Partnerský vztah – na novém příteli mi vadí i maličkosti

Partnerská poradna on-line

Dobrý den, po čtyřech letech jsem se rozešla s přítelem. Brzy jsem začala chodit s novým, se kterým jsem se do té doby jen přátelila. Zpočátku vypadal partnerský vztah ideálně, ale po prvních pár týdnech jsem na něm začala vidět chyby. Chodíme spolu dohromady teprve měsíc. Přesto mi vadí často i maličkosti – jakým způsobem jí, fráze, které používá, atd. Jsem poměrně perfekcionistka, ale přesto si nejsem jistá, jestli je to, že na něm vidím chyby tak brzy, v pořádku. Bojím se, že jsem celou věc uspěchala. Přejde tahle kritická fáze? Nebo se mám spolehnout na to, že svého současného přítele můžu změnit? Díky za odpověď.

Aneta

Petra Jarošová odpovídá:

Já bych se na to, že se změní, nespoléhala. Řekla bych, že jste vnitřně silnější, než váš současný partner, a že to cítíte. Možná není autentický a ani si toho není vědom.

Kritická mysl, jako je ta vaše, všechno okamžitě zaznamená, vy máte velmi dobře vyvinutou schopnost vidět chyby, i ty, které se ostatní snaží skrývat. Vidíte je i na sobě a to vám může brát radost ze života. Určitě máte na to být s někým, kdo vaši kritickou mysl uspokojí.

Současně bych ale zkusila na sobě pracovat, za perfekcionizmem se často maskuje hněv. A ten má kromě jiných nepříjemných vlastností i tu, že nám vyžírá dobré dojmy z podvědomí. Pro takové lidi je obtížné být šťastný. Zkuste si vytvořit návyk vidět na lidech a situacích okolo vás nejen to, co se nedaří, ale také jejich potenciál a dobré vlastnosti. A také, že chybovat je normální, jen je škoda opakovat stále stejnou chybu. Když dokážete ostatním ukazovat jejich chyby láskyplně, pochopí, že to od vás není osobní, že je nechcete zranit, a dáte jim šanci něco změnit. Budou si vás vážit a mít vás rádi. Asi byste potřebovala vedle sebe muže, který je přirozeně laskavý a radostný a na nic si nehraje, je si jistý svou vnitřní silou. A hravě si poradí s vaším perfekcionizmem a jednoduše jej bude milovat a občas si něj dělat legraci a tím vám umožní získat trochu odstupu.

Ať se vám daří!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“