Přítel říkal, že ho nepřitahuji

Přítel říkal, že ho nepřitahuji
Partnerská poradna on-line

Jsem ve fázi po rozchodu s přítelem. Byli jsem spolu 3/4 roku. Milovala jsem ho, ale on mě ne. Jeho poslední slova zněla tak, ze NECÍTÍ LÁSKU, že ji ve vztahu HLEDAL, ale NENAŠEL. Velmi mně na tomto muži záleží a chtěla bych mu ukázat, že se lásky bát nemusí, že láska je úžasný pocit, ale on pořád říká to samé. Nejdříve přítel tvrdil, že ho nepřitahuji jako ŽENA, ale to tak není. To byl jen rozzlobený. Moc to nechápu, protože já jsem ten cit cítila i ve vztahu i při milování. Stojím o tohoto muže, ale nevím, jak mu ukázat, že JE MEZI NÁMI LÁSKA, jak MU OTEVŘÍT SRDCE. Prosila jsem, ať dá vztahu ještě šanci, ať se lépe poznáme, ale on nechce. Přítel měl předtím vztah, kdy mu bývalá přítelkyně oznámila v den rozvodu z jeho manželkou (po 3-leté známosti), že je těhotná s jiným mužem. Velmi ho to sebralo. Odjel i ze země a byl chvíli nezvěstný. Bylo to před půl rokem, co jsme se my dva poznali. Mam pocit, že s tím není vyrovnaný, ale nevím, jak mu mám pomoci, protože ode mě nechce. Komunikovala jsem i s kartářkami, prošla jsem rodinnou terapií, ale pořád je to stejné. Už to pomalu úplně vzdávám a nechám ho proste jít. Děkuji za radu.

Renata

Petra Jarošová odpovídá:

Renčo, je mi to líto, ale on vás opravdu nemiloval. Ráda bych vám dala nějaké šance, ale podle vašeho dopisu to vypadá, že zatím o skutečné lásce nevíte vůbec nic. Vy po ní toužíte a pravděpodobně jste jí zatím mnoho nezažila. Obávám se, že ani vaše rodina vám emočně nebyla příliš oporou, takže se ve vás vůbec nerozvinulo ani základní pochopení, natož prožitek, o čem to celé mezi mužem a ženou vlastně je.

Vy moc hezky popisujete, co jste cítila během setkání s tímto mužem a automaticky předpokládáte, že totéž by měl cítit on. Necítil to proto, že on vám ve skutečnosti lásku aspoň nějaký čas dával, ale vy jste toho nebyla schopná. To, čemu říkáte dávání lásky, je jen vysávání toho druhého. Je jen otázka času, kdy ho to přestane bavit, protože po setkání s vámi je mu vlastně hůř než předtím. Naopak vy jste se cítila dobře, protože on dával víc, než jste vy dávala jemu. Vy zaměňujete svou touhu po něm a pocity, které při tom máte, za lásku. Ale ve vašem případě je to čistokrevná závislost na něm a tom, co v jeho přítomnosti zažíváte.

Vy jste od těch terapií očekávala, že se on změní a vrátí se. Ale terapie jsou určeny k tomu, abyste se změnila vy. Abyste porozuměla tomu, proč jste se tak pověsila na muže, který sotva přežil jednu katastrofu. Nejspíš máte pravdu, že se ještě nevzpamatoval z předchozího vztahu. Jenže aby mu nová partnerka mohla pomoci, musí být opravdu silná a to vy zatím nejste. Síla ženy vychází z hluboké vnitřní jistoty, že ona JE láskou. Nepotřebuje ji dostávat, ona ji září na všechny okolo. A nijak netrpí tím, že jí to ne každý vrací, je to láska bez podmínek. Když ten, koho ona miluje, miluje jinou ženu, je šťastná, protože on je šťastný. Není vůbec snadné takto milovat, ale když to žena dokáže, nemusí se až do smrti bát o partnery, protože je takovým zářičem lásky, že o to každý stojí, bez ohledu na tělesné míry a věk.

Vy jste zatím, následkem citových zranění, která jste prožila, vůbec nebyla schopná si takovou lásku ani představit. Vytvořila jste si závislost na tom muži. Matoucí je, že při závislosti se člověk cítí úplně stejně, jako když miluje. Je to v případě, že objekt touhy je blízko a dává najevo, že chce zůstat, že lásku opětuje. Když ten dotyčný chce ale odejít, v tom okamžiku přesně poznáte, jak na tom jste. V případě závislosti trpíte, protože nemáte přísun drogy. V případě lásky jste šťastná a přejete mu, ať je také šťastný a jste vděčná za všechny krásné okamžiky, které jste spolu mohli sdílet. Většina lidí se pohybuje někde mezi těmito dvěma extrémy, z nichž jeden je úplný průšvih a druhý je dosažitelný, i když obtížně, ideál. Vy jste se následkem své minulosti vychýlila hodně na samý okraj té strany závislosti. A tam by měla být směrována vaše terapie. Nejprve zjistit, co všechno z vaší historie je zdrojem vaší extrémní nejistoty ohledně lásky, která sklon k emoční závislosti u vás způsobila. Vyléčit starou bolest a krok za krokem začít posilovat vaši důvěru v sebe jako ženu. Protože zatím byste se ponížila jakýmkoli způsobem, jen abyste dostala trochu citu. Potřebujete pomaličku otevřít své srdíčko a začít rozumět sama sobě. Je to běh na dlouhou trať, ale jste mladá a na vašem místě bych se přestala trápit s mužem, který o vás nestojí a začala se starat sama o sebe.

Upřímně vám přeji, abyste našla skutečnou cestu k lásce a byla šťastná. Čeká vás dlouhá cesta, ale jestli má v lidském životě něco smysl, tak zemřít moudřejší a laskavější, než jak jsme se narodili. Ať vás dobrá vůle chrání na vaší cestě!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“