Přítel se vyspal jinou

Přítel se vyspal  jinou
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,chtěla bych vědět váš názor na partnerskou nevěru, s přítelem máme dlouhodobý vztah, sexuální život naprosto v pořádku, myslím že jsme spíše v takovém stereotypu. Přítel se vyspal s jinou, nemohu se s tím vyrovnat, říká že to nebyla láska ani nechtěl sex, jen mi to chtěl prostě udělat, nechápu jeho úmysl a nevím, kde vzít sílu a zůstat s mužem, co mi takto ublížil. Mám odpustit?? Žijeme ve společné domácnosti, máme dítě 5let.

Andrea

Petra Jarošová odpovídá:

Andreo, chápu, vždycky je to těžké. Osobně si myslím, že dlouhodobě fungující vztah opustit kvůli jedné nevěře je škoda a určitě stojí za to na něm zapracovat, zejména, když spolu máte dítě.

Nerozumím odpovědi „Prostě jsem ti to chtěl udělat“. Velmi zvláštní. Napsala jste málo, takže můžu jen hádat: buď váš partner odpověděl po pravdě, nebo ne. Když by to byla pravda, znamenalo by to, že vám chtěl nějak ublížit. Nebo se chtěl tímto aktem vymanit z něčeho, co se mu nelíbí. Že chtěl dát najevo, že něco ve vztahu mu nevyhovuje. Při této variantě by stálo za to zjistit, co mu chybí ve vztahu s vámi, nebo naopak přebývá… Pak by to byla taková vzpoura proti současnému systému. Já úplně souhlasím, že to není dobrý způsob, jak dát najevo, že mi něco chybí, ale lidé nejsou dokonalí a tak dělají nedokonalé věci. A když byste věděla, co mu chybí nebo se mu nelíbí, mohla byste zvážit, jestli s tím můžete nebo chcete něco udělat. A když by to šlo, problém by byl vyřešen. A on by si mohl pamatovat, že svou nespokojenost nemusí příště řešit takto extrémně, že bohatě stačí vám říct a pokusit se najít vhodnou dohodu či kompromis.

Druhá varianta je, že vám pravdu neřekl. Že například chtěl sex, že chtěl změnu a jen vám to nechtěl takto do očí říct. Součástí této varianty může být i to, že už vás nemiluje. To musíte poznat sama. V takovém případě opravdu nemá význam spolu zůstávat, jen byste se trápili a dítě také. Je potom lepší dohodnout se jako přátelé, bez zbytečného zraňování. Dále to ale mohlo být i tak, že se za svůj čin stydí, ale nechce uznat chybu a tak na vás útočí.

Ať už je odpověď jakákoli, zdá se, že se vytratila určitá intimita ve smyslu ochoty a chuti sdílet navzájem své pocity a potřeby. Vztah někdy sklouzne do stereotypu, kdy už jeden o druhého moc nepečuje a vztah se vybydlí, vyprázdní, lidé jsou vedle sebe, ale už nemají tolik společného. Zamyslete se nad tím, jestli toto nemůže být příčinou. Je třeba udržovat určité rituály, nejen rodinné, ale i mezi vámi, aby mezi vámi stále byla emoční výměna. Jinak ji jeden z vás začne hledat dříve nebo později jinde.

Na vašem místě bych už nechala tuto událost být a zkusila vztah oživit. Nadcházející svátky pro to nabídnou spoustu příležitostí. Odejít můžete vždycky, ale já bych ještě zkusila dát vztahu šanci. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“