Partnerský vztah: zakočila mě jeho reakce

Partnerský vztah: zakočila mě jeho reakce
Partnerská poradna on-line

Již půl roku mám partnerský vztah s chlapcem – Lukášem, před třemi měsíci začal klopýtat, jednou slíbil, že přijede, pak se vůbec neozval, takhle se to opakovalo častěji. Trochu jsem rezignovala, plánovala si vše po svém a čas si udělala, jen když zbyl. Před měsícem mi řekl, že udělal blbost a že mu to začalo docházet. Začali jsme si znovu psát, stýkat se, mazlit se, podnikat společné věci, představil mě i doma, netajil mě. Minulý týden jsme byli pozvaní na grilovačku s tím, že celý večer seděl na telefonu, neustálé zvuky příchozích zpráv me rozčilovaly víc  a víc, až jsem mu dala najevo, zda je to nutné… řekl, že je to Anička (jeho nejlepší kamarádka). Chytli jsme se, řekla jsem mu, že se snažím ji co to jde tolerovat, nikdy jsem mu nevyčetla, že byl s ní, nic. Ale že by mohla chápat jako jeho kamarádka, že jsme teď spolu a můžou si napsat zítra. Urazil se se slovy, že kdybych se ho zeptala, zda se mnou chce být, řekne „Nevím“ a že se mnou dva dny předtím spát nechtěl, protože kdyby to mezi námi nevyšlo, řekla bych, že mě měl jen do postele. Nikdy jsem nic takového neřekla, ani nad tím nepřemýšlela. Nechápu ani, co to má znamenat a proč taková slova, a když mi pořád píše a chce mě vidět, dokonce si stěžuje, když mu nedám pusu na uvítanou. Nikdo na něj netlačí, ale ta reakce mě zaskočila.

Nininka

Petra Jarošová odpovídá:

Vypadá to, že pes je zakopaný v Aničce. Že Lukáš skáče, jak si Anička usmyslí. Víte, pokud muži na ženě záleží, tak má vždycky přednost před kamarádkou. A když by se třeba kamarádce něco stalo, tak to své partnerce vysvětlí, omluví se, že se jí nemůže věnovat, ale určitě se nechová tak, jako Lukáš.

Myslím, že jste se zachovala dobře, když jste mu dala prostor a dokonce máte plné právo se vymezit, když nejste spokojená s tím, jak se chová. Ale hodně bych si rozmyslela, jestli mu ještě vůbec dávat šanci. Vypadá hodně nestabilní a nespolehlivý a už vůbec se neumí chovat k ženě. Když akceptujete takové chování, dáváte najevo, že si sama sebe nevážíte a to je škoda. Vaše kvality by určitě ocenil někdo, koho by bavilo, že nejste žádná stíhačka a umíte se zařídit, když zrovna nemá čas, a neděláte mu problémy a scény. Přílišná akceptace nevhodného chování Lukáše a zmatek, který zažíváte, ale ukazuje, že jednak s něčím takovým nemáte vůbec zkušenost (což je dobře), ale zmátlo vás to natolik, že jste neměla sílu přibouchnout mu dveře před nosem, jak by si zasloužil.

Muž se k ženě chová tak, jak mu dovolí… Napište si, co očekáváte od svého partnera a co je pro vás důležité. Potom  snadno poznáte, zda muž, který o vás usiluje, tyto vlastnosti má, nebo ne. A když nemá a nevypadá, že by se snažil je nabýt, nemusíte ztrácet čas. Zamyslete se nad tím, proč jste si toho tolik nechala líbit a hlavně, proč ho poté, co se choval tak hrubě, vůbec pustíte do dveří.

Tahle část je o vašem sebevědomí: proč si nevěříte, že máte na víc? Odpouštět je výborná vlastnost, ale nemusíme chodit se všemi, kterým jsme odpustily… Když si nevymezíte hranice, za které už nejste ochotná jít, budou se stále posouvat ve váš neprospěch, až zjistíte, že sice nejste šťastná ve vztahu, kde se k vám partner chová bezohledně, ale že jste na něm tak závislá, že to nedokážete změnit. A vaše závislost způsobí, že si vás nebude vážit a bude se postupně chovat hůř a hůř. Na to je škoda vašeho života. Zůstaňte hrdá a nenechte si nic diktovat. Vaše práva za vás nikdo nevybojuje, to musíte sama. Chutě do boje!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“