Přítel je po bývalém vztahu žárlivý

Přítel je po bývalém vztahu žárlivý
Partnerská poradna on-line

Svého přítele miluji, chtěla bych s ním být, ale staví mě do nepříjemné situace. Jsme spolu čtvrt roku. Přítel je po těžkém rozchodu, který se ale udál před 3 lety, kdy jej partnerka podvedla s jeho známým. Nikomu nevěří, je žárlivý. Vím, že ke mně něco cítí, mluví ze spaní, jak chce, abych byla jen jeho, že mě strašně moc miluje apod. Když se delší dobu nevidíme, nebo se napije, volá mi a píše, že bych si měla najít někoho lepšího, že jsem užasná holka. Snažím se mu vždy vysvětlit, že chci jen jeho. Po poslední rozepři na toto téma mi již neodepsal, psala jsem ještě jednou a neozývá se. Jak mám postupovat, když se neozve (kolik mu dát času na ozvání se) a jak, když se sám od sebe ozve. Mockrát děkuji.

Julie

Petra Jarošová odpovídá:

Julie, obávám se, že jste si našla muže, který není schopen normálního vztahu se ženou. Žárlivost a nedůvěra nejsou kvality pro vztah plný otevřenosti a lásky. On to zatím nedokáže.

Opravdové lásky je schopen jen člověk, který má upřímně rád sám sebe. Tím nemyslím sobectví, egoismus. Je to přirozený vztah k sobě, akceptace svých vlastností, otevřený postoj ke svým schopnostem i nedostatkům. To, že tak nezdravým způsobem reagoval na celkem běžnou situaci, tedy že se jeho partnerka zamilovala do někoho jiného, znamená, že v něm již byl návyk vnímat takovou situaci jako křivdu a sebe jako podvedeného chudáka. V podstatě si svými postoji takovou situaci přitáhnul. Možná celoživotně bude hledět na všechny s nedůvěrou. Když nevěří druhým, znamená to, že nevěří vlastním kvalitám. Cítí se jako slaboch, který ženě nestojí za to, aby s ním byla. To ho nutí k žárlivým postojům a tendenci utíkat ze situací, kde se cítí ohrožený a citově vás vydírat.

Potřebujete zjistit, proč vás přitahuje právě takový muž. Proč máte chuť být v pozici sestřičky, která pacienta uzdraví. Možná by se vám to po nějaké době i povedlo, ale jste si opravdu jistá, že chcete pacienta? Přece nemáte zapotřebí být po zbytek života terapeutkou. Myslím si, že si úplně nevěříte. Takže máte strategii, že si někoho opravíte a on vám potom bude vděčný. Na něco takového bych nevsázela a hlavně není žádná jistota, že se vám to v nejbližší době podaří.

Na vašem místě bych neztrácela s tímhle mužem čas a raději bych jej investovala do sebe. Nalezněte zdroj vlastních pochyb. Uvědomte si, že k nim nemáte žádný důvod. Jste krásná, mladá, soucitná žena. Zasloužíte si zdravý partnerský vztah. Je normální, že jsou si lidé navzájem oporou v těžkých dobách. Není normální už předem si vybrat někoho, kdo se vyhlásil za chudáka. Nemáte zapotřebí se trápit. Zasloužíte si lásku a štěstí. Někoho, kdo si bude věřit a nebude hrát hry, ani vás schválně zraňovat. Podívejte se na svoji maminku nebo babičku, jestli tam nejsou podobné tendence a zbavte se jich. Nepotřebujete jít v jejich šlépějích. Identifikujte všechny pochybnosti o tom, proč byste nemohla mít vedle sebe silného, laskavého muže, který vás ocení takovou, jaká jste. Věřte mi, že takoví muži existují a i vy můžete nějakého potkat. Dokud si nevěříte, budete přitahovat takové, co si také nevěří. Až se začnete mít ráda bez jakýchkoli výhrad, objeví se takoví muži i ve vašem okolí. Někdy je to proces na pár let, než se člověk zbaví nánosů minulosti, ale stojí to za to. Změníte se, změní se váš postoj k sobě samé a tím se změní i chování druhých lidí k vám, Budete si čím dál víc jistá, že svět je zrcadlem vaší mysli. Čím méně bolesti, obav budete mít uvnitř, tím méně se jich bude zobrazovat ve světě okolo vás.

Teď to pro vás bude těžké, protože právě proto, že tento muž má tendenci vám unikat, vzbuzuje ve vás touhu a potřebu s ním být. Určitě mu nevolejte a nechte ho být. Může se stát, že vás bude kontaktovat a vyzkouší některé ze škály citového vydírání. Dejte si čas, abyste prověřila, že není citově vyzrálý. Potom pro vás nebude těžké nechat ho být a dovolit ženě v sobě, aby se naplno uzdravila ze starých obav a zranění a vydala se za rozpoznáním vlastní krásy a vnitřní svobody. Přeji vám, ať se to vše podaří co nejdříve!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“