Přítel mě opustil těhotnou

Přítel mě opustil těhotnou
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem těhotná a přítel mě opustil, slíbil mi, že mi se vším pomůže, abych měla i s dítětem k jít, ale našel si nějakou slečnu a už nejeví zájem ani o dítě, přestal komunikovat a pomáhat, přesto vsechno jej stále miluju a nedokážu si představit žít ve vztahu z někým jiným. Známý by chtěl mě i dítě, postaral by se o nás, ale chce vztah ze vším všudy, ne spolubydlení, a já vztah nechci, miluju svého ex (tátu miminka), nemyslim na nic jiného, než na to aby se ozval a odmítám vše ostatní, nechci sex ani ležet vedle někoho jiného, už jen ta představa je mi odporná. A známý se mi začíná protivit už teď; nic mi neudělal, jen prostě k němu nic necítím.  Jen nemůžu přemluvit ex ani k otcovství, aby mi alespoň pak něco dával, mám jen neschopenku a nezvládám to finančně, jenže ex jako kdyby se propadl do země. Chtěla bych ho třeba i zpět, jenže on nemá vůbec zájem. Dítě jsme chtěli dva roky, jenže se nedařilo a já začala být zaslepená jen touhou po miminku a přehlídla jsem, že se vše mění. Když už jsme mysleli, že dítě nepůjde, tak se podařilo.. Mám být taková potvora a jít do vztahu bez lásky, doslova ždímat peníze a využít bydlení u známého, nebo mám žít z toho, co mi kdo dá a co dostanu na dítě a žít někde sama jen s miminkem? Jsem uz zoufalá ;-( poradte prosím, děkuju

Petra

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Petro, nepíšete, v kolikátém jste měsíci, ale tak jako tak je jasné, že jste si pro mateřství vybrala neodpovědného alibistu, který není ochoten nést následky svých činů. Píšete, že jej milujete, ale to, co prožíváte, láska není. Je to čistá závislost a určitě by stálo za to věnovat se tomuto tématu, kdybyste nebyla v situaci, kdy je místo utápění se ve smutku a nadějích, že se ten hajzlík snad objeví, třeba urgentně řešit praktické věci.

Těmi jsou: kde budete bydlet, kdo vám bude pomáhat a kde vezmete peníze na dítě a pro vás. Určitě se nenechte manipulovat vaším známým, který využívá situace, aby vás měl pod kontrolou. Pryč od něj co nejrychleji. Nepíšete vůbec o své rodině ani o rodině otce svého dítěte. Tady bude významný zdroj toho, co prožíváte teď. Působí to na mě tak, že pro vás rodinné prostředí bylo natolik nesnesitelné, že jste raději utekla za partnerem, od kterého jste si slibovala dostat to, co doma nebylo k dispozici, tedy lásku, bezpečí a ocenění. Je velmi pravděpodobné, že i on čekal něco podobného od vás, ale nedostal to a proto vám utekl. V budoucnu by bylo moc dobré, kdybyste si vyřešila zranění spojená s vaší vlastní rodinou, protože dokud zůstanou ve vaší mysli, budou trvale zdrojem další bolesti a zbytečně vám budou komplikovat život. Teď na to ale nemáte čas ani peníze a tak je třeba, abyste začala jednat.

Žijeme v právním státě a matka i dítě zde mají nárok na ochranu. Otec dítěte má vyživovací povinnosti bez ohledu na to, jestli se mu to líbí, nebo ne. Otcovství se zřejmě dá určit až po porodu, ale v tomto tématu nejsem odborník a je třeba, abyste se obrátila na sociálku ve vašem místě bydliště zajistila vše potřebné pro dosažení toho, že bude přinejhorším soudně donucen splnit své povinnosti vůči vám a dítěti. Stejně tak existují azylové domy pro matky a vy máte teď za úkol, pokud nejste schopná si na sebe vydělat, udělat vše pro to, abyste našla bydlení dřív, než porodíte. Samozřejmě, že peníze, které dostanete od státu, nejsou žádná sláva. Ale v této zemi lidé hlady neumírají, jde jen o to, abyste se tomu již teď začala věnovat.

Také bych vyhledala rodiče vašeho partnera, je-li to možné, a zpravila je o vaší situaci. Možná jsou stejní jako on a vyhodí vás. A možná budete překvapená jejich reakcí. Stejně tak zvažte, existuje-li možnost požádat o pomoc vaše rodiče. Možná to nejde a bydlení u rodičů, i kdyby byli svolní, není žádný med. Ale měli by vědět, že budou mít vnouče a možná budou schopni větší velkorysosti, než projevovali vůči vám.

Máte před sebou velkou zkoušku – stanete se ženou a matkou a je důležité, abyste pro miminko nachystala vše tak, aby mělo pocit bezpečí, bez ohledu na to, kolik prostředků budete mít k dispozici. Miminkům je úplně jedno, jestli mají nejmodernější kočárek nebo dupačky. Ale je pro ně zásadní, jestli je chová milující maminka, která je hrdá na svou roli, je hrdá na své miminko a bojuje jako lvice, aby je chránila. Přesně tak se nyní potřebujete cítit: jako lvice, která chrání své mládě, nedá je a udělá cokoli pro jeho pocit bezpečí. Potřebujete být hrdá sama na sebe, jak zvládnete celou tuto těžkou situaci. Žádné slzy do polštáře. Silná žena, která se nenechá pokořit nikým a ničím.

Ztrácíte čas planými nadějemi, že se vrátí někdo, kdo vás opustil v těžké situaci. On není povinen vás milovat, ale je povinen se postarat o vaše dítě a to nedělá. Je to slaboch a není žádný důvod, abyste něm toužila. Stejně nevíte, i kdyby se vrátil, kdy by vás nechal ve štychu zase. Když zvládnete postarat se o vaše dítě a vyřešit svou situaci, bude to pro vás zdrojem velké zkušenosti a opravdu na sebe budete hrdá. Změní vás to a budete někým jiným. Budete vyzařovat úplně jinou energii. Když to dokážete, je dost možné, že se otec dítěte bude chtít vrátit. A vy nejspíš zjistíte, že už o něj nestojíte, protože už jste někde úplně jinde. Když se rozhodnete hledat řešení, zjistíte, že existují lidé, kteří vám chtějí nezištně pomoci. Když budete hledat, naleznete. Prověří to vaši vytrvalost a sílu, ale právě díky tomu se stanete někým jiným. Když se stanete silnou ženou, konečně budete mít možnost potkat skutečně silného muže. Protože slaboši přitahují slabochy a silní přitahují silné. O slabocha určitě nestojíte – právě vám předvedl, jak se chová v obtížných situacích. Ale silný se může objevit až s vaší vnitřní silou. A tu můžete rozvinout díky mateřství a tomu, že vybojujete vašemu dítěti domov, ve kterém možná nebude žádný vnější luxus, ale bude tam to nejvzácnější, co může miminko mít: silná maminka, která se nebojí žádné situace. Moc vám držím palce, ať vše zvládnete. Už nečekejte a začněte jednat. Uvidíte, že se řešení ukáže. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“