Přítel má jinou

Přítel má jinou
Partnerská poradna on-line
Dobrý den, mám problém s přítelem. Jsme spolu 6let, máme dvě 
děti, dceru 6m a syna 21m. Přítel se v poslední době začal 
chovat strašně divně a pořád jsme se hádali. Nakonec, když 
jsem na něho uhodila, se přiznal, že si našel jinou. 
Sice s ní nic intimního neměl, ale že ji miluje. Řekl mi ale, 
že miluje pořád i mně, ale že neví, co chce, že mu musím dát 
čas. Já mu dávám, ale on stále nic nechce řešit. Ona ho otravuje 
a on jí neodepisuje. Moc mu ale nevěřím, že se s ní nějak 
nespojuje. Jsem úplně na dně, protože ho strašně miluju a nechci,
aby děti přišly o tátu, protože syn je na něj hrozně upnutý. 
Nevím, co mám dělat. Bydlíme na statku u jeho rodičů a já rodinu 
nemám, takže nemám ani kam jít, a na nájem ani nějakou ubytovnu 
nemám. Pobírám jen rodičák a přídavky.

Martina

Petra Jarošová odpovídá:

Martino, z vašeho dopisu nedokážu poznat, co to znamená, že nemáte rodiče. Jestli již zemřeli, nebo jste z dětského domova a své rodiče jste nepoznala, nebo jestli jste se s nimi pohádala a přestala se stýkat. Každá z těch variant by vás ovlivnila v životě jinak, a tak vám mohu napsat jen obecně. Start života, jaké máme rodiče, jaké s nimi máme vztahy a oni mezi sebou, totiž zásadním způsobem ovlivňují náš život, a také se z toho dají odvodit překážky, které nás v životě čekají.

Pravděpodobně jste neměla možnost, nebo jste nechtěla získat lepší  vzdělání, které by vám umožnilo se v budoucnu spolehnout na to, že své děti uživíte sama. Zřejmě ani otec vašich dětí nemá žádný zvláštní příjem, takže jste vzali zavděk bydlení u rodičů; dokonce se možná do určité míry podílejí na tom, abyste jako rodina vůbec mohli finančně vyjít. Na první pohled to nejsou moc dobře rozdané karty a vám nezbude, než hrát s tím, co máte na stole.

Nemáte žádný prostor pro hrdá gesta ve smyslu sbalit se a odejít, protože byste ohrozila sebe i děti. Rodiče vašeho partnera nemají povinnost vás na statku nechat, ale pokud s nimi vycházíte dobře a jejich vztahy s vnuky jsou v pořádku, je nepravděpodobné, že by vás chtěli vyhnat na ulici. Určitě je důležité, abyste se k nim chovala hezky a z úctou, protože díky jejich gestu jste si vůbec mohli dovolit mít děti v situaci, kdy je vaše sociální situace nevalná.

Martino, napíšu vám, jakou vnitřní překážku vidím u vás, ale neumím si úplně představit, jak byste s ní mohla pracovat vzhledem k tomu, jak malé máte děti a jak špatné finanční zázemí. I tak to ale napíšu jako přání, aby se vám v budoucnu objevily možnosti na sobě pracovat a zbavit se staré mentální zátěže, která z vás dělá závislou ženu, závislou na druhých lidech.

Samozřejmě, že když má žena malé děti, její vnější svoboda není velká, protože je téměř nemožné, aby mohla pracovat a vydělávat. Hlavní je ale vnitřní postoj. U vás to vypadá, že už jste od dětství ve vaší mysli, vlivem rodinné situace, jak jste ji zažívala, měla a máte nastavenou nulovou důvěru v to, že se o sebe dokážete sama postarat. Nutně potřebujete někoho, kdo se o vás postará a zabezpečí vás, jinak se ve světě cítíte nejistá a ohrožená. Bohužel svět funguje často tak, že situace, ze kterých máme strach, ve kterých si nejsme jistí, si tímto nastavením přitahujeme. Není to žádný trest, spíš ten vnitřní nedostatek je na vnější úrovni reflektován tak dlouho, dokud si jej neuvědomíme a neopravíme v naší mysli.

Vy byste potřebovala opakovaně projít situacemi, které vás postupně ubezpečí, že jste je zvládla a budou vám zvedat důvěru ve vlastní schopnosti. To se nestane jen tak, opravdu musíte mnohokrát čelit situacím a vědomě do nich vstoupit, dokud se pochybnosti nepřemění na důvěru, že si dokážete poradit bez ohledu na to, jak obtížnou situaci řešíte.

Je pravděpodobné, že váš parter je unavený. Doma dvě malé děti, ženu, která je na něm závislá citově i finančně a ještě rodiče. To znamená minimum soukromí a času pro sebe. Nijak ho neomlouvám, ale on za tou druhou ženou utíká, aby si odpočinul od stresu s vámi. Píšete, že mu dáváte prostor, ale není to pravda. Vaše zoufalství vytváří tlak, který mu není příjemný. Je to pochopitelné, ale v dané situaci tak dáváte najevo, že taháte za slabší konec. Je to přiznání vaší emoční závislosti, která ho bude odhánět. To vše se děje proto, že si nevážíte dost sama sebe; jako partnerky, ženy, milenky. Zažíváte a zažívala jste už od dětství úzkost ze samoty. Ta úzkost bude vaši samotu na vnější úrovni přitahovat a úzkost sama se bude prohlubovat, dokud se nepodaří nalézt její zdroj a vyléčit jej. Nejspíš cítíte křivdu a já vás chápu, protože se s vámi život nemazlil, ale to nepomůže.

Přestaňte ho sledovat a zpovídat. Opravdu mu dejte prostor, aby se s vámi cítil dobře. I on si je vědom, že není v lehké situaci a když se uklidníte, je pravděpodobné, že se vrátí k vám. Vytvořte doma prostředí plné pohody. Kafíčko a bábovka na stole. To jednou týdně zvládnete i s malými dětmi. Pomalu už byste se zase mohla dostat do kondice po porodu a začít se líbit sama sobě. To způsobí, že jej zase budete přitahovat jako žena. Chápu, že se dvěma takto malými dětmi je to těžké, ale vy teď bojujete za svou rodinu. Když se budete líbit sama sobě, když si budete užívat své děti a budete se chovat hezky k partnerovi, nebude pro vás tak těžké ocenit sebe sama jako ženu, matku i partnerku. Tak ve vás poroste přirozená hrdost a vnitřní síla, která je pro muže vždy přitažlivá, na rozdíl od chudinek, které jsou vyčerpané a úzkostné.

Začněte svou situaci vnímat jako výzvu, jako možnost něco nového se naučit o sobě i o životě. Když to dokážete, prožijete novou úroveň sebevědomí. Zdravé sebevědomí je sexy natolik, že se váš partner začne bát, aby vás někdo neodlákal, když se o vás nebude dost starat. A máte vyhráno. Myslím na vás!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“