Partnerství – jsem nerozhodný člověk

Partnerství – jsem nerozhodný člověk
Partnerská poradna on-line

Jsem neskutečně nerozhodný člověk. Vždy dlouho přemýšlím, jestli je správná varianta A či B. A nakonec, když se rozhodnu, tak většinou vzápětí lituji, že jsem se tak rozhodla a že druha varianta by byla lepší. Což by dopadlo úplně stejně, i kdybych se rozhodla hned napoprvé pro druhou variantu. Rozešli jsem se před rokem s přítelem, který to po dlouhodobém trápení v našem partnerství rozsekl sám. Já bych to nedokázala, i když jsem nebyla šťastná. Pak se snažil dlouhou dobu se vrátit a já se nemohla rozhodnout, jestli to tak chci. Teď má vážnou známost a já se s tím rozhodnutím, kterého teď opět lituju, nedokážu smířit. Mám pocit, že jsem díky tomu přišla o partnera do života a zůstanu sama. Stále mám strach z každého rozhodnutí, že bude špatné a já ho nemůžu vzít zpět. Vše mi bohužel dojde pozdě.

Děkuji za radu,jak se poprat s vlastním nejistým já a konečně se zbavit strachu a přestat litovat.

Alzbeta

Petra Jarošová odpovídá:

Alžběto, děkuji za vaši jednoduchou otázku, na kterou ale není jednoduchá odpověď. Za vaším trápením je vaše mysl, která se vůbec nemá ráda. Když mysl nevidí svoje vlastní bohatství uvnitř, to znamená, že si sama sebe dost nevážíte, nejste si jistá sama sebou, nepřipadáte si dost dobrá, je prakticky vyloučeno, aby byla schopná zažívat bohatství vně, ve světě, ve vztazích. Respektive je vidíte, ale vždycky jinde, než jste vy.

Když jste byla s partnerem, bylo to špatné. Pochopitelně, on vám musel zrcadlit vaši vnitřní nejistotu a chudobu. Když s ním nejste, zase je to špatné. Z toho logicky vyplývá, že to nezáleží na vnějších okolnostech. S tímto stavem mysli nejde udělat správné rozhodnutí. Jestli bylo či nebylo správné, totiž hodnotíte vy sama; a vy se pokaždé rozhodnete, že nebylo.

V tomto relativním světě neexistuje nějaké absolutně správné nebo absolutně špatné rozhodnutí. Podívejte se, jak nám historici stále přepisují dějiny. A jak stále nově hodnotí, co bylo příznivé a co nikoli. Podívejte se na tak šílenou věc, jako byla Druhá světová válka. Člověk by řekl, že na ní nelze nic pozitivního nalézt, a miliony mrtvých jsou určitě neomluvitelné. Jenže v Evropě, která zkusila jako nikdy předtím, máme díky tomu už 70 let mír, protože si zatím tolik lidí pamatuje tu hrůzu. Vy i já jsme vyrostly v míru, protože takové utrpení naštěstí zatím nikdo neměl odvahu znova rozpoutat.

Takže rozhodnutí je dobré nebo špatné podle toho, jestli je tak hodnotí ten, kdo je udělal. Jakmile se rozhodnete, že vaše rozhodnutí bylo dobré, máte vyhráno. Protože i kdyby nebylo, můžete se radovat z toho, že jste se poučila a příště už takovou chybu neuděláte. Ve vědě se za úspěch považuje i to, že se zjistí, kudy nevede cesta, takže už není třeba ztrácet čas úsilím, které nepřineslo výsledky.

V případě, který popisujete, je vaše nejistota spíše závistí, pocitem, že druzí mají vždy něco lepšího. Ani nejistota, ani závist nejsou léčitelné tím, že vám někdo zvenku dodá jistotu či objekty vaší touhy. Jediný trvalý efekt je možný tak, že začnete pracovat na svém vnitřním bohatství, abyste se měla ráda. K tomu nepomůže prosté pozitivní myšlení, protože vaše mysl nevěří tomu, že jste krásná, sympatická, laskavá a schopná žena. Nestačí si to opakovat do omrzení. Musíte se tak opravdu začít chovat. Na mnoha úrovních. Takže jak na to:

  1. Vyřešte si vztah s rodiči. Spouštěčem vaší nejistoty a chybějící sebedůvěry může být váš vztah k nim, jejich vztah k vám i mezi sebou. Dokud to neuděláte, nepohnete se z místa, protože negativní emoce vás budou stále táhnout zpět k současným návykům.
  2. Začněte se chovat k sobě tak, jak byste si přála, aby se k vám chovali jiní. Věnujte se svému tělu a buďte mu vděčná za to, jak dobře funguje. Chvalte je to, jak mu to sluší a pečujte o ně. Užívejte si tu péči a radujte se z ní. Postupně si vytvoříte nový, pozitivní vztah ke své tělesnosti a sexualitě. Cvičte a užívejte si radost z pohybu. Pozorujte, jak jste pružná a vaše tělo se učí novým pohybům a dovednostem. Chvalte se znovu a znovu.
  3. Chvalte se i za to, jak jste šikovná a schopná. Pokaždé si uvědomte, když něco dokážete. Zjistíte, že se vám podařila spousta věcí, které jste si dřív neuvědomovala, a proto jste si nevěřila. Postupně si budete jistá, že jste aktivní žena se spoustou dovedností a zkušeností. Užívejte si ten nový pocit.
  4. Začnete se chovat k druhým tak, jak byste si přála, aby se oni chovali k vám. Podporujte je, pomáhejte jim, buďte laskavá a štědrá, chvalte je, povzbuzujte. Přejte jim všechno dobré bez ohledu na to, jak se chovají. Rozumějte tomu, že lidé nejsou z podstaty zlí, jenom jsou nešťastní a proto ubližují druhým. Naplňte své srdce soucitem s druhými lidmi a uvědomte si, že většina je na tom daleko hůř, než vy jste.
  5. Svému partnerovi přejte štěstí. Vy jste mu je dát nedokázala, tak je skvělé, že potkal ženu, která to dokáže. Ze začátku to bude těžké, ale postupně zjistíte, že jste hrdá na to, že dokážete tak citlivou věc prožívat novým, bohatým způsobem. Místo žárlivosti a závisti budete plná dobrých přání pro druhé. Učte se radovat ze štěstí druhých.
  6. Jakmile se naučíte tuto lekci, budete sama sebe prožívat už zcela jiným způsobem. Budete se mít ráda, budete si jistá svou krásou vnitřní i vnější. A zjistíte, že vás vůbec netrápí, jestli děláte dobré nebo špatné rozhodnutí. Už budete vědět, že nejlepší je takové, které přinese co největšímu počtu lidí co největší prospěch na co nejdelší dobu. Když se budete řídit touto radou, chybu nikdy neuděláte. A možná se ptáte, co vaše přání a váš život, když tolik přejete druhým?
  7. Nemusíte se vůbec bát. Protože svět je zrcadlem vaší mysli, jakmile se stanete vnitřně bohatou, vše se zobrazí jako milující partner a život naplněný situacemi a činy, které budou činit šťastnou vás i druhé.

Cesta, kterou jsem vám popsala, je na mnoho měsíců. Staré návyky nejde předělat tak snadno. Ale moc vám přeji, abyste k ní našla odvahu, protože na jejím konci naleznete vše, po čem toužíte, nebo možná ještě daleko víc.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“