Přítel je nesmělý

Přítel je nesmělý
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, je mi 25 let a mám o 6 let staršího přítele. Chodím s ním více jak rok, ale mám pocit, že náš vztah se od začátku nikam neposunul.
Už od první chvíle jsem si všímala, že se dost stydí a je nesmělý. Mě by to vůbec nevadilo, naopak mě, to i dost přitahovalo, ale teď to začíná jít do extrémů. Ještě jsme spolu ani nespali, protože on mi řekl, že je nezkušený a ještě žádnou dívku neměl. Já to respektovala a nic jsem na něj také nezkusila. Bylo mi to sice divné, protože přítel je i docela pohledný a má sportovní postavu, takže o vzhled nešlo, ale neptala jsem se.
Nyní mě to začíná vadit. Jsem na něj trpělivá, jak jen můžu, ale mě už to připadá, že se mě snad bojí. Jen jak něco naznačím, tak ucukne a začne se mi stranit. Přitom mi dává najevo, že mě má rád. Nedalo mi to a šla jsem se zeptat jeho sestry, se kterou se znám už z doby, než jsem se seznámila s jejím bratrem. Ona mi řekla, že takhle se chová od narození – byl hrozně hodný, nechal se dětmi odstrkovat,využívat a ponižovat. Přitom vystudoval VŠ a je velice inteligentní, ale nyní i v práci ho lidí stále prosí o “pomoc“ a využívají ho. Já sama ráda pomůžu, ale rozeznám pomoc od využití.
Už nevím, co s ním, je to přece hrozně hodný a poctivý člověk a to se dnes těžko hledá. Jak mu mohu pomoci sama? Pomohl by psycholog? Děkuji

Anastazia

Petra Jarošová odpovídá:

Anastázie, je moc hezké, že se snažíte pomoci svému partnerovi, i to, že máte pochopení pro jeho problémy. Nepochybuji o tom, že se chová k druhým hezky a je laskavý. Je tady však jedno velké ale…

Je mu již 31 let a pro nápravu své situace nic neudělal. Obávám se, že ani nechce, protože by musel začít otevřeně komunikovat o tom, za co se velmi stydí, co jej v jeho očích činí horším ve srovnání s ostatními muži. V jeho mysli jsou velmi hluboké pochybnosti o sobě, svém mužství i mužnosti a síle. Navenek se projevují jako neschopnost milovat se se ženou, ale je to jen špička ledovce. Slabí lidé přijmou často laskavost jako tvář, za kterou se schovávají, aby jim nebylo ubližováno. Proto se i nechají využívat. Podřídí se silnějším a doufají, že je nechají na pokoji. To neznamená, že váš přítel nemá potenciál být skutečně laskavý, nebo že by byl zlý a skrýval to. Skutečná laskavost se ale pozná podle toho, že se objevuje z nadbytku a vnitřní síly, když jsme laskaví, aniž bychom za to něco chtěli, jen tak. On si kupuje ty, které vnímá jako silnější, aby na něj neútočili.

Když byste zůstala se svým partnerem a on na sobě nepracoval, nejspíš se nic nezmění. I kdybyste nějakým zázrakem měli děti, jeho komplexy mu zůstanou. Takže navzdory vaší lásce a podpoře budou vaše děti mít obrovské potíže začlenit se do společnosti a cítit se v ní dobře. Protože když nemá rád sám sebe, neumí ani skutečně milovat. Vás, ani nikoho jiného. Jeho vztah k vám je nějakým druhem závislosti na pocitu bezpečí, které mu svou laskavostí a trpělivostí dáváte. Váš partner by vám nikdy nebyl  oporou a nejspíš by se uzavíral víc a víc do sebe. Dříve nebo později byste zatoužila po muži, o kterého se můžete skutečně opřít.

