Přítel se sice rozvedl, ale mezi námi se nic nezměnilo

Přítel se sice rozvedl, ale mezi námi se nic nezměnilo
Partnerská poradna on-line

S přítelem jsme si dali pauzu, aby si vyřešil rozvod a věci kolem něho. V současné době je přítel rozvedený, ale mezi námi žádná změna nenastala. Nevím, co si o tom mám myslet. Nijak se nesnaží situaci mezi námi řešit, já pořád nevím, na čem jsem, dotýká se to i mých dětí. Ty to braly tak, že si potřebuje věci vyřešit, aby mohl jít dál, ale on se chová pořád tak, jako předtím – nic neví, vše odsouvá na někdy. Nejistota je to, co už řadu měsíců prožívám a hodně mě to vyčerpává. Když mu řeknu, jestli to chce ukončit, že to beru, ale je potřeba, aby si odvezl věci, které u mě má, tak si je nechce vyzvednout. Nevím co to znamená, prosím o radu.

Sandra

Petra Jarošová odpovídá:

Sandro, umím so představit, že jste prošla obtížným obdobím a doufala jste, že partnerovým rozvodem se vše vyřeší. A ono nic. Řekněme si, co to může znamenat o vás a jak celou situaci posunout.

Víte, chyba je v tom, že VY nevíte, na čem jste. Ve skutečnosti má rozhodovat žena, jestli dovolí, nebo nedovolí muži, aby s ní byl. Muž, když je mu povolen přístup ženou, která ví, koná. Takže když vy nevíte, on také nebude vědět. Vy si nejste jistá, jestli jste dost dobrá. Když byste věděla, co si určitě zasloužíte za všechno dobré, co partnerovi poskytujete, tak by vám to už dávno dal. Nebo ne, ale vy byste jej poslala  k šípku okamžitě, když byste zjistila, že nemá to, co vy si zasloužíte.

Tuhle chybu dělá spousta žen. Historicky je to velmi pochopitelné. Ženy byly po celá tisíciletí ponižovány na úrovni společenské, ekonomické, i církev je stavěla pod muže. následkem toho je určitá nejistota v nás, kterou ještě nevymazalo pár desetiletí svobody a ženských práv. Možnost vdát se z lásky, rozvést se z lásky k někomu jinému, opustit muže, když se nechoval hezky, nebo dokonce byl hrubý… to bylo ještě nedávno nemožné a stále je ve velké části světa.

My se v této vzácné situaci a místě, kde práva žen byla oficiálně uznána za rovná s těmi mužskými, učíme s nabytým bohatstvím zacházet. To, co cítíte, ukazuje, že ještě spoustě žen to na prožitkové úrovni nejde. Tak dlouho jsme slýchaly, že je něco špatně se ženou, která nemá partnera, tolikrát byly vztahy z citového hlediska nenaplněné, že se v nás objevila hluboká pochybnost, jestli je to vůbec možné. A s tou pochybností i touha, která nás zrazuje v obtížných situacích. Obě tyto emoce nás vedou k chybám. Muži na naši nejistotu reagují tak, že si s námi mohou být jistí.

Tohle přesně je to, co nyní zažíváte vy. On ví, že má navrch, a tak se vůbec nemusí snažit. To vás znejistilo a tím jste sama sebe delegovala do ponižující pozice čekatelky, jak se tedy on bude ráčit rozhodnout. Tahle pozice je úplně pod vaši úroveň. Proč si necháte líbit takové zacházení? Proč jste mu jeho věci už dávno neposlala poštou?

Odpověď je zřejmá: v tuto chvíli vám daleko víc záleží na něm, než jemu na vás. Vlastně se bojíte, že když byste to udělala, zrušíte poslední jakousi vazbu mezi vámi.Na vnitřní úrovni je to teď on, kdo je silnější. Jakmile žena připustí něco takového, prohrála. Sama sebe i vztah. Muž totiž o slabou ženu nestojí. Nebo jen slaboch. Ale silný muž, jakého vy hledáte, hledá ženu, která ví, co chce, je si jistá tím, co si zaslouží za své kvality, a také to dostane.

Nerozumějte mi teď špatně. Nyní není čas ho slavně poslat do háje. Ještě nejste připravena. I když byste to třeba udělala, s velkou pravděpodobností by následovaly stavy úzkosti a riskujete, že byste se mu po pár bezesných nocích ještě běžela omluvit. A tím byste svou prohru ještě zpečetila.

Prověřte, jak to bylo u vašich rodičů. Jak se chovali k sobě, jak jste je vnímala jako partnery, jak se otec choval k vám. Někde v rodině pravděpodobně naleznete podobné vzorce, kterým teď sama podléháte. Kdy žena je ta bezmocná oběť, ona je čekatelka, jak se muž rozhodne. Potřebujete si být jistá, že vůči celé své rodině cítíte pouze pozitivní emoce. Cokoli negativního vás táhne k jejich vadným vzorcům chování.

Prověřte také, jak se cítíte při větě: Jsem skvělá partnerka i milenka a zasloužím si lásku a ochranu.

Jestli pocítíte i jen stín nejistoty, je tam blok. Zjistěte, proč si nevěříte, kde je zdroj a pracujte s ním. Potřebujete dostat výše uvedenou větu na 100% prožitku. Jakmile se vám to podaří, váš život to na partnerské úrovni úplně změní. Partneři se k nám chovají právě podle míry naší důvěry, že si zasloužíme dobré věci. Čím je důvěra nižší, tím méně dostaneme.

Zkuste vyhledat pomoc. Ať už to budou rodinné konstelace, nebo jiná metoda, díky níž odstraníte pochybnosti o sobě. Něco vás to bude stát, ale uvidíte, že vás to změní. Vy tak získáte šanci na šťastný partnerský vztah a vaše děti se od vás budou moci naučit nový způsob prožívání. Umožníte jim tak. aby se vyhnuly tomu, co prožíváte teď vy. Lepší dárek jim jako maminka dát nemůžete.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“