Přítel mi byl nevěrný

Přítel mi byl nevěrný
Partnerská poradna on-line

Nedávno jsem vám psala o svém příteli, který se mnou zatím ani po tříletém vztahu nechtěl bydlet. V odpovědi jste se ptala, jestli přítel bydlí sám. Sám bydlí. Po vaší odpovědi, ze které jsem si vzala hlavně to, že můj strach neztratit ho je mou největší zábranou a dává mu manévrovací prostor, jsem s přítelem promluvila opět na to téma, ale tentokrát způsobem, ať odejde, jestliže se neposuneme dál a že mi vztah vážně tímto způsobem nevyhovuje. Přítel odpověděl, že se posuneme a najdeme si bydlení. Dva dny po tomto rozhovoru jsem mu v telefonu odhalila, že mi byl víckrát nevěrný. Zhroutil se mi svět. Je to 14 dní. Nemluvili jsme spolu, jen sms. Strašně jsem mu vynadala. Omlouval se. Ted už nekomunikujeme vůbec. Jsem blázen, když si myslím, že máme šanci začít znovu? Myslím si, že vše souviselo se vším a paradoxně by nám tahle událost mohla pomoci. Nevěrný byl párkrát za tři roky a vždy se jednalo o nabídku ze strany slečny.  Tentokrát jsem věřila, že se opravdu rozhodl pro život se mnou. To, že jsem mu prohlédla telefon, byla náhoda. Nikdy jsem to nedělala. Vím že vina nikdy není na jedné straně. Chtěla bych odstranit své chyby a on aby se mi otevřel a odstranil své…

 

Jitka

Petra Jarošová odpovídá:

Jitko, máte pravdu, že vše souvisí se vším. To, že s vámi nechtěl bydlet, mohlo klidně souviset i s jeho nevěrami a dohromady s tím, že vy si nevážíte dost sama sebe. A vlastně jste hned viděla výsledek: jakmile jste mu řekla, že vztah ukončíte, když se dále neposune a nejspíš jste to v tom okamžiku i tak myslela, vše se dalo do pohybu.

Víte, my někdy reagujeme na nevěru zbytečně emocionálně a hlavně máme jasno, kdo je vinen. Jemu evidentně něco chybělo. Možná vás ta nevěra měla trochu probrat, abyste na sobě začala pracovat, protože dlouhodobý a kvalitní vztah není možný bez toho, že se díváme do zrcadla, které nám partner nastavuje, a místo abychom se urážely, co nám to zrcadlo ukazuje, měníme samy na sobě, co se nám v něm nelíbí. Je to těžké pro ego, protože lidé obecně rádi projektují vše špatné do druhých, ale velmi užitečné, pokud chcete být šťastná a vytvořit totéž pro svého partnera. To, co vám tato situace ukazuje, je chybějící sebedůvěra. Také vám ukázala, že ten muž vás má rád i tak, ale vaši nejistotu zrcadlí jako svou vlastní, zda s vámi prohloubit vztah, i jako ochotu zkoušet něco jiného.

Je důležité, abyste nalezla zdroje vlastní nejistoty a pracovala s nimi. Víte, pro většinu mužů není zásadní, zda jejich partnerka je nejkrásnější ze všech. Jim stačí, když jsou splněny určité standardy a také jejich preference; někdo je na prsa, někdo na zadeček, někdo na něco jiného… Jeden můj klient mi řekl: „Mě je jedno, jaké má prsa, mě hlavně zajímá, jakou má duši…“ Netrapte se porovnáváním s jinými ženami, zbytečně si tak ubíráte energii a hlavně, když se tak vidíte sama, jak vás má vidět váš partner? Když to ve vztahu zapadne, cítí to i on a nechce o něco takového přijít. Neznamená to, že se nekouká po druhých, protože to je princip chlapů, ale většinou mají srovnané, kdo je jejich partnerka. Pokud ona to nezkazí zbytečnou žárlivostí, která je zase jen znakem nízkého sebevědomí.

Často píšu o bezpodmínečné lásce. Základem je začít u sebe. Bezpodmínečná láska není alibismus, že na sobě od teď nepracuji a nehodlám se měnit. Je to respekt k tomu, jak na tom jsem, respekt ke startovací čáře, na které jsem začala tento život, respekt k procesu mého vnitřního rozvoje i jeho tempu. Neporovnávám se s druhými, jen sama se sebou. Cokoli se mi podaří zlepšit, změnit, si zaslouží oslavu a pochvalu. Cokoli ještě nejde, půjde příště. Užívám si, jak se měním já, moje tělo díky lásce, kterou mu dávám, jak si víc a víc užívám vše, co se děje. Jsem vděčná všem za to příjemné i za to nepříjemné, protože se díky tomu můžu učit. Jsem vděčná svému tělu a své mysli, že to všechno tak dobře zvládají.

Určitě stojí za to ještě zkusit vztah oživit, ale vy se dejte dohromady, jinak na něj neuděláte žádný dojem a nepodaří se to. Výčitky už nechte být a pocity křivdy také. Najděte svou vnitřní záři, lásku a sílu a dovolte jim, ať skrze vaše srdce září navenek ke všem okolo vás včetně vašeho partnera, ať je kdekoli. Narovnejte se a hrdě vyjděte do ulic. A neztraťte tento pohled hrdé a silné ženy. Potom bude váš a rád.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“