Bez cizí pomoci se neobejde, ale je na něm, jestli se rozhodne ji využít a najde odvahu začít na sobě pracovat, což obnáší i otevření témat, která vnímá jako bolestná a nekomunikovatelná s druhými. Moje rada pro vás je taková:

  1. Řekněte si sama pro sebe, jak dlouho jste schopná ještě vydržet v tomto nerovném a nepřirozeném partnerském vztahu. Nepřirozeném proto, že jste spíš jako sourozenci, nebo vás může vnímat i jako náhradu za svou matku. Když by to byl například jeden rok, uzavřete sama se sebou smlouvu, která potrvá jeden rok, během něhož uděláte vše pro to, aby se podařilo zprostředkovat vašemu partnerovi odbornou pomoc.
  2. Řekněte mu, že pro vás je normální soužití důležité. Že jste ochotna respektovat dobu, kterou potřebuje k léčbě a že mu budete oporou. Že chápete, pokud se rozhodne se neléčit, ale potom že s ním nemůžete zůstat jako partnerka.
  3. Po celý následující rok udržujte v mysli důvěru, že bude ochoten se obrátit na odborníka a začít na sobě pracovat. Pomozte mu vyhledat někoho důvěryhodného a podporujte jej, současně na něj ale netlačte, vždyť máte celý rok…
  4. Když rok (nebo doba, kterou si určíte) uběhne, můžete vyhodnotit, jestli došlo k pokroku. A mohou se objevit následující varianty:
  • Váš partner se k léčbě neodhodlá. Potom vám upřímně radím: zůstaňte mu nablízku a pomáhejte mu, ale najděte si zdravého muže a ne pacienta. Nejste povinna být svému partneru terapeutkou. Budete vědět, že jste rok dělala vše pro to, abyste mu pomohla a to zabrání, abyste měla pocity viny z toho, že jej opouštíte. On má právo vaši pomoc nepřijmout, ale musí potom nést důsledky svého rozhodnutí.
  • Váš partner se již nějakou dobu léčí a vidíte pokroky. To vás povzbudí pokračovat a cítíte, že váš vztah se díky všemu, co jste společně prožili a také díky vaší pomoci jemu posílil. Podporujete jej, aby pokračoval. Nachystejte se, že to bude práce na hodně let, než se vyléčí největší zranění. Potřebujete i nadále hodně trpělivosti a s dětmi počkejte, dokud nebude v pořádku, jinak jim hrozí, že budou trpět stejnými problémy.
  • Váš partner se až ke konci tohoto období odhodlá k léčbě, možná tuší, že už mu končí doba hájení. Takže ještě nevidíte výsledky. Když si budete přát, můžete uzavřít novou smlouvu na dobu určitou a počkat, jak se vše bude vyvíjet.
  • Váš partner se sice léčí, ale ukázalo se, že potíže jsou větší, než se původně zdálo. A je zřejmé, že do normálu se v dohledné době nedostane. Ani zde nejste povinna se obětovat. Je v pořádku, když si najdete mentálně zdravého muže, ale zůstaňte mu oporou, aby věděl, že budete mu pomáhat na jeho cestě ven.

Zamyslete se nad tím, proč se domníváte, že máte jen na slabého muže. Opravdu mu pomůžete, jen když budete skutečně silná. Nalezněte místa ve své mysli, kde si nevěříte, kde se obáváte, že by vás druzí mohli zranit. Jste silnější než on, ale i ve vás je něco zranitelného. Ten vzorec vám bude zbytečně ubližovat, objevte jej a opravte. Zasloužíte si to nejlepší, protože jste laskavá a soucitná. Soustřeďte se na své kvality a užívejte si je. Jste krásná uvnitř i zvenčí a nikdy se nenechte přesvědčit o opaku.

Máte před sebou náročné období. Naučíte se během něho skutečnému soucitu a vnitřní síle. Je to důležité pro všechno, co vás v životě ještě čeká. Důvěřujte tomu procesu a otevřete se mu. Objeví se intuice, která vám bude napovídat, jak dál.

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“