Přítel nechce vážný vztah

Přítel nechce vážný vztah
Partnerská poradna on-line

Loni, koncem září, jsem se seznámila s jedním mužem, v listopadu jsme se intimně sblížili. Ze začátku to vypadalo nadějně. Později mi však přítel sdělil, že nechce vážný vztah, že by v budoucnu rád vyjel do zahraničí a že náš odlišný životní styl (hudba, koníčky, oblékání) by mohl být jednou problém. Navrhl, abychom náš „vztah“ ukončili s argumentem, že mi nechce ublížit, ale že bychom mohli rozchod později hůře snést. Skutečně nechce vážný vztah nebo se jen bojí a hledá výmluvy?
Do dneška se k sobě stále vracíme a „rozcházíme se“. Sem tam se ujišťuje, že to, co je mezi námi, neberu vážně! Mám ho jistým způsobem ráda, ale naše situace mě už štve! Chtěla bych mít zdravý vztah, avšak se přes něj nedokážu přenést! Zjevně ani on si ode mě nedokáže udržet odstup.
Jsem zmatená, nevím, jak si mám jeho chování vyložit. Občas mám pocit, že se ve mně snaží vyvolat žárlivost (mezi řádky podotkl, že dostal dárek od své ex, že mu kamarádka cosi upekla), někdy mi přijde, že mě zcela ignoruje (dříve mi na sms odpovídal do 10 minut, dnes se mi klidně celý týden neozve).
Kamarád, jenž se dříve vyhýbal vážným vztahům a brzy se bude ženit, mi řekl, ať mu dám ultimátum. Tato rada se mi zdá dětinská. Jak byste se k této situaci postavila Vy?
Děkuji Vám.

Milena

Petra Jarošová odpovídá:

Mileno, obávám se, že ztrácíte čas. Výmluva na rozdílný způsob oblékání je vlastně legrační… Ten muž se vázat nechce, respektive nechce se vázat k vám. Čím víc vy o něj stojíte, tím víc jej ubezpečujete, že jeho strategie – nic nedat a nic neslíbit, mu krásně funguje. Nemá žádný důvod s ní skončit. Od vás dostane, co chce, tedy sex kdykoli potřebuje, ale nemusí nic vracet. Vy se sice trápíte, ale jemu je to úplně jedno.

Ženy mají často pocit, že když si muže „opraví“, tedy když ho zbaví starých bolístek, kvůli nimž není schopen navázat hodnotný vztah, že jim bude vděčný a že pak s nimi zůstane a budou spolu šťastní. Proto se zamilovávají do alkoholiků a jinak závislých, nebo do mužů, kteří bezostyšně využívají jejich dobroty, nebo spíš naivity. Jinými slovy: doufají že ten muž je vlastně miluje, jen se to bojí dát najevo. A když mu ona „pomůže“ přestat se bát lásky, bude vše v pořádku. Víte, jestli se něco opravdu nevyplatí a je to ztráta času, je zamilovat se do muže-pacienta. Pacient není schopen lásky. Sám je v hlubokém nedostatku a nedokáže opravdu milovat. Má v sobě spoustu křivd a nevyřešených situací, ze kterých obviňuje ty druhé. Není schopen žádné sebereflexe. A typicky přitahuje ženy-sestřičky. Sestřičkovský komplex má v sobě určité charakteristiky. A vy k němu máte malinko sklon, proto vám o tom něco napíšu. Protože když si jej neuvědomíte a nezměníte určité vzorce v mysli, budete se trápit dál, ať už s tímto mužem, nebo s podobným slabochem. Pozor, to neznamená, že o muže-pacienty nepečujeme a nepomáháme jim. Ale maximálně jako kamarádům. Přijmout pacienta za partnera  – tím si zakládáte na celoživotní trápení a frustrace. Nebyla byste šťastná vy, ani on.

