Partnerství – můžu ohrozit stávající vztah?

Partnerství – můžu ohrozit stávající vztah?
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Petro,
mám krásné 13 let trvající partnerství, s manželem máme 2 děti a na to, jak jsme spolu dlouho, je to stále moc hezký vztah, plný humoru, blízkosti a citu. Teď nedávno se objevil muž, kterého znám už velmi dlouho, doposud byl jen kamarád a v životě by mne nenapadlo s ním něco mít. Za posledních pár let jsem pozorovala jeho posun a to, jak se mění, hodně k lepšímu a stává se inspirativním mužem a oporou pro své okolí. Před pár týdny to nějak „zajiskřilo“, netuším, co se stalo, ale začala jsem ho hrozně chtít. Nejdřív jen fyzicky, ale vlastně stále víc i zkrátka tak, že mám chuť s ním povídat,být. Už jsem mu to řekla, toužíme po sobě navzájem a asi jen díky tomu že nemáme příležitost se zatím nic mezi námi nestalo:) On má ale sám několik let trvající hezké partnerství, jeho partnerka má syna (s bývalým přítelem), žijí všichni dohromady. Je to má kamarádka. A teď co – jít do toho, nebo ne? Obávám se, že nezůstane u jedné noci… Mám to v sobě raději všechno popřít a zapomenout, že někoho hrozně chci, prostě to racionálně stopnout? Nabízelo by se to – protože riziko, že se rozbijí 2 hezká partnerství a někomu se ublíží, je velké. Na druhou stranu – může to přinést také hodně radosti a vlastně i svěžesti pro obě partnerství…Budu vám vděčná za radu!

Helena K.

Petra Jarošová odpovídá:

Heleno, dotkla jste se otázky, která je v naší společnosti zatím dost tabuizovaná. Myslím tím otázku, zda je morální být nevěrná partnerovi, který mě miluje i já jeho. Protože v případě, že tam už není oboustranná láska, se mimomanželský vztah dá docela dobře omluvit a zdůvodnit. Ale takto? Následující text může být vnímán dost kontroverzně. Upozorňuji všechny čtenářky: pokud budete během jeho čtení vnímat hněv nebo úzkost, znamená to pouze, že je to téma i pro vás. Jakmile budete cítit odpor, narazily jste na vlastní, zatím potlačený problém a hluboké nejistoty.

Vás situace, kterou prožíváte, donutila začít se na vše spojené s nevěrou dívat jiným pohledem, protože jste se sama stala protagonistkou, byť zatím spíše mentálně. Vnímáte, že situace není černobílá, že stále vidíte kvality vašeho manžela, současně je tady ale i nutkavá touha ochutnat nové prožitky. Že se najednou nedokážete vejít do běžných pojmů věrná – nevěrná.

Všechny tyto pojmy – nevěra, hřích, vše, co označuje prožitky, po nichž lidé běžně touží, za nemorální, jsou umělé konstrukty, které vytvořila církev, společnost, stát, nebo i samotní partneři, jako nástroj moci. Jak ovládat druhé, protože církvi, státu i společnosti se hodí mít pod sebou stádo, které má pocit viny za běžné potřeby těla i mysli. Protože, když si partner nebo partnerka nejsou jistí sami sebou, hodí se jim svázat toho druhého smlouvou o věrnosti a navíc mít za sebou většinu stejně zbabělé společnosti. Věrnost není o nic lepší než nevěra, jsou to jen pojmy. Kdyby byli lidé schopni bezpodmínečné lásky, nebyl by pro ně žádný problém upřímně se radovat z toho, že je jejich partner inspirován někým jiným. Protože by se sami necítili ohrožení. Bezpodmínečná láska znamená, že mám opravdu ráda sama sebe, čistým, nesobeckým způsobem. Cítím se šťastná a vnitřně bohatá a je toho tolik, že mám na rozdávání. Tak bohatý stav mysli se zobrazuje jako milující lidé a příznivé události. Není žádný problém přát partnerovi štěstí, protože sama jsem šťastná tak jako tak. A protože mě bezpochyby bude milovat zase někdo jiný. Toto je ideální situace, které není schopen skoro nikdo. Proto jsou tu v naší společnosti pravidla na ochranu opouštěných partnerů a dětí. Protože v ideální společnosti by se partner, který odchází, vždy nejdříve postaral o ty opouštěné. Protože se tomu tak často neděje, máme pravidla, zákony a společností danou morálku. Vše jako vnější konstrukty, které nahrazují naši chybějící nadčasovou moudrost a schopnost opravdu milovat – ve smyslu dávání, ve smyslu intuitivního vhledu do dané situace s vědomím, co je pro všechny zúčastněné nejlepším řešením na co nejdelší dobu.

