Přítel si myslí, že jsem mu lhala

Přítel si myslí, že jsem mu lhala
Partnerská poradna on-line

Přítel se mě na něco ptal a já mu odpověděla špatně. Teď si myslí, že jsem mu lhala. Nedokážu mu vysvětlit, že jsem se pouze spletla.

Denisa

Petra Jarošová odpovídá:

Vaše otázka, je-li to otázka, je sympaticky stručná, ale až tak, že se z ní nedá mnoho poznat. Jak dlouho se znáte, jestli už se něco podobného stalo… A s jakou motivací jste odpovídala a na co vlastně. Co podle vás znamená odpovědět špatně.

Pomiňme jeho důvody: například, že není dost tolerantní, aby zvážil okolnosti vaší odpovědi, nebo že vyslovená nedůvěra je záminkou, jak vás potrestat, nebo se s vámi rozejít; tohle totiž nemůžete změnit, je to jeho věc a také věc vašeho výběru partnera.

Čemu má význam se věnovat, je váš postoj ke komunikaci s druhými.

Týkala-li se otázka vaší minulosti, například co jste kdy dělala a s kým, tak si neumím představit špatnou odpověď, protože si obvykle pamatujeme, co jsem dělali. Trápí-li vás paměť, asi to již o sobě víte a v tom případě člověk může každou odpověď uvést například: Už si to přesně nepamatuji, bylo to zřejmě tak a tak, ale nejsem si jistá.

Týkala-li se odpověď vašich plánů, které se nečekaně změnily, takže jste například byla někde jinde a s někým jiným, než jste deklarovala, jeho nedůvěra je trochu pochopitelná. Zde je možné se poučit do budoucna: že se vyplatí, v případě změněných plánů, partnera informovat. Nejspíš vás nenapadlo, že je to důležité a teď už to víte. Kvalitní vztah ale, zejména v případě, že tam, kde jste byla, se nedělo nic hrozného, v pohodě vydrží a je otázka domluvy s partnerem, jak takovou situaci řešit příště.

Týkala-li se otázka někoho jiného, tak je opět odpověď vím, nebo nevím, nebo si nejsem jistá, a řeknu to.

Zvažte způsob své komunikace. Stejně, jako jste mi poslala 3 věty, ze kterých se dalo poznat jen velmi málo, i když vám připadaly dostatečné, možná komunikujete i s druhými a to může být zdrojem nedorozumění. Komunikační problémy jsou ve skutečnosti zdrojem většiny problémů mezi lidmi. Lidé si vysvětlují rozdílně stejné informace a pak se na sebe zlobí či cítí křivdu.

Jste-li si jistá, že jste udělala to nejlepší, aby byl váš partner informován, a nějak se to zvrtlo, už se dál neomlouvejte. Ať se rozhodne sám, jestli je to pro něj důvod k rozchodu, nebo ne. Pokud by vás ale chtěl trvale vydírat kvůli této jediné věci a navždy se cítil ukřivděn, nestojí takový vztah za to.

Jestli byla chyba na vaší straně, poučte se z ní a sama si řekněte, jak byste příště postupovala. Nemá cenu se trápit kvůli jedné chybě celý život. Jediná chyba vám budoucnost nezničí. Ale je celkem ztráta času dělat stále stejné chyby dokola.

Ta situace vám měla něco říct. Zkuste jí porozumět, tím ji dokážete maximálně využít pro svůj rozvoj. A na tom záleží nejvíc: abychom k stáru byli moudřejšími a lepšími lidmi, než za mlada. Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Do této alibistické supiny je lepší nepatřit.

 

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“