Přítel má sklony k násilí

Přítel má sklony k násilí
Partnerská poradna on-line

Krásný den, obracím se k vám o pomoc, zda zůstat ve vztahu, či odejít…. S přítelem jsme spolu 8 let, máme 4letou holčičku. Na začátku vztahu jsme byli opravdu šťastní a zamilovaní. Přítel má ale sklony k násilí, už od začátku vztahu byl velice žárlivý, po čase mi zakázal snad úplně vše, kamarádky, hlavně kamarády, musela jsem být jen doma a nikam nechodit sama. Samozřejmě to vyústilo v hádky. Byla jsem partnerova 2. dívka v životě,  dcerka se narodila,  když příteli bylo 18 let mě 20. Začalo to skřípat více, já musela být doma s dcerou a on chodil na drinky, na šipky, za servírkama do práce. Odpustila jsem mu nevěru a přísahal, že už mi nikdy takto neublíží, ale nevěra nastala opět a to s holkou z práce, o které tvrdil, že je jen a jen kamarádka, odešel od nás na týden, byl u své maminky, kde spolu měli také sex a přespávali tam spolu – jsem z toho moc špatná, už vůči malé, že nám tohle mohl udělat, malá je na něj fixovaná a usíná jen s ním, proplakala mnoho dní. Nemohu mu věřit, zklamal jak on, tak jeho maminka. Milenka odletěla pryč a přítel se hned ten den vrátil, myslím, že mu to není ani trochu líto, říká že je to jen a jen moje chyba, že nedává ty naše věčné hádky a že chce volnost. Denně slyším vyhrůžky a čelím fyzickému i psychickému týrání…

Martina

Petra Jarošová odpovídá:

Martino, vždycky je smutné dostat dopis, jako je ten váš. Samozřejmě, že se váš partner chová jako hulvát. Samozřejmě, že týrání, fyzické nebo psychické, je důvodem k odchodu. Samozřejmě, že je citově nezralý a chová se nezodpovědně. Jenže to, že jste stále s ním a také to, co jste mi napsala, vypovídá i něco o vás.

Já vašemu partnerovi věřím, že nedává hádky, i to, že se cítí jako v kleci. Vy jste si v tomto oba věrným zrcadlem. Vy děláte scény a dělá je i on. Vy jste hrubá a on je také. Vy jste slabá a nemáte žádné sebevědomí a ani on je nemá. Vy svádíte vinu na něj a on na vás. Partnery si vybíráme podle toho, jací jsme sami. Vždy nám něco ukazují o nás samých. Co nás na nich fascinuje, ukazuje to, na co jsme si sami ještě netroufli, ale máme takový potenciál. Co nám vadí, je vše, co jsme v sobě potlačili. Není lepší cesty, jak získat partnera, jakého chcete, než pracovat sama na sobě. Vy se díváte do zrcadla – na svého partnera – a stěžujete si, co vám ukazuje.

Vy zatím chcete, aby vám zrcadlo ukazovalo něco jiného, než v něm vidíte. Dokonce ani nejste připravena odejít; proto mi píšete. Chápu, že jste oba byli příliš mladí a nezralí na rodičovství. Nyní si navzájem odžíváte situace, které se má člověk učit ve vztazích předtím, než přijde něco závazného; vy jste tuto fázi přeskočili a teď sklízíte plody.

Martino, bylo by nejlepší, kdybyste vyhledala nějakou manželskou poradnu; určitě najdete takovou, kde vám zaplatí návštěvy pojišťovna. Jestli fyzické týrání opravdu trvá, je třeba, aby vám začali pomáhat lidé, kteří mají s něčím takovým zkušenost. Také byste měla vědět, že v takovém případě páchá váš partner trestný čin a že byste měla oznámit vše na policii. Není důvod si myslet, že bez zásahu zvenčí své chování změní.

Domnívám se, že byste potřebovala opravdu poctivě pracovat v nějaké terapeutické skupině. Dlouhodobě. Vaše rodina vám nedala žádný základ pro hodnotné partnerské soužití a pokud byste pokračovala jako doposud, je velké riziko, že i nový partner bude stejný, jako ten současný. Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby na sobě chtěl pracovat i váš partner. Potom by byla šance váš vztah urovnat. Jenže to by mu na vás muselo záležet, nebo by si potřeboval uvědomit, že se nechová normálně. Nejsem si jistá ani jedním.

Nepomůže si stěžovat; začněte konat. Vaše dítě hádkami trpí a je to vaše odpovědnost. Vyhledejte pomoc: policii, sociálku, poradnu, nějak začněte. Ale počítejte s tím, že to nebude stačit pro vaše štěstí. To máte ve svém srdci a nikdo jiný, než vy sama, za něj není odpovědný. Vy zatím za ně činíte odpovědnými druhé; chováte se jako holčička, která ještě nedospěla. Emočně tomu tak je. Dá se s tím pracovat, ale je důležité, abyste to sama chtěla a byla odhodlána se pustit do práce. Potom se vám cesta ukáže a zjistíte, že vám bude pomoženo.

Upřímně vám přeji sílu, abyste začala konat a hlavně, abyste kvůli své dceři našla motivaci k práci na sobě. Bude to nejlepší pro vás obě. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“