Stejně tak odpověď na vaši otázku je ve vašem srdci. Máte otevřenou mysl a intuice spoustu, také ale hodně touhy, která vás teď mate. Otázkou ve skutečnosti není, jestli muž, kterého jste potkala, by mohl být vaším novým partnerem, i když se taková nabízí. Položte si místo toho otázku, co se s dané situace máte naučit. Ptejte se svého srdce, své intuice, nikoli rozumu a nikoli své touhy. Je tam víc možností, některé vám napíšu pro příklad, abyste věděla, kterým směrem se vydat.

  1. Máte se naučit prosadit si svou lásku navzdory společnosti, rodině, navzdory nepochopení všech ostatních zúčastněných. Bylo by to v případě, že jste vždy své potřeby potlačovala a dělala to, co se po vás žádalo. V takovém případě by toto řešení, tedy že se otevřete novému vztahu se vším, co přinese, bylo pro vás průlomové. Učila byste se udělat něco, za co vás ostatní nejspíš odsoudí, a ustát to. Pro vaše děti by to byl impuls, že se nemají bát následovat své srdce a být upřímné, i když se to společensky nehodí. Spousta žen řeší právě tento stupeň vlastního rozvoje.
  2. Máte se poté, co už jste dokázala prosadit svůj názor a jít si za ním, naučit více se dívat na potřeby ostatních a vnímat je jako důležitější, než ty vaše. Takové lekce přichází za situace, kdy už jste své osobní potřeby dokázala nasytit a stát si za nimi, a nyní se učíte skutečnému altruismu. Je to o stupeň výš, než lekce předchozí. Jen byste měla vědět, že nelze uměle přeskočit výš, dokud jsme předchozí lekce nezpracovali a neprožili. Pro vaše děti pak přichází odpovídající příklad – přirozená schopnost radovat se z radosti druhých a vnímat je jako důležitější. Ne proto, že by samy důležité nebyly, ale proto, že jejich potřeby už jsou dávno nasycené. Cítí se milované a nepotřebují již tolik potvrzení zvenku.
  3. Máte se naučit, že inspirace, kterou cítíte při kontaktu s tím mužem, je zpráva pro vás – o vás. Uvědomíte si, že vás tak moc přitahuje právě proto, že má kvality, které máte v sobě přítomné jako potenciál, a chtějí se rozvinout. On je pouhým zrcadlem toho, co chcete vidět sama na sobě, jaká chcete být. V tomto případě už vaše inspirace překročila osobní úroveň a mizí potřeby druhého vlastnit. Pokud by to poškodilo ostatní zúčastněné, není už problém radovat se z této inspirace bez nutnosti ji naplnit fyzicky a partnersky. Výměna probíhá mezi vámi na hlubokých úrovních a nezáleží už tolik na tom, jestli se spolu milujete nebo jste se stali partnery. Vaše realizace nových kvalit nastane tak jako tak, díky otevřenosti k němu a vděčnosti za toto setkání. Najednou jste mimo dobro a zlo, jednoduše spolu sdílíte vše dobré a učíte se jeden od druhého. Míru vzájemného kontaktu jste bez pocitu utrpení schopni přizpůsobit vnějším podmínkám, jako je stáří dětí a hlavně vnitřní síla zbývajících partnerů. V této situaci není žádná bolest, vlastně jen radost a vděčnost.

A nebo vám vaše srdce nabídne další možnosti. Buďte k sobě hodně upřímná a dejte si čas, aby se objevila odpověď daná vaší intuicí. Potom všechno, co uděláte, bude v souladu s vámi samotnou, s vaším srdcem, bez ohledu na to, co si o tom kdo bude myslet. V každém případě je to situace, ze které se můžete hodně naučit. Držte se!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“