Přítel je žárlivý

Přítel je žárlivý
Partnerská poradna on-line

Dobrý deň, mám problem s mojim priateľom. Chodili sme spolu dva roky, náš vzťah bol ako jedna sínusoida. Chvíľu sme boli najšťastnejší na svete, chvíľu sme sa strašne hádali, išlo to do extrémov. Priateľ na mňa veľmi žiarlil, kontroloval mi telefón, Skype, facebook atď.. Ja som už nevedela ako ďalej, psychicky ma náš vzťah strašne ubíjal a podviedla som ho. Samozrejme na to prišiel, rozišli sme sa. Neboli sme spolu tri roky, potom sme sa opäť stretli, vyzeralo to, že sme obaja dozreli, zmenili sa, vedeli sme konečne spolu komunikovať a dali sme sa dokopy. Momentálne čakám bábätko, som v šiestom mesiaci tehotenstva. Priateľ sa na dieťa veľmi teší, bývame spolu, plánujeme prestavbu chalupy. Čo je však problém – mám pocit, že priateľ sa stále ľutuje a neviem, či to klasifikujem správne, ale snaží sa so mnou manipulovať. Stále ma stavia do pozície, že sa obetoval, lebo sa za mnou presťahoval (bolo to jeho rozhodnutie), že ho robím nešťastným, že sa mu nevenujem (chodím ešte do práce). Mala som aj zdravotné problémy, bála som sa ako to bude s bábätkom, vela som ležala, vtedy mi vyčítal že zanedbávam domácnosť… Často sa „ofučí“ a nerozpráva sa so mnou niekoľko dní, sú to úplné maličkosti a chce, aby som sa stále ospravedlňovala a odprosovala ho (niekoľko dní). Má náš vzťah nádej?

Jana

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Jano, v jiné dnešní odpovědi jsem zrovna psala o strategiích, které žárliví lidé používají za účelem cítit se bezpečně, aniž by museli pracovat se svou žárlivostí. Chování vašeho partnera je přesným popisem toho, co takoví žárlivci dělají a ještě mají pocit, že si to jejich partneři zasloužili.

On vás má velmi rád a chce s vámi být. Současně je velmi pravděpodobné, že se jeho žárlivost bude zhoršovat. Vy se můžete pokusit mu pomoct, ale je k tomu třeba hodně, opravdu hodně odhodlání, vnitřní síly a vůle, abyste to dokázala. Návod je na mých stránkách v sekci o žárlivosti. Má to ale nutnou podmínku: že ho milujete, vážíte si ho, vidíte ho jako skvělého muže, který vás může velmi obohatit a zrovna má nějaký problém se kterým mu chcete pomoct. I tak se ale připravte, že to bude trvat roky, během nichž ale na druhou stranu už budete vidět zlepšení. Zásadou je chválit, podporovat a vyjadřovat neustále lásku, na druhou stranu nikdy neslevovat a nenechat se zmanipulovat k ústupkům, opustit přátele či rezignovat na koníčky. Také byste se neměla cítit jako oběť situace: pomoct můžeme jen tehdy, když nás to těší a radujeme se z výsledků. Nepřemáhejte se a nepředstírejte, co necítíte, tím byste jen znásilňovala svou intuici a schopnost prožívat bez překážek sebe sama.

Možná by se uvolil začít chodit na nějaké terapie, ale ohledně žárlivosti mám dost pochybností, protože jen málo terapeutů má tuto emoci zvládnutou. A kdo nemá, nemůže opravdu pomáhat, jsou to potom jen slova bez velké síly a skutečné schopnosti léčit. Proto je třeba najít někoho, kdo se z daným problémem skutečně vyrovnal, jinak je to ztráta času.

V okamžiku, kdy budete dlouhodobě vidět svého partnera jako pacienta a slabocha, je konec a není možné, abyste pro něj něco mohla udělat jako jeho partnerka. A na vašem místě bych se nepřemáhala být s někým, koho vidíte tímto způsobem, protože pak to nebude dobré ani pro dítě. Rozhodně bych umožnila jejich kontakt v co největší míře a také bych před dítětem o tatínkovi mluvila jen hezky. Ale nemusíte znásilňovat sama sebe. Nicméně toto je ještě daleko. Moc bych vám přála, aby se podařila první varianta a váš partner svou žárlivost zvládnul. Osobně si myslím, že pro muže je nejlepší začít se identifikovat se svou mužskou stránkou: začít chodit na nějaký kontaktní sport, na střelnici, do posilovny; zkrátka mezi chlapy, kde nasaje trochu testosteronu, pookřeje a přestane přemýšlet o hloupostech.

Přeji vám příjemný zbytek těhotenství, krásné a zdravé miminko a ať se vše zdaří tím nejlepším způsobem pro vás pro všechny!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“