Přítel je nevyrovnaný

Přítel je nevyrovnaný
Partnerská poradna on-line

Mám přítele již dva roky, je o 23 let starší než já. Rozumíme si, na spousty věcí máme stejné názory. Mám tu ale problém. Poslední dobou je přítel velmi nevyrovnaný, vynadá mi za každou maličkost. Například že jsem otočila oči v sloup, zvedla jedno ci dokonce obě obočí. Je schopný použít výrazy typu: drž hubu, jdi do p*dele, vypadni, až se vrátím z práce, budeš mít sbaleno apod. Jako hlavní důvod uvádí naše psy, upozorňuji, že jsme si je pořídili společně. Dvě feny. Má je rád, občas se s nimi sám pomazlí, lehne si k nim na zem. Jsou i vycvičené, což přítel nepopírá.Vadí mu prý, že je nadřazuji nad něj, nejsem si vědomá, že bych to dělala. Když jsme spolu začínali, byla jsem zvyklá s mamičinými psy spát v posteli, mít je na gauči, to jsem s přítelem zakázala, na jeho přání. Psi nám tedy nesmí do postele ani na gauč. Kytku mi nikdy nekoupí, protože je mu to trapné. Bydlíme v podnájmu, pracuji v jeho firmě a defakto mě živí. Spousty názorů jsem přejala od něj, neodporuji, ale když se mi něco nelíbí, dám svůj názor najevo. Nyní uz jeho náladovost nešla vydržet, jsem tedy u rodičů a zítra ma přijet, abychom si promluvili. Miluji ho, bolí mě, kdyz s ním nejsem. Bohužel jsem čekala, že o mě bude bojovat a trochu se snažit.

Tera

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Tero, rozhovor s přítelem už máte asi za sebou, takže víte trochu víc, než jste mi psala. I tak bych vám ale chtěla říct, že podle mě jsou psi jen zástupný problém za něco jiného. Váš partner vás už nemiluje. Příčinou může být vztah samotný, že mu přestal vyhovovat, nebo se v jeho životě objevila jiná žena. V každém případě to souvisí s vámi a jaká jste. Vzhledem k tomu, jak popisujete jeho chování k vám, byť v nějakém krizovém režimu, vůbec nechápu, co na něm milujete. Chová se jako hulvát a takové jednání k ženě je neomluvitelné. Ale pochopitelné, a já vám napíšu, proč.

Vy jste se na něm stala závislou, emočně, finančně, sociálně, natolik, že ho to začalo dusit. Není mu s vámi dobře, protože vás prožívá jako vysavačku energie, svým hněvem a hrubými projevy se vlastně brání. Vy jste si, zcela nevědomky, vybudovala určitou vnitřní ochranu, jak nevidět vlastní slabost. Podvědomě cítíte, že byste si měla vážit sama sebe a oceňovat vlastní kvality. Děláte to, ale jen zvenčí, lžete sama sobě, zatímco uvnitř ta žena, možná spíš holčička, pláče, cítí se sama a ohrožená v tomto světě. Víte, je v pořádku, když se muž stará o ženu a chrání ji. Ale je to něco, co ona mu dovolí, co je hodnotovou výměnou za její vnitřní sílu, moudrost a intuici, kterých se zase nedostává mužům. V okamžiku, kdy tyto kvality v sobě nevidíte, neprožíváte, kdy ztrácíte sebedůvěru a jistotu, najednou není, co nabídnout. Na vnitřní úrovni by se žena nikdy neměla stát závislou na muži; spíš naopak by on měl natolik cítit potřebu, aby s ním sdílela své kvality, že jí za to dá všechno a rád. Vy byste vždy měla cítit, že máte volbu. Že se umíte živit sama, ale že mu dovolíte, aby o vás pečoval. Že se cítíte láskyhodná a milovaná, i když tady nikdo není; ale dovolíte mu, aby vás miloval a chránil. Že jste šťastná s ním, je-li on šťasten, ale že jste šťastná i bez něho.

Vy jste z nějakého důvodu emočně nevyrostla. Zůstala jste uvnitř malou holčičkou závislou na rodičích nebo na tom, kdo je supluje. Váš partner chce ženu, kterou jste se zatím nestala. I kdyby se k vám partner vrátil, nejspíš vás bude urážet a ponižovat, protože vy sama sebe takto vidíte. Nemyslím váš rozum, myslím vaše srdce. Víte, je rozdíl milovat zvířata a starat se o ně, nabídnout jim dobré podmínky pro život, nebo se stát závislou na jejich bezpodmínečné lásce, protože právě to psI krásně vůči svým pánečkům dovedou. Vy si s těmi pejsky doplňujete něco, co vám emočně chybí, jenže to není způsob, jak dozrát. Potřebujete se postavit na vlastní nohy, být si jistá, že umíte pracovat, že si umíte sama zaplatit nájem, že umíte být samostatná. Tím získáte hrdost a sebevědomí, které vám zůstanou i tehdy, když se objeví muž, který vám s tím vším bude chtít pomáhat. Když přesvědčíte sama sebe, že dokážete zvládnout tento svět a život v něm, že se nebojíte, něco se změní ve vaší mysli a lidé vám to budou zrcadlit svou úctou k vám a uznáním.

Myslím, že pokud se rozhodnete vyjít z klece vlastních obav a nejistot, úplně se změní váš život a také můžete mít partnera, který si vás bude opravdu vážit. Je to dlouhá cesta a není snadná, ale stojí za to. Z celého srdce vám přeji sílu se po ní vydat!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“