Přítel je spokojený, já ne

Přítel je spokojený, já ne
Partnerská poradna on-line

I v minulosti jsem psala, přítel spokojený, já věčně nespokojená.
Máme krizi. Jsme rodiči dvou dětí, je to občas vyčerpávající. Po mateřské jsem se pravděpodobně změnila jen já. Hrozně mi ted vadí, že si dá dvě tři piva po práci na uvolnění. Vadí mi hrozně, že bez piva je nekomunikativní,  jen co si je dá, okřeje a je veselá kopa. Dřív mi popíjení asi tolik nevadilo. Otevřela jsem si pivo s ním, ne každý den, teď je to ale denně a já jen vidím rozdíl, v jeho chování. K starání se o děti nemůžu říct půl slova, je k nim pozorný, vyhrají si, ale není pozorný ke mně a to mi chybí. Asi jsem si vytvořila v sobě nějaký blok, když vidím, že přijde po práci s náladou po pivech, odcházím a přestávám komunikovat. Naše denní konverzace je jen o dětech. Prakticky spolu nespíme. Není agresívní, je naopak komunikativní, pozorný a humorný, ale já to nějak nemůžu překousnout. Ví o tom, že mi to vadí, říká, že si je dává, aby vypnul po práci. Přeháním? Vadí mi daleko víc věcí, pořád něco, vlastně stále dokola to stejné, nikdy žádná změna, občas se snažil, pak ale spadl zpět. Přestala jsem se teď snažit, mluvit, užírám se v tom, nekomunikuju a čekám, až bouchnu. To bude zas rodeo, pak pravděpodobně usmíření a zas znovu.
Třeba mnou cloumají hormony.

Jana

Petra Jarošová odpovídá:

Jano, máte pravdu. Přeháníte a děláte vše pro to, abyste toho muže zahnala, i když stojí o vás i rodinu. Zatím.

Já nezpochybňuji vaše emoce. Spustil se vám program, se kterým si nevíte rady a který, když s ním nebudete pracovat, zničí vás i všechno, na čem vám záleží. Zničí váš vztah k dětem, k manželovi, k celé rodině. Já neříkám, že pít pivo každý den je ok. Pokud se ale váš partner chová, jak popisujete, evidentně ho používá přesně na to, co říká, tedy na relax po práci, aby dokázal vypnout. Jasně, že jsou i jiné metody, jak to udělat, ale většina lidstva nic jiného nevymyslela.  A dokud je laskavý a pozorný, evidentně má vše pod kontrolou.

Vy byste chtěla, aby se partner změnil, ale sama jste pro svou změnu neudělala nic, jen ty scény, které ničí celou rodinu. Možná máte v systému nějaké vzpomínky na situace ve vaší rodině, kdy někdo pil, ale pod kontrolou to neměl. Ani si to nemusíte uvědomovat; pokud něco takového ve vašem podvědomí je, logicky každá sklenička tento program aktivuje a spustí. A vy si nemůžete pomoct a začnete řádit.

Chci vám napsat, že to jde spravit. Všechno jde spravit. Ale je třeba přesně zjistit, co ve vašem podvědomí je, jaký druh bolestných vzpomínek je aktivován pitím vašeho muže. Teprve pak je možné je léčit. Nejde to po emailu, musíte navštívit někoho, kdo vám s tím pomůže a hlavně, každý den, pracovat s myslí, aby jste svůj mozek přeprogramovala. Je třeba úplně přemodelovat prožívání těchto situací, protože zatím nemáte volbu: uvidíte pivo a sebedestruktivní program ve vaší mysli se spustí automaticky, nemůžete s ním nic udělat a logika nefunguje. Nemůže, protože když soutěží rozum a srdce, vyhraje srdce. A ve vašem srdci je bolest, kterou je třeba nalézt. Až bude srdce v pohodě, postupně si vytvoříte nový způsob prožívání těchto situací, který už nebude tak ničivý.

Jestli chcete být šťastná, pusťte se do práce na sobě. Není divu, že si vás partner nevšímá, když se chováte takto. Až se změní vaše prožívání a vy budete mít vnitřní svobodu, kterou zatím nemáte, chování vašeho partnera se změní. Na vašem místě bych ale jeho trpělivost příliš dlouho nepokoušela; žen, které by ho s chutí braly, jaký je, je určitě spousta. Držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“