájem. Toto její rozhodnutí jsem řešil asi půl roku. 
Přišel jsem na to, že jsem to uspěchal a ani jsem se moc nechoval 
jako muž. Přišel jsem na to v průběhu času. Říkal jsem si, proč se 
zrovna k ní nedokážu chovat tak, jako se chovám k ostatních ženám. 
Přišel jsem na to, že je úplně někde jinde než já. Má svůj uzavřený 
svět, je zvyklá dělat věci sama. Nepřevažuje v ní ženská stránka. 
Je nezávislá, velmi si vybírá, koho k sobě pustí a koho ne. Není to 
můj pohled, lidé co ji znají, souhlasí se mnou (říkají, že je divná, 
já se snažím analyzovat, jak a proč). Nad vším moc přemýšlí, což jí 
brání se bavit. Když se baví, většinou to jsou jen chvilkové euforie, 
a pak se zase stáhne do svého světa. Nevím, jestli má nějaké vážnější 
psychické problémy - spíše ne, jen je zvyklá na svůj svět a nikoho si 
k sobě nechce jen tak pustit. Já jsem člověk, který nerad vidí někoho 
trpět a chtěl bych jí pomoct. Nedaří se mi to ale, protože si mě k sobě 
nepustí. S tím jsem se smířil. Připadá mi, jako by vůbec nechtěla žádný 
vztah s nikým - chce mít jen svůj svět. Nicméně já se od ní nedokážu 
odpoutat. Chci být s ní a chci aby byla šťastná, ale prostě si k sobě 
nikoho nechce pustit. Je zvyklá si dělat vše po svém a být nezávislá, 
nikoho nepotřebovat. Nedokážu pochopit, proč se mnou ze začátku neměla 
problém, sama mě sváděla, a teď si drží od každého takový odstup. 
Jsem si vědom svého strachu z toho, že mě odmítne, a já budu hodně 
dlouho zase podle svých extrémních nároků hledat další partnerku. Což 
mi nyní brání svádět ji znovu. Jak mám znovu prolomit ledy? 
Medituji už dva roky a snažím se rozvíjet ve všech ohledech. Co se ale 
týká připoutanosti, nedaří se mi ji stále přemoct. 
Děkuji za vaší případnou reakci a přeji vám štěstí.

Radim

Petra Jarošová odpovídá:

Radime, asi vás to překvapí, ale když si znovu pročtete, jak jste popsal ženu, po které toužíte, zjistíte, že v mnohém popisujete sám sebe. Chápu, že vaše první reakce bude, že to tak není. Ale partneři, kteří nás přitahují, do kterých se zamilováváme, nám zejména ukazují dvě věci. Jednak náš potenciál: to jsou vlastnosti, které v sobě máme, ale zatím jsme je nerozvinuli, a díky otevřenosti k partnerovi v nás začnou postupně růst. Druhou je náš vlastní stín: vlastnosti, které na sobě odmítáme, nezpracovali jsme je, neintegrovali. Proto se „zhmotní“ buď jako nemoc, nějaká situace, nebo partner, který je zrcadlem všeho, co na sobě nemáme rádi.

Vaše partnerka si stejně jako vy vybírá, koho k sobě pustí a koho ne. Co u sebe vnímáte jako normální, u ní, pokud se to týká vás, vám to vadí… Nezajímají ji lidé, kteří jsou slabší než ona. Nejspíš to není příliš soucitné, ale na druhou stranu ona je upřímná a dává najevo, co chce a co ne. To je dnes celkem vzácné koření, protože udržet si vlastní integritu a respektovat sám sebe v naší zemi mnoho lidí nedokáže. Je to proto, že od malička posloucháme, co si máme myslet, co bychom měli cítit a co je správné a co ne. Tyto hodnoty se navíc během pár desetiletí převrátily, takže žijeme v totálním zmatku, ve kterém udržet si zdravý rozum není vůbec snadné.

Na vaší partnerce, kromě toho, že je jistě moc hezká, vás hlavně fascinuje její vnitřní síla a to, že vás nechce. Reagujete na to tak, že jste na ní ještě víc závislý. Co to znamená?

Ona vám přináší dárek, kterým je zpráva o vaší mysli, v tomto případě zejména o tom, s čím má vaše mysl problém. Tím problémem je, že nedokážete přirozeně důvěřovat svým mužským kvalitám a jako muž si nevěříte. Úplně stejně se nedokážete otevřít ženským kvalitám a trochu jimi pohrdáte. Schováváte se za analýzu všech situací, snažíte se vše vymyslet a logicky zdůvodnit. V technických věcech je analýza výborný nástroj, ale ve vztazích jste s ní spíš jako slon v porcelánu. Prověřte svůj vztah s matkou nebo jinou ženou, která byla pro vaše dětství a dospívání významná. Vypadá to, jako byste jí nedokázal důvěřovat, jakoby vás nějak zklamala. Matka je vždy archetypem partnerky a když je vztah syn-matka nějak poškozený, je pro něj  obtížné prožívat ženské jako bezpečné a milující. Potom začne vše prověřovat a nic není dost dobré. Při takovém nastavení ani není možné přitáhnout partnerku, která by byla ženská, protože tím vlastně opovrhujete. Podobně je zraněn muž ve vás, proto namísto přirozené touhy a potřeby se otevřít všemu ženskému a hlavně vše ženské CHRÁNIT, je tady zase stará dobrá analýza a pocit, že žádná není dost dobrá.

Zpracovat připoutanost ve vztazích není vůbec snadné. Potřebujete k tomu projít dva kroky, bez nichž se vám to nemůže podařit.

Tím prvním je nejdříve akceptace vašeho hněvu, kterého si zatím nejste vědom. Je to druh averze, kterou zažíváte vůči druhým lidem. Zásadní je, že si ji přiznáte, což pro vás zatím bylo nemožné, protože chcete rovnou být ten soucitný. Soucit je zásadní vlastnost, ale můžeme ji prožít jen tehdy, když začneme akceptovat negativní emoce v nás. Přiznejte si, co vás na druhých štve, není vám příjemné, nemáte rád, nesnášíte. A buďte poprvé v životě k sobě upřímný. A potom se přijměte i s tím hněvem a averzí. Podívejte se na ně zblízka a zjistěte o nich všechno. Prověřte své pochopení příčiny a následku a nezapomeňte, že cokoli zažíváte, jste sám způsobil a není z toho výjimka. A pracujte se vším co nemáte rád na druhých i na sobě tak dlouho, dokud se tyto emoce netransformují na spontánní soucit se všemi okolo vás a přirozenou akceptaci sebe sama i se všemi nedokonalostmi. Tím postupně zpracujete nejhorší averze ve vás, které jsou zatím velmi skryté a doposud účinně vypalují všechny dobré dojmy z vaší mysli. Můžete se umeditovat, ale neuvidíte žádný výsledek, protože hněv, dokud jej máte v mysli, všechno spálí.

Potom přikročte k druhému kroku, a tím bude vytváření dobrých dojmů. V tomto případě se budou týkat vaší důvěry ve vlastní mužnost a rozvíjení úcty ke všemu ženskému. Ke všem, úplně všem ženám, které budou okolo vás, se budete chovat laskavě, s úctou, budete jim pomáhat a chránit je na všech úrovních nejlépe, jak dovedete. Začnete se chovat jako gentleman a to nejen v situacích, kdy nějakou ženu balíte. Stane se to vaší přirozeností a to bez ohledu na to, jestli se vám žena líbí nebo ne, jestli je vám sympatická nebo ne, jestli je moc stará nebo moc mladá. V každé z nich je ženský princip obsažen a vy se jej budete učit rozpoznávat jako cenný a hodný ochrany. Když to budete dělat, ženy vám to budou vracet svou laskavostí a péčí. Postupně se ubezpečíte, že ženám můžete nejen důvěřovat, ale že díky otevřenosti k nim se ve vás začnou objevovat různé druhy moudrostí, které ženy manifestují. Postupně začnete rozumět světu i bez analýzy, jen proto, že budete daleko otevřenější. Svět se stane bohatým místem plným radosti a významu, do kterého budete moci vnášet spoustu dobrého.

To, co vám píšu, je práce na několik let, ale nenechte se odradit. Jste mladý a váš život stojí za to, aby byl radostný a smysluplný. Analýzu si nechte do práce, tam vám bude užitečná, pro život je nejlepším nástrojem otevřenost ke všemu, co přichází.

Teď vůbec nejde o to, jestli máte o partnerku usilovat, nebo ne. Když se nezměníte, stejně o vás nebude stát. Ona už poznala, že zatím si jen hrajete na muže, i když se jím necítíte být, a ještě k tomu si to nechcete přiznat. Když zpracujete vše, čeho se zatím bojíte a co nemáte rád, zjistíte, že svět je plný nádherných žen, o které můžete pečovat a chránit je. A mezi nimi i taková, se kterou to zapadne a oba to budete vědět.

Máte před sebou spoustu práce, ale pusťte se do ní. Stejně ji za vás nikdo neudělá. Držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“