Přítel je spokojený, já ne

Přítel je spokojený, já ne
Partnerská poradna on-line

Jsme pár 6,5 roku, 2 děti (11 měsíců a 3 roky). Náš problém je v komunikaci, jak jsme každý jiný. Jsem teď  na mateřské a asi z toho už jsem mimo. Problém máme momentálně ve všem, v komunikaci, v ložnici, v porozumění. Neumíme si ani popovídat. Stačí pár vět na konverzaci. Pak zase náš klid. Před dětmi jsme fungovali, užívali si, bavili se. S dětmi se ale dost věcí změnilo, hlavně u mě, nekouřím, nepiju, stravuji se zdravěji, přítel ale zůstal, tam kde byl. Byla jsem vzdy akční, jsem žena, která potřebuje stále něco poznávat, objevovat, občas nějaký adrenalin, jsem spokojená, kdyz se něco děje. Ted po čas dětí vše utichlo, jelikož děti jsou přednější, potřebovaly péči; teď se zas můžu rozjet, jenže jen kopu kolem sebe, snažím se přítele k něčemu nabudit, ale marně. Jako příklad použiji naše procházky. Jdeme se projít ven s dětmi a já bych raději chodila na místa, kde jsme ještě nebyli, poznávala nové uličky a zajímala se, co kde je. Přítel by vždy šel stejnou cestou tam i zpět. Nezajímá ho nic okolo. Tohle nás přesně vystihuje. On je spokojený se vším, hlavně když je klid a já nejsem spokojená poslední dobou s ničím. Baví mě spoustu věcí, ale bez zájmu přítele to ani nemá smysl. Nevím, jak nás zas stmelit.

Jana

Petra Jarošová odpovídá:

Jano, se dvěma malými dětmi je to zápřah a hlavně dvě děti vyčerpávají víc než jedno a to víc než dvakrát oproti tomu, na co jste byli zvyklí s jedním dítětem. Každé má jiný režim, starší může žárlit, kojící matka se nemůže v okamžiku kojení věnovat staršímu dítěti a to vyčerpává duševně ji i je… Spousta věcí se s příchodem druhého dítěte změní. Navíc ne všechny ženy jsou zcela naplněny pouhým mateřstvím, chybí jim předchozí práce, sport či jiné aktivity. Chtěla bych vám napsat, že na tom není nic špatného, cílem mateřství není oběť. Pro dítě je hlavní být milováno, ale ono nemá žádný koncept o tom, jak to zvenku vypadá, jak moc s ním maminka či tatínek má nebo nemá být. Láska je o kvalitě společně stráveného času, ne o kvantitě. Znám spoustu žen, které se poté, co se těšily na mateřství, cítily silně frustrované, když zjistily, že své děti sice milují, ale že je každodenní rutina zdaleka nenaplňuje tak, jak si představovaly, a mají pocity viny při představě, že je velká část mateřské prostě nebaví. Ráda bych napsala, že to vůbec neznamená, že jsou špatnými matkami, jen mateřství není jejich jedinou prioritou a mají na to právo.

Myslím si, že jste oba unavení. Vy, protože tělo se stále ještě dává dohromady po druhém porodu a protože to je makačka. Váš partner proto, že doma ještě víc ubylo jeho soukromého prostoru, který většina mužů nutně potřebuje, aby načerpala sílu po práci. Měla byste vědět, že vašeho partnera pravděpodobně vůbec nebaví chodit na vycházky s dětmi, protože to nebaví většinu mužů a snaží se nějak přežít. Ideálně tak, že aspoň v mysli si udržuje určité soukromí, myslí si na něco svého, i když navenek to vypadá jako otec s dětmi na vycházce. Vaše touha po změnách  poznávání, ho zcela vytrhují z jeho vnitřní samoty, kterou nutně potřebuje, aby to nějak vydržel. Muž funguje jinak než žena a oproti dávným dobám se tolik nezměnil. Dotáhnul mamuta a šel spát. Odpočíval až do dalšího lovu, pokud tedy nepřišla nějaká tlupa, proti které bylo třeba bránit rod. Tento rytmus je v mužích po tisíciletí. V dnešní době jsou nuceni dělat věci, které vždy dělaly ženy. Oni se často nechají donutit, ale trpí při tom  a tak aspoň utíkají do své mysli. Je pravděpodobné, že jak ho pamatujete z dřívějška, kdy jste byli společně hodně aktivní, to byla určitá varianta lovu mamuta, byla to hra na lov. On teď plní funkci živitele a zcela se na ni přeorientoval, ostatní aktivity jsou pro něj jen hrou. Jenže on je už dospělý a hrát si nechce.

Obávám se, že od něj čekáte něco, čeho není schopen. Pokud stojíte o udržení tohoto vztahu a já si myslím, že za to stojí, protože on opravdu plní ty důležité funkce, nejlepší bude najít si kamarádku, se kterou nasytíte všechny své potřeby aktivity. Se kterou můžete chodit na výlety, společně podnikat a pomáhat si s dětmi a zažívat dobrodružství, která vám chybí. Je pravděpodobné. že váš partner velmi uvítá, když se občas vrátí domů a nikdo tam nebude a on si bude moci trochu odpočinout po práci. S o to větším nadšením vás potom bude vítat a nejspíš i bude schopen trochu víc komunikovat, než teď. Naši partneři se nám při společném soužití před očima proměňují a budování vztahu je i o vzájemném respektu k těmto proměnám. Nemusíte se vzdávat toho, co máte ráda, naopak vám nejspíš pomůže, když své potřeby začnete zase uspokojovat. Kdybyste si mohla vyrazit jednou dvakrát týdně večer třeba zacvičit. Váš partner to určitě zvládne a odpočinete si oba.

Vydržte, je to jen únava a byla by škoda přijít o dobrý vztah jen kvůli ní. Postupně se rytmus rodiny upraví a už to nebude tak náročné. Budete mít víc času na sebe a vše bude jen lepší. Moc vám držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“