Přítel řeší rozvod a je to na dlouho

Přítel řeší rozvod a je to na dlouho
Partnerská poradna on-line

Dobrý večer, potřebuji poradit. Mám přítele, se kterým jsme si dali pauzu, řeší rozvod, ale je to na dlouho. Občas si píšeme, ale on se bojí se sejít. Naposledy, když jsme se sešli, nám bylo moc hezky, milovali jsme se. Při dalším přítel setkání řekl, že to byla asi chyba, protože jsme k sobě začali zase něco cítit, ale já si myslím, že to není pravda, nezačali protože to co k sobě cítíme, je mezi námi pořád, jen on si to nechce připustit. Když se ho zeptám, jestli se bojí setkat, protože bychom se milovali a bylo nám spolu hezky, tak řekne, že mám pravdu. Vypadá to, že se za něco trestá, vyčítá si, že nedokázal udržet manželství, že třeba mohl udělat něco víc. Jeho žena ho dostala po psychické stránce na dno a on si nevěří, pochybuje, že by mohl udělat někoho šťastným. Je to skvělý člověk, kterého mám ráda a chci mu pomoci, ale nevím jak. Máme ještě šanci? Děkuji Sára

Sára

Petra Jarošová odpovídá:

Sáro, mohla byste si podat ruku s Nikol, které jsem odpovídala minulý týden v článku „Přítel chce náš vztah ukončit“. Jste obě typické ženy s terapeutickým syndromem; máte pocit, že když svého partnera zachráníte, nějak mu pomůžete, bude potom s vámi a oba budete šťastní. Skrytě, aniž si to uvědomujete, ale žebráte o lásku, i když zvenku to vypadá, že mu něco nabízíte.

My ženy jsme nekonečně soucitná stvoření, ale také jsme často zbytečně naivní. Myslíme si, že právě s námi alkoholik přestane pít, feťák přestane fetovat a slabý muž se stane silným. Váš muž je laskavý, ale silný není. Také bych řekla, že stále nemá vyřešen vztah se svou ženou. Pokud by ona udělala nějaké vstřícné kroky směrem k němu, zřejmě by se k ní rád vrátil.

To, že ona jej nechce, ji činí silnější, než jste vy, která o něj stojíte, bojujete, ale on vás nevyhodnocuje jako dostatečně hodnotnou, protože se mu nabízíte sama. Na rozdíl od ženy, která mu uniká. Má vás rád, ale oproti jeho ženě jste jen náhradnice. To je samozřejmě těžká role, protože je to velmi důkladná prověrka vašeho sebevědomí.

Stejně jako Nikol jste se dostala do pozice, kdy usilujete o muže, namísto aby on usiloval o vás. Takhle to ale nefunguje, muže to tak nebaví. Oni jsou nastaveni k lovu a vy, místo abyste unikala, mu sama nesete síť, aby si vás chytil. Důvěřovat svým kvalitám obnáší i to, že nemáte potřebu je nikomu vnucovat. Nikoho nemusíte přesvědčovat, že by mu s vámi bylo dobře. Jemu prostě s vámi dobře je, ví to, a také ví, že je mu s vámi daleko lépe, než s kteroukoli jinou ženou. Vy pro to nemusíte udělat vůbec nic, jen být. On vám sám zavolá, sám za vámi přijede a sám se bude snažit zůstat. Když to budete dělat obráceně, budete se snažit nějak zaranžovat vaše setkání, vytvořit podmínky, aby to vyšlo, třeba se i nechá zlákat. Ale nevnímá vás jako něco drahocenného, protože se nabízíte sama.

Nejde o to, že bychom měly svým partnerům celoživotně unikat, aby je to bavilo. To, co vás bude vždycky činit cennou, je vaše hluboké přesvědčení, že můžete být úplně stejně šťastná s ním, jako bez něho. Vážíte si možnosti být s ním, děláte vše pro to, aby byl šťastný, ale víte nade vší pochybnost, že nepotřebujete lásku dostávat zvenčí, protože vy JSTE láska. Každý muž ve vaší blízkosti pouze zrcadlí vaše vnitřní bohatství, kterého jste si vědoma a vědomě jej také rozdáváte všem blízkým bez očekávání, co za to. Chápu, že není lehké to takto prožívat. Ale jakmile se vám to podaří, on najednou ví, že i když jste zrovna teď jeho partnerka, může vás snadno ztratit, když o vás nebude pečovat a chránit vás. Cítí vaši vnitřní sílu a ta ho nesmírně inspiruje k tomu, aby vám nabídl tu svou a zahrnul vás péčí.

Váš vztah má šanci, ale jen když nebudete pokračovat tak, jako doposud. Potřebujete zapracovat sama na sobě a opravdu prožít vlastní jedinečnost. To není jednoduché, ale jde to. Možná budete potřebovat pomoc nějakého kouče. Až se vám to podaří, projeví se to například tak, že budete pociťovat, že je pod vaši úroveň se nabízet. Bude pro vás úplně samozřejmé, že snažit se musí on. A když se nesnaží, nestojí vám vůbec za to. To neznamená, že necítíte soucit, že mu nebudete pomáhat jako blízkému člověku. Ale už se nesnížíte k žebrání, ani ve své mysli ne. Vůbec vás nenapadne doufat a toužit, že udělá to, o co stojíte. Budete si úplně jistá, že buď je váš vztah silný a má potenciál a potom to bude cítit i on. A aktivita je mužská vlastnost, takže udělá vše pro to, aby vás získal. Nebo ten vztah tak silný není, on to necítí, a potom se tím vůbec nemusíte zabývat.

Daleko důležitější, než získat někoho konkrétního, je nabýt tuto vnitřní sílu a svobodu, která způsobí, že prožijete šťastný a bohatý život s mužem, o kterého stojíte a on stojí o vás. Bez obav, že jej ztratíte, zato plna radosti z bohatství, které spolu můžete sdílet jako dva silní lidé. Žijete vedle sebe, milující a současně svobodní, respektující jeden druhého. Takových svazků není tolik, ale jsou. Moc vám přeji, abyste prožila svůj život právě tak.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“