Přítel si píše s kamarády o holkách

Přítel si píše s kamarády o holkách
Partnerská poradna on-line

Dobrý den. Mám přítele, se kterým jsem 2 roky. Nedávno jsem se podívala na jeho facebook a nemohla jsem uvěřit vlastním očím. Přítel si tam psal s dvěma kamarádama o holkách. Přítel mu psal, že už mu psala nějaká Verča a že se těší na další pusu, potom jsem se dočetla, že mu psala jeho bývalá přítelkyně a ptala se ho, jestli má vzít s sebou nějaké kamarádky. No a nakonec mu napsal jeden z jeho kamarádů, že ať si počká, že v nějakém městě jsou lepší holky. Ani jsem to raději nečetla všechno…. Vůbec nevím, co mám dělat. Když mu o tom řeknu, bude křičet, proč mu chodím na facebook, ale když mu o tom neřeknu, co vím, bude mě to strašně zžírat :( Možná bych mu dokázala odpustit, protože ho strašně miluji, ale na druhou stranu nechci, aby se mnou takhle zametal a dělal ze mě s prominutím krávu!

Lenka

Petra Jarošová odpovídá:

Lenko, sama zvažte, jestli to, co jste našla ne facebooku, je skutečnost, nebo spíš takové naparování před přáteli. A z vašeho popisu to neumím poznat. Ale něco lze poznat o vás a to je pro váš život daleko důležitější.

První je, že jste se snížila k tomu, abyste pronikla do soukromí vašeho partnera. Proč jste to dělala a co jste čekala, že najdete? Bez ohledu na to, že jste něco našla, to ale nemá žádnou vypovídající hodnotu, je to důkaz vaší žárlivosti a chybějící sebedůvěry. Já nijak nezpochybňuji, že písemný projev vašeho partnera vypadá spíš jako od nějakého single muže na lovu. Ale ve skutečnosti, je-li s vámi již dva roky, jediný, koho jeho projev na facebooku dehonestuje, je on sám. On sám dává před světem najevo, že lže své partnerce, že se neumí chovat k ženě, že je to malý hajzlík, který se cítí jako pupek světa. To je přesně to, co bych si o něm myslela, kdybych znala vás oba a přečetla si jeho příspěvky.

Jenže v okamžiku, kdy vy sama napíšete, že z vás někdo dělá krávu, je to o vás. To je ta druhá věc, kterou tato situace ukazuje. Nikdo z vás nemůže udělat něco, čím nejste, nebo se tak necítíte, i kdyby se sebevíc snažil. Nikdo vás nemůže urazit ani ponížit. Nikdo nemá tu moc donutit nás, abychom se nějak cítili, pokud v nás už není potenciál tohoto pocitu. To znamená, že něčí chování v podstatě spustí váš návyk v určité situaci se nějak cítit, něco si o ní myslet a nějak se v ní chovat. Partnerovo naprosto odsouzeníhodné chování ve vás spustilo pocity ponížení. Znamená to, že ve vašem mentálním systému je spousta vzpomínek s podobným kontextem; kdy jste se cítila ponížená a přestala si věřit. Když se podobné situace párkrát zopakují – a nejspíš něco naleznete ve svém životě, ale i v životech třeba vaší maminky nebo babiček – stará zranění se vždy probudí v situaci, která nějak připomíná staré okolnosti. A vy se cítíte podobně jako tenkrát a máte tendenci se i podobně chovat. To, že pro vás bylo normální narušit partnerovo soukromí znamená, že i toto je váš starý návyk, který se objevil jako ochrana proti situacím, kdy s vámi partner nebo někdo jiný nezacházel s úctou. A současně se objevila hluboká nejistota a potřeba nějak si potvrzovat, že na vás partnerovi záleží. Jenže kontrolovat facebook není cesta ven, je to cesta do pekel, kdy se stanete ženou, která je navěky odsouzena kontrolovat a podezřívat, tedy zcela jistě nebýt šťastnou.

Upřímně bych vám doporučila, dokud ještě nejste vdaná a nemáte děti, abyste zkusila něco změnit sama v sobě. Všechna stará zranění lze nalézt, porozumět jim a postupně je vyléčit. Jakmile zmizí z vašeho podvědomí, nebude žádný důvod, abyste potkávala lidi, kteří by se k vám chovali bez úcty.

Co se týče vašeho partnera, nejspíš už jste to nevydržela a řekla mu to. Myslím, že je to dobře, partneři by k sobě měli být upřímní. Aspoň se o něm něco dozvíte. Protože jeho reakce bude důležitá. Samozřejmě, že se mu nebude líbit, že jste porušila jeho soukromí. Na druhou stranu, kdyby měl čisté svědomí, nejspíš by to přešel, spíš by se podivil, proč mu nedůvěřujete. V tomto případě se dá čekat, že bude reagovat útokem. a vy byste se neměla nechat zastrašit. Určitě byste se měla omluvit za své chování. ale pokud se neomluví on a neslíbí nápravu a vše nevysvětlí, nevidím žádný důvod, proč byste měla být s takovým mužem. Nejspíš ale nejste připravena na takové řešení a určitě se nevyplatí, abyste dávala ultimáta, na která sama nemáte. Například mu řeknete, že se s ním rozcházíte, pak týden brečíte do polštáře a pak mu začnete vypisovat a vlastně se doprošovat. Než toho, raději zůstaňte, protože k jednomu trápení byste si přidala další.

Když na sobě začnete pracovat, vaše sebevědomí se postupně upraví a staré škodlivé vzorce se vyléčí. Potom budete natolik jinou osobností, že pro vás bude úplně přirozené být jen s mužem, který se k vám chová čestně a všichni ostatní pro vás budou pod úroveň. Ani je nebudete přitahovat, ale i kdyby se objevil někdo takový, na sto honů poznáte, co je zač a vůbec vás nebude zajímat.

Moc vám přeji, ať vše zvládnete co nejlépe!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“