Přítel chce náš vztah ukončit

Přítel chce náš vztah ukončit
Partnerská poradna on-line

Mám přítele, který je v rozvodovém řízení. Po necelém roce našeho vztahu udělala jeho stále ještě žena něco, co ho dostalo až na dno. Od té doby o sobě přítel začal pochybovat a říká, že by bylo lepší náš vztah ukončit, že si zasloužím někoho lepšího. Vím, že mě má rád, já jeho taky, děti si s ním rozumí a mě přijde škoda to takhle lehko vzdát. Když jsme se naposledy viděli, bylo jasné, že nás to k sobě pořád táhne, on se bojí dalšího setkání, prý jsme k sobě začali zase něco cítit, ale já vím, že nezačali, pořád to tam je. On si nechce připustit, že je dobrý člověk a zaslouží si být šťastný. Nevím, co s tím, potřebuji poradit. Moc děkuji.

Nicol

Petra Jarošová odpovídá:

Nikol, váš dopis je pro mě trochu nejasný a tak se mi špatně odpovídá. Co to je, to, co dostalo vašeho přítele na dno? Tak, aby o sobě začal říkat, že je špatný člověk?

Pokud by to byla pomluva, váš přítel by věděl, že je to pomluva a nebyl by důvod kvůli tomu říkat, že je špatný a zasloužíte si lepšího.

Pokud by se jeho žena rozhodla získat veškerý jejich společný majetek nebo mu nechce umožnit styk s dětmi – zase to není důvod, aby si o sobě myslel, že je špatný člověk.

Kdyby se postarala, aby přišel o práci, je to totéž. Cokoli ona udělala ve zlém jemu, je o ní. O její povaze a nečestném způsobu řešení obtížných situací. Nic to neříká o něm a jeho kvalitách.

Dokud… dokud se nezačne litovat. Říkat o někom, že ho dostal na dno, říká totiž zase něco o něm. Nikol, váš přítel je možná hodný člověk. Ale není moc silný. Rozvod je samozřejmě těžká situace a málokdo jej zvládá úplně v pohodě. Jakmile ale začne být bolestínský, říkat o sobě, že je špatný a že si zasloužíte něco lepšího, zbystřete.

Většina mužů se totiž tímto způsobem vymlouvá. Ve skutečnosti s vámi teď nechce být. Myslím si, že jeho sebelítost  a ponižování sebe sama jsou zástupné důvody, aby nemusel řešit vztah s vámi. Pokud by totiž váš vztah vnímal jako pevný, nečestné chování ze strany jeho ženy by jej jen ujistilo, že dělá dobře, když chce být s vámi a snažil by se rozvodové řízení maximálně urychlit. Těšil by se, až bude s vámi a bude mít klid. Takže tady něco nehraje. Z nějakého důvodu se necítí na to, být s vámi. Z toho mála, co jste napsala, se nedá usoudit víc.

A teď, co můžete udělat vy. Nejdřív zvažte, jestli opravdu stojíte o člověka, který se tak snadno rozsype a uteče od vás. Protože když to udělal jednou, není žádná záruka, že to nebude opakovat.

Pokud vaše odpověď i tak zní ano, potom musíte udělat následovné:

  1. Připomeňte si všechno dobré, co jste s přítelem zažili. Potřebujete si být zcela jistá, že to, co jste mu nabídla, je pro něj cenné a že to nemůže snadno získat s jinou ženou. Nesmíte pochybovat, že jste mu nabídla něco výjimečného. Tím, jak jste se k němu chovala, i prostředím, které jste mu vytvořila. Tím, jaká jste žena.
  2. Z této jistoty postupně vyroste pochopení, že to nejlepší, co teď můžete udělat pro váš vztah, je nedělat vůbec nic. Vy už jste totiž své kvality ukázala a on by o nich měl vědět. Pokud jste mu skutečně nabídla to, co potřebuje, i kdyby chvíli váhal, uvědomí si to a zase se vrátí. Sám a bez přemlouvání.
  3. Když jej totiž budete přemlouvat, vzbudíte dojem, že si sama sebou nejste moc jistá. Že si nejste jistá tím, co mu nabízíte a co je oproti vztahu s jinými ženami pro něj výjimečné. A to je v přímém rozporu s bodem jedna, který je nutnou podmínkou vašeho úspěchu.
  4. Být vámi, přestanu jej kontaktovat a nechám jej být. Tím mu umožníte, aby si uvědomil, že mu chybíte a že o vás může přijít. Dokud na něj tlačíte, je si vámi jistý a vůbec ho to nenutí, aby se snažil vás získat. Vy jste se totiž dostala do obrácené situace: správně má muž usilovat o ženu a ne naopak, což je situace, ve které jste teď vy. Tím snižujete svou atraktivitu a řadíte se mezi zcela nepopulární stíhačky. Tam jistě nechcete být.
  5. Probuďte v sobě hrdost a řekněte si, že jste skvělá žena a pokud mu to nestojíte za to, aby o vás bojoval a snažil se vás získat, je pod vaši úroveň se doprošovat.

Tím se dostanete z pozice nejisté chudinky do pozice ženy, která ví, co chce. Takové jsou pro muže atraktivní. Také chtějí dobývat. Dovolte mu, aby o vás bojoval. Když si uvědomí, o co by mohl přijít, udělá to. A jestli ne, nestojí vám za slzy. Přeji vám hodně síly!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“