Podobné přitahuje podobné. Mluvím teď o vnitřních úrovních mysli, nikoli o vnějších projevech. Takže silní muži budou stát o vnitřně silné ženy, naopak slaboši vždycky přitáhnou ženu, která si nevěří a kterou mohou snadno využívat. Silná by si to totiž nenechala líbit a poslala by ho okamžitě k šípku. Žena-sestřička má o sobě pochybnosti. Ale doufá, že když bude pečující a laskavá, bude se k ní partner chovat podobně. Bude vděčný a vše jí vrátí svou láskou. Sestřička si muže trochu kupuje; její laskavost není z nadbytku, ale je to strategie. Také podvědomě doufá, že když je muž slabší, že jí neuteče. Jenže slabší na hlubokých úrovních mysli znamená, že se nemá rád. A takový muž není schopen lásky. Sestřička si tedy vybere slabého, doufá, že jí bude vděčný a bude ji milovat za její ochranu, a on vděčný není a nemiluje ji.

Vy jste hloubavá a laskavá. Vlastně vůbec nerozumíte tomu, proč se váš partner takto chová. Sama byste si přála poctivý vztah, kde si lidé mohou věřit a chovají se předvídatelně. A přitáhla jste si muže, který je vrtkavý a nemiluje vás, jen vás čas od času využije, protože mu to dovolíte; v naději, že se něco zlepší. Možná už byste mohla prohlásit za ověřené, že vaše strategie nezabírá a opakovat ji stále dokola je ztráta času. Uvědomujete si, že je třeba něco změnit a také intuitivně cítíte, že pomocí vnějších nástrojů, kam patří třeba ultimátum, to nevyřešíte.

Toto vše zažíváte proto, že vaše srdce na hlubokých úrovních ještě neuvěřilo, že si zaslouží lásku. Vy po ní toužíte, ale hluboko uvnitř jsou pochybnosti, jestli je to možné zažít. Ty pochybnosti jsou zdrojem trápení, které zažíváte. Prověřte vaši ženskou rodovou linii, nakolik tam ženy zažívaly uspokojivý partnerský vztah. Nejspíš tam naleznete něco podobného, co zažíváte sama. V tom případě je třeba vyčistit vše negativní související s rodinou, abyste se osvobodila od vzorců, které by jinak spoutávaly i vás. Ale nestačí to. Potřebujete sama sebe přesvědčit, že si zasloužíte prožít hodnotný vztah. K tomu je třeba vyplnit mysl dobrým dojmy a dělat to tak dlouho, dokud se srdce nezahojí. Jak se to dělá?

Vědomě pečujte o lidi okolo vás. Buďte k nim laskavá a soucitná. Každého vyslechněte a pokud můžete, pomozte mu. Bez ohledu na to, jestli vám vaši pomoc vrací nebo ne. Bez očekávání dávejte lásku lidem okolo sebe podle jejich potřeb. V určitém okamžiku vaše srdce, které má v sobě spoustu starých zranění, nabude nezpochybnitelné jistoty, že když dělá tolik dobrého pro druhé, zaslouží si totéž. To nebude intelektuální přesvědčení, bude to prožitek, který vás změní. Budete vyzařovat novou energii, soucitnou a současně plnou síly. S velkou pravděpodobností si potom sama uvědomíte, že se současným partnerem ztrácíte čas. Už  k vám nebude ladit, protože jakmile si vyléčíte stará zranění, budete mít jinou vibraci než on, který si je stále udržuje. A vaše mysl se bude cítit bohatá, na rozdíl od jeho chudoby.

Nemusíte se s ním teď rozcházet, i když by si to zasloužil, a možná by ho to trochu nakoplo, aby na sobě začal pracovat. Vy jen začněte pracovat sama na sobě. Zbavte se staré zátěže a dovolte si prožít své vnitřní bohatství. Potom se vše začne dít samo od sebe, přesně tím nejlepším způsobem. Nemusíte nic tlačit, ani dávat ultimáta. Čím přirozeněji budete prožívat sama sebe, tím přirozenější bude všechno okolo vás. Bude vám to dávat smysl a bude vás to těšit. Užijte si to!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“