Přítel nechápe, proč jsem se vrátila k manželovi

Přítel nechápe, proč jsem se vrátila k manželovi
Partnerská poradna on-line

Milé dámy, milá Petro, psala jsem dotaz začátkem srpna a až nyní mám rozuzlení. Měla jsem rodinu a milence, mé děti jsou plnoleté, i tak hrály a hrají v mém životě hlavní roli. Milence jsem milovala, plánovali jsme vše na společný život. Já ho upřímně milovala, ale od doby, kdy to manžel zjistil, že někoho mám, jsem věděla, že budu muset se pro někoho rozhodnout, že už to nepůjde, ten dvojí život. S manželem jsme si nerozuměli a nefungovalo to, já doufala že přijde ten správný čas a já odejdu za přítelem a vše jsem k tomu směřovala. Jenže nastal zvrat, manžel opakovaně zjistil, že jsem s ním neustále v kontaktu a vyhodil mě. Já šla k příteli, ten byl rád, pak k rodičům, ti mě přesvědčovali o rodině a večer jsem celou noc nemohla spát, a najednou jsem si začala uvědomovat, že ubližuji svým dětem, že jsou tak skvělý a já bych je opustila a najednou jsem měla pocit, že ta láska a život s přítelem není jistý, ale ta rodina je jistá na vždy. Druhý den jsem si promluvila s dětmi, pak s manželem, chtěli mě zpět. Já se rozhodla ukončit vztah s přítelem a zasadila jsem mu ránu do srdce, přítel nechápe proč a neodpustí mi to. Mě bolí srdce při té zkáze co jsem příteli způsobila, jen doufám, že jsem udělala správně, zatím jsem jak vyhaslá sopka. Lásku jsem zradila, jako matka jsem se vzchopila?

Anna

Petra Jarošová odpovídá:

Anno, moc ráda bych vám napsala něco povzbudivého, ale vlastně nevím, co. Jestli jste učinila dobře, poznáte právě podle toho, že jste šťastná. Vyhaslá sopka není úplně charakteristika štěstí a vaší filozofii nerozumím.

Mohlo by to fungovat jedině v případě, že vás baví trpět a obětovat se. Takže byste se trochu zvráceně radovala z toho, jak trpíte. Některá náboženství to tak mají a já to respektuji, ale nejsem si jistá, že to je váš případ.

Máte určitě pravdu, že přítel není nikdy jistý. Ale v tomto světě není jistého nic. Jediné, na co se můžete opravdu spolehnout, je vaše vnitřní síla, láska k druhým, soucit s nimi a radost. Tohle, zažíváte-li to, vám opravdu nikdo nevezme a také se tyto emoce zobrazují v našem životě jako smysluplné události. A zažíváte-li je, jste prostě šťastná a ne vyhaslá. To znamená, že to, co jste udělala, nebylo plodem těchto pozitivních emocí, jinak byste je cítila. Když jste plná zmatku a nejistoty uvnitř, je to přesně to, co vytváříte i navenek. To je to, co zažíváte teď.

Jste si jistá svou rodinou. Dobré vztahy v rodině jsou důležité a vypovídají mnoho o jejích členech. Jenže vaše děti dříve nebo později půjdou do svého a stejně vás fyzicky opustí, takže zase zůstanete sama. Pokud totiž to, jestli jste spolu, opíráte o tu vnější skutečnost, že sdílíte jeden dům nebo byt, pak opravdu sama budete. Pokud to vnímáte na vnitřní úrovni, jestli si vážíte jeden druhého a přejete si navzájem štěstí, nemusíte být sama nikdy, i kdyby byly na druhém konci světa. Dovolte ale, abych pochybovala o skutečné lásce vašich dětí k vám. Když nejsou ochotny respektovat vaše potřeby, zejména, když už jsou dospělé. Jsou produktem vaší výchovy a vy si musíte v sobě zvážit, jak jste se chovala vy k nim, když byly malé. Když dává rodič dítěti podmínky, jaké musí být, aby bylo milováno a přijímáno, není divné, že ono samo se pak chová stejně vůči jiným lidem. Není schopno je přijmout takové, jací jsou, ale dává jim podmínky, jací by měli být, aby je přijalo. To je to, co teď zažíváte: Buď se zachováte tak, jak chtějí ony a jste hodná maminka, nebo uděláte, co cítíte, a jste zrádkyně.

Zdroj toho všeho je jasný: vaši rodiče také nedokázali respektovat vaše potřeby a poslali vás trpět, hlavně, aby nebyla ostuda. Aby byla rodina pohromadě. Ale taková rodina, kdy jeden druhého citově vydírá, přináší vadné příklady dětem o vztahu rodičů; a takto pokřivené vztahy mezi členy rodiny mají vždy následky. Pro vztahy vašich dětí,  pro vašeho manžela i pro vás.

Máte, co jste chtěla. Asi jste ještě netrpěla dost a potřebujete víc, abyste vše pochopila. Stojíte-li si za svým rozhodnutím, naučte se s ním být spokojená. K něčemu se rozhodnout a spokojená nebýt… To nemůže na nikoho dělat dojem. Nezbývá vám, než se chovat laskavě k manželovi a soustředit se na jeho kvality, chválit jej a podporovat. Abyste udělala aspoň něco dobře. Být doma s dětmi a vzpomínat na milence nemá žádný význam. Vychutnejte si následky svého rozhodnutí. Sledujte, co cítí vaše mysl, a co na to vaše zdraví. Dávejte si pozor na ženské orgány, protože jste jim právě zasadila ránu. Když jste se rozhodla jít proti svému srdci, bude to mít nějaké důsledky. Pozorujte je. Díky tomu získáte hlubokou zkušenost, co se stane, když děláme něco jiného, než co opravdu cítíme. Ta zkušenost vás změní a třeba jednou díky tomu získáte sílu k upřímnosti a vnitřně pravdivému životu. Přeji vám to z celého srdce.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“