Přítel neví, kterou z nás si vybrat

Přítel neví, kterou z nás si vybrat
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, můj přítel si po třech letech našel jinou a nedokáže se rozhodnout, kterou z nás si má vybrat. Tvrdí, že prý cítí něco k oběma. Prosím o radu, co mám dělat, nebo o názor, co by jste dělala na mém místě. Ale i přesto ho pořád miluji a nechci o něj přijít. Děkuji.

Lída

Petra Jarošová odpovídá:

Lído, klidně to může být pravda, že vás má rád obě. Je spousta mužů, kteří by to brali, mít víc žen na střídačku a dokonce jsou země, kde je to možné. Není v tom nic nemorálního; je to dohoda mezi lidmi, jak to chtějí. Mnohoženství je výhodné pro ženy v zemích, kde nemají možnost vzdělání a manželství je jediná forma finančního a sociálního zabezpečení. V našich krajích jsme si však už vydupaly mnoho práv, takže nejsme nuceny setrvávat ve vztahu s mužem a dalšími ženami, které jsme si nevybraly za kamarádky.

Chyba, kterou děláte, je, že čekáte, až se rozhodne on. On k tomu nemá důvod, protože mu tato situace vyhovuje. Je hezké, že nic netají a hraje s vámi čistou hru. Rozhodnout se musíte vy. Řekněte si, jestli vám stojí za to, i když se o něj musíte dělit. Pokud to tak dělá už teď, je možné, že to bude jeho celoživotní tendence a měla byste s tím počítat.

Jsou ženy, které nežárlí a taková situace jim nevadí. Potřebujete silné sebevědomí a také spoustu vlastních projektů a zálib, takže uvítáte, že ještě jiná žena vám pomáhá se o partnera postarat. Takových je pomálu, většina si přeje mít muže sama pro sebe. Nejspíš patříte do této skupiny, protože jinak byste nepsala.

Abyste partnera přesvědčila, že mu stojí za to být jen s vámi a neužívat si výhod dvou partnerek, potřebujete opravdu zapracovat na svém sebevědomí. Jinak ho postupně přestanete zajímat, protože si místo vás zase najde nějakou další. Srovnejte si v hlavě, jak chcete, aby váš vztah vypadal. Jaké vlastnosti má mít muž, se kterým chcete být. Když si vytvoříte seznam jeho kvalit, někde na prvních místech budete asi mít tu, že má vyřešenou minulost a je volný. U tohoto muže je zjevné, že takovou podmínku nesplňuje.

On může být ten typ, který potřebuje stále nové překvapení a vzrušení. V takovém případě vás za nějaký měsíc čeká další žena, která jej bude inspirovat a kterou bude mít tendenci zařadit do své skupinky. Když předchozí vztahy fungují, nemá důvod je ukončovat, spíš by se mu líbilo vždycky přidat tu další, ale žádnou neubírat. Vaši nespokojenost nechápe, protože si myslí, že když je s vámi, stará se o vás dobře a nic vám nechybí. Akorát že od vás jde za tou druhou.

Jediná možnost, jak ho přesvědčit, že vy jediná jste lepší, než více žen, je přesvědčit o tom samu sebe. Ale tady slova nestačí. Musíte si být absolutně jistá svými kvalitami, které nabízíte. Musíte si věřit na všech úrovních: jako partnerka, milenka, kamarádka, budoucí matka…, ve všech. V každém okamžiku o něj pečujte nejlépe, jak dokážete. Ne proto, aby s vámi zůstal, ale proto, abyste přesvědčila samu sebe, že jste ta nejlepší, že nic lepšího nemůže dostat. Postupně poroste vaše sebevědomí, protože si budete sama sebou víc a víc jistá. V určitém okamžiku ta jistota bude tak silná, že budete vědět bez jakýchkoli pochybností, že jste tak dávající, laskavá, přijímající, oceňující žena, že si zasloužíte jen to nejlepší. K tomu patří i to, že si zasloužíte muže, který si toho bude vážit. Čím víc si budete jistá, tím lépe uvidí vaše kvality i váš partner, který vždy reaguje na vaše sebehodnocení. Ne, jak o něm mluvíte, ale jak jej opravdu prožíváte. A buď si uvědomí, že jste tak skvělá, že si toho určitě všimnou i jiní muži, a riskuje, že by o vás mohl přijít. A rozhodne se být s jen s vámi, abyste v době, kdy je s druhou ženou, nepodlehla vábení jiného muže. A nebo se tak nerozhodne. Ale vy už si budete natolik jistá svými kvalitami, že jej bez jakýchkoli pochybností opustíte. Budete vědět, že tak skvělá žena, milenka, partnerka, jakou jste, prostě sama nebude a hlavně že ke skvělé ženě patří skvělý muž. Nebudete mít žádnou pochybnost. A také se to tak stane.

Lído, nenechte nikoho, aby o vás rozhodoval. Když jste v takové situaci, znamená to, že nejste dost silná. Věci se dějí jinak, než si přejete, ale nemáte sílu to změnit. Za to nemůže váš partner, za to můžete vy. Začněte si vážit sama sebe a uvědomte si, co opravdu chcete od partnerství. Prověřte, jestli to, co nabízíte, je to nejlepší, co opravdu jste schopná nabídnout. Pracujte na sobě. Ne kvůli někomu jinému, ale kvůli sobě. Abyste si věřila a měla se ráda.

Dále prověřte, jestli něco podobného nezažívala vaše maminka. Pokud měl váš otec víc žen, může být příčinou i váš nevyřešený vztah s rodiči. Odpusťte jim i sobě a tím se vysvobodíte z nevědomé potřeby následovat jejich příklad.

Svého přítele nepřemlouvejte, ani citově nevydírejte, to je znak slabosti, tím byste ho rovnou poslala za tou druhou. Prostě buďte skvělá a zářící a užívejte si sama sebe. Potřebujete mít v sobě tolik síly, že mu dokážete říct, jak to chcete. A když vám to nebude chtít dát, odejdete. Bez bolesti. Vděčná, že jste s ním prožila hezké chvíle. S pochopením, že to chce jinak, než vy. S přáním, aby byl šťastný. A s vědomím, že i vy si štěstí zasloužíte. Nemusíte si o štěstí říkat. Prostě žijte šťastně. Moc vám to přeji.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“