Přítel není šťastný

Přítel není šťastný
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, Potřebuji směr a pomoci ke správnému rozhodnutí. Se snoubencem jsme spolu 3 roky, z toho přes půl roku zasnoubení. Vím, že jej miluji a vím, že jsem jednoznačně ze všech tří vztahů nejšťastnější. Nevím, zda ale toto znamená, že opravdu šťastná jsem. Příteli je 32, mě 24 let- začátek vztahu byl velmi obtížný kvůli bývalé přítelkyni, se kterou má chlapečka. Opravdu velké starosti a trápení se daly zvládnout až po roce vztahu.Ted po 3letech je vše zvláštní, začali jsme se více hádat kvůli úklidu. Přítel s ní byl 13let, z toho 2roky spolu žili na jednom pozemku kvuli malému. Přítel se velmi trápil téměř celou dobu trvání, dítě si zvolila ona bez jeho vědomí. Ve vztahu byly pouze hádky a nátlaky. Já si prošla vztahem s obrovskou žárlivostí ze strany bývalého partnera s fyzickým napadáním. K našemu problemu.Partner patrně trpí obsedantně kompulzní poruchou – tatínek mu zemřel v dětství. Překousla jsem tento divný zvyk úklidů a dělám to kvuli sobě, chci i kvuli sobě, ne jen kvuli němu. Po rozhovoru, zda se mnou chce zůstat, mi řekl ´Miluji Tě, nikdy bych te nepodvedl, vážím si tě a nikdy neříkej, že to tak není. Ale zda mám být upřímný, šťastný nejsem.´ Tolik mě to trápí. Potřebuji, aby byl.. nesnesu aby se mnou byl ze zvyku.

Liliana

Petra Jarošová odpovídá:

Liliano, věřím vašemu partnerovi, že vás miluje. Minimálně to, že prožívá cit, o němž si myslí, že je láskou. Úplně stejně si totéž myslím o vás. Znak, že nejste šťastní ani jeden, i to vám věřím, ale je důkazem, že o lásce zatím ani jeden nic nevíte. O té skutečné lásce, dávající jen tak z radosti a vnitřního nadbytku, bez jakýchkoli podmínek. Protože tu nekomplikovanou radost zatím nedokážete prožívat, proto ani dávat.

Není tady žádný viník, prostě jste oba prožili, co jste prožili. Váš nedostatek lásky a sebeúcty se projevil jako násilník v předchozím vztahu. V tomto partnerství je násilí více skryto, projevuje se jako psychická nemoc vašeho partnera, pomocí níž vás nutí chovat se dle jeho potřeb. Jeho psychická nemoc je spojena s nesmírnou vnitřní úzkostí, která se kompenzuje například potřebou až nesmyslných hygienických požadavků na čistotu.

K vašemu partnerovi bych vám chtěla napsat. že jeho porucha se dá léčit a má poměrně vysokou úspěšnost. Jako vždy to má ale zásadní podmínku: že on chce a bude na sobě pracovat, bude navštěvovat terapeutická sezení, možná dlouhé roky. Jinak se bude vše zhoršovat; on bude mít vyšší a vyšší nároky na hygienu a pravděpodobně se přidají i jiné úzkostné projevy, jichž budete obětí.

I vy byste potřebovala léčit svou podvědomou potřebu být obětí násilí, ať už fyzického nebo emočního. Moc bych vám doporučila vyhledat pomoc terapeuta a pracovat s ním dlouhodobě. Jestli chcete opravdu pomoct svému partnerovi, jedinou možností je, že vy sama budete v pohodě. Jinak vám oběma bude stále hůř a postupně se dostanete do sestupné spirály bolesti a smutku.

Upřímně: vzhledem k tomu, jak na tom oba jste, máte jen málo šancí být spolu šťastní. Současně chápu, že máte na sobě citovou závislost a že v současné době by vám rozchod oběma jen ublížil. Jediné řešení, které by bylo možné, by bylo navštěvovat společně nějakou skupinovou terapii a rozhodnout se překonat své vnitřní démony společně. Když váš partner nebude chtít, obávám se, že nemáte dost sil udělat tu práci i za něj. Je to možné, ale může to zvládnout jen velmi silná žena, kterou vy zatím nejste a počítejte s tím, že i když se pustíte do práce, pár let to potrvá. Máte v mysli příliš mnoho bolesti.

Jste mladá a můžete toho hodně zvládnout. Bez ohledu na to, jaký život jste měla doposud, můžete ho postupně proměnit. Jedinou možností je ale vyléčit vše, co zatím okupuje bolestí vaše podvědomí a přitahuje tak nepříjemné vnější situace. Moc vám přeji odvahu a sílu to všechno překonat!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“