Při výchově syna mě trápí hněv

Při výchově syna mě trápí hněv
Partnerská poradna on-line
Zajímalo by mě, co dělat, když cítím silný hněv při jednání s dětmi -
nejlépe nejen projevům, ale i tomu pocitu. Jsem maminkou tříletého
chlapce a musím říct, že někdy to nevydržím a nadávám nebo jej i
praštím.
Jak moc je to důležité zvládnout hněv a proč?

Ludmila

Petra Jarošová odpovídá:

Naše děti jsou nepřísnějším zrcadlem naší mysli. Že má jejich chování něco společného s námi, se pozná velmi jednoduše: jakmile zažíváme nějakou nepříjemnou emoci, jako například hněv, je to o nás. Jakmile už máme svůj vlastní problém vyřešený, objeví se jiný pocit; budeme jasně vidět, co naše dítě dělá a proč, a jak mu můžeme pomoci.

Neznamená to, že se děti chovají vždy správně, ale dokud zažíváme hněv, nerozumíme ani sami sobě, natož jim. Takže postup je takový: zeptejte se sama sebe, co vám v té chvíli vadí? Co to má společného s vámi? Nejspíš vás určitým způsobem kopíruje. Něco vám ukazuje o vás samé. Jaké vás v tu chvíli napadají myšlenky? V okamžicích hněvu vůči vašemu synovi se podívejte dovnitř; co vás samotnou trápí? Nechováte se občas podobně, jako váš syn?

Prozkoumejte svou mysl, určitě naleznete odpověď. Pak přijde hluboký prožitek AHA, který vás změní, protože pochopíte něco o sobě. Někde se cítíte slabá, najděte to místo… A buďte vděčná svému synovi, že vám pomáhá se učit. A potom, jakmile prožijete svůj bývalý hněv novým způsobem, věci se změní. Nejspíš se váš syn začne chovat jinak, nebo už jeho chování nebudete vnímat tak rušivě. Hodně štěstí a užijte si to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“