Přítel se se mnou už 7 let rozchází

Přítel se se mnou už 7 let rozchází
Partnerská poradna on-line

S přítelem jsme spolu 7 let (roční pauza) a od začátku vztahu se s semnou rozchází. Uvědomuji si to vlastně až teď, že mi to začíná vadit tak, že zvažuji rozchod. Přítel se uráží pro každou hloupost, ze které nafoukne ohromnou bublinu. Například to, že mu řeknu, ať se jde osprchovat, že chci jít spát, bere jako buzeraci, a že musí být po mém. Já to nechápu, když se pohádáme, viní z toho mě, že to není normální, že se pořád hádáme. Není ochotný si připustit, že za konflikt můžeme oba, chyba je z jeho pohledu na mé straně. Také mě stále kritizuje a shazuje. Jinak se ale milujeme, a když se nevidíme, těšíme se na sebe. Většina hádek je, když pije, ale tvrdí, že je v pohodě (denně 4-7 piv). No a po takové hádce končí náš vztah, který není normální, a všechny naše plány do budoucna se zbortí jak domeček z karet. A opakuje, že ode mě chtěl odejít, že mu to (asi já?) nestojí za to. Pak toho zřejmě lituje, a plánuje a buduje dál, jako když se nic nestalo – máme přece hezký vztah! Mě to pomalu ubíjí, každá hádka je pro mě konec a dlouhé prázdno bez něho. Už ani nemůžu plakat a ani nic neřeším. Jen si říkám, jestli jsem já vlastně normální? Miluji ho a proto je tak těžké pro mne dotáhnout ten slibovaný rozchod do konce.

Vlaďka

Petra Jarošová odpovídá:

Vlaďko, umím si představit, jak moc se trápíte. Ale vypadá to, že po sedmi letech že jste téměř ztratila soudnost, co je ještě normální.

4-7 piv denně je úplně regulérní alkoholik. Chodíte s mužem, který všechny své bolístky a neochotu řešit problémy utápí v alkoholu a navíc je projektuje do vás. Vy jste ta, co vždycky za všechno může. A ještě ho za to všechno milujete.

Ale není naším úkolem ho soudit. Daleko důležitější bude, když si uvědomíte, proč vás tak přitahuje muž, který se k vám chová jako hulvát.

Vaše mysl si z nějakého důvodu na hluboké úrovni myslí, že si toto všechno zaslouží. A že když vydržíte nějakou dobu trpět, že to přejde a bude dobře. Snažíte se být laskavá a doufáte, že tím získáte lásku, po které toužíte. Na laskavosti není špatně nic. Jenže vy jste laskavá ze strachu, že o něj přijdete. Že když si budete trvat na svých logických právech, jako že váš partner bude galantní a nebude se před vámi opíjet, že vás bude chránit, místo aby vás napadal, že o něj přijdete. A cítíte úzkost. Skutečná laskavost vychází z nadbytku. Je to stav mysli, opravdový soucit s druhými. A ten se na vnější úrovni může projevovat různě: někdy mírně a jindy přísně, podle toho, co je právě potřeba. Potřebujete uvěřit, že si zasloužíte laskavého, ohleduplného partnera. Jakmile tomu uvěří vaše srdce, bude tady. Zatím si to myslí jen váš mozek, a to nestačí. A co s tím?

  1. Jako vždy, začínáme rodiči. Vše jim odpusťte a přejte jim vše dobré, ať byli jacíkoli. Tím z nich nesundáváte odpovědnost za to, jak se chovali. Pouze snímáte břímě sama ze sebe, které vás nutí prožívat právě to, o čem píšete.
  2. Vzpomeňte si a odpusťte i všem dalším, kteří vám ublížili. Dřív nebo později budou čelit následkům svých činů, takže vy už je nemusíte držet v mysli, ve které to udržuje stará zranění. Ta totiž, dokud nejsou vyléčena, stále přitahují situace, které vás samotnou zraňují. Jakmile budete svobodná od starých bolestí, uleví se vám a váš život se úplně otočí novým směrem.
  3. Potřebujete začít věřit tomu, že jako dobrý člověk si zasloužíte dobré zacházení. Buďte si vědoma všech svých dobrých činů pro druhé; založte si deník a zapisujte si vše, co se vám podařilo a někomu udělalo radost. Postupně zjistíte, že je zcela zaplněný. Vaše srdce začne pomaličku věřit tomu, že jste skvělá žena, víc si uvědomíte, kolik toho děláte dobrého. Počítá se laskavé slovo, hezký úsměv, malá pomoc někomu jinému… S prohlubující se jistotou si vaše srdce uvědomí, bez jakýchkoli pochybností, že si zaslouží lásku, protože ono samo ji dává všem okolo.
  4. Zkuste začít říkat, co máte ráda a co ne. Potřebujete se postupně ujistit, že si můžete říct, co chcete, i co nechcete, protože i vy se snažíte dělat pro druhé věci, které jim pomáhají a které je těší.
  5. Časem zjistíte, že vám nedělá problém vyjadřovat svoje potřeby a vědomím, že jsou zasloužené. Budete si tím tak jistá, že když nebudou uspokojeny, uvědomíte si, že to k vaší vnitřní kráse a noblese neladí. Jakmile toto přesvědčení prožitkově, hluboce prostoupí vaši mysl, máte vyhráno.
  6. V tom okamžiku se totiž váš partner jako zázrakem změní. Bude zrcadlit váš nový prožitek vlastní hodnoty. Nebo ho vyměníte za jiného. Bez bolesti a úzkosti, prostě to bude logické.
  7. Budete s mužem, který vás bude chránit a pečovat o vás, stejně, jako vy o něho. A je to.

Vlaďko, nemusíte hned řešit, jestli rozchod nebo ne. Začněte pracovat na zdravém sebevědomí. Jakmile se budete mít víc ráda, uvidíte celou situaci úplně jinak. A také začnete potkávat muže, kteří budou zrcadlit vaše nové prožívání. Pusťte se do práce a všechno bude v pořádku. Láska existuje a je tady i pro vás. Nevzdávejte to.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“