Přítel už se nechová, jako dřív

Přítel už se nechová, jako dřív
Partnerská poradna on-line

Jsem se svým přítelem rok a půl a moc mě mrzí, že už se ke mě nechová tak,jako na začátku vztahu. Přítel se pořád se ke mě tulil, hladil, objímal, říkal hezká slova atd. Ale teď už ne. Když se v noci chci k němu přitulit,tak od něj pořád jen slyším, že ho bolí celý člověk. Jako by mu to už vadilo. A když spolu někam jdeme, tak mě už ani on sám od sebe nevezme za ruku. To musím vždycky já. Moc mě to trápí. Jak k němu příjdu a chci být s ním, popovídat si, jak se dnes měl a co bylo v práci, tak jen sedí u počítače, hraje hry a má sluchátka na uších. To tam sedím a čumím do blba a čekám, jestli ten počítač nechá na chvíli být a bude se věnovat mě. Je tohle normální, že už to není jako na začátku? Nejsme spolu zase tak dlouho,aby se to vyvinulo takhle. Jsme spolu přece jen rok a půl. Poraďte mi prosím, už ne jednu noc jsem nad tím pořád přemýšlela a i si trošku poplakala. Mě je 22 a příteli 26. Děkuji předem za radu.

Eva

Petra Jarošová odpovídá:

Tato otázka je o vašem sebevědomí. Na jednu stranu je normální, že muži časem trochu zleniví a že po prvotním náporu hormonů přestanou ženu dobývat, protože už mají uloveno. Takové období trvá obvykle půl roku až rok. Nelze čekat, že vydrží věčně. Poté se ale projeví některé věci o ženě i o něm.

U muže se ukáže, zda má zájem o trvalý vztah. To se projeví tak, že například chce s vámi bydlet a evidentně se cítí doma tam, kde jste vy. Také se ale ukáže jeho vnitřní nadbytek pečovat o svou partnerku, i když nemusí, ale jen proto, že jí chce udělat radost a dát jí pocit, že je milovaná, oceňovaná, že si jí váží. Hodně záleží na tom, zda něco podobného viděl doma. Jak se jeho otec choval k mamince a také jaká byla maminka, zda ji vnímal jako ženu, která je dokonalým předobrazem lásky a péče. Milující a současně silná matka dává synovi informaci, že ženy jsou dobrá věc a že si zaslouží, aby o ně bylo pečováno. Rozvine-li syn zdravý vztah k matce, kdy se zároveň postupně osamostatňuje a zároveň vnímá její lásku, je velká šance, že ve vztahu k ženám bude galantní a pečující. Byl-li vztah k matce poškozen, nebo byl špatný příklad od otce, bude pro něj obtížné se chovat k partnerce hezky, protože to doma nikdy neviděl, nebo proto, že jej matka nenaučila vnímat ženy jako někoho, o koho je dobré pečovat a kdo si zaslouží lásku.

Co se týče jeho, můžete něco ovlivnit, ale ne mnoho, v závislosti na tom, jak moc patologické byly vztahy v jeho rodině. Pokud jste ale silná osobnost, můžete jej fascinovat natolik, že bude motivován se změnit jen proto, aby dostal vaši lásku.

Z vašeho dopisu bohužel vyplývá, že jste již začala pochybovat sama o sobě. To se projevilo právě tak, že mi píšete, místo abyste si jasně vymezila, co si zasloužíte a jaké chování už je přes čáru. Obtížné na tom je, že nestačí vaše slova. Pokud se totiž obáváte, že jej ztratíte, nebudou mít žádnou váhu. Znamená to, že nemáte sama v sobě vyjasněnou vlastní hodnotu a co si zasloužíte. Toto pochází z vaší rodiny. Ať už vaši rodiče byli příliš autoritativní, nebo jim samotným chybí sebevědomí, nebo si vaše matka nechala líbit bezohledné chování od otce nebo jiných mužů… To všechno mohou být hlavní příčiny toho, co teď zažíváte. Ale nejsou tak důležité, jako cesta ven.

Dokud vám samotné chybí jistota, nedá se poznat, zda ji váš partner pouze zrcadlí, což by znamenalo šanci pro váš budoucí vztah, když byste s ní pracovala. Nebo jestli je jeho mysl natolik poznamenána minulostí, že se změnit dlouhodobě nedokáže.

Proto ještě není čas, abyste od něj odešla, i když se k vám nechová hezky. Potřebujete si vyjasnit, co opravdu chcete od partnerství a hlavně, co nabízíte. Když si totiž budete jistá, že dáváte nejvyšší kvalitu, budete si současně jistá i tím, že si nejvyšší kvalitu zasloužíte. Zjistěte, kde o sobě pochybujete, s těmito oblastmi musíte pracovat a pochybnosti odstranit, jinak budete zažívat totéž, i kdyby jste se s tímto mužem rozešla a našla si dalšího – bude totiž zrcadlit stejné vaše pochybnosti, jaké už máte.

Začněte na sobě pracovat na všech úrovních – měla byste se cítit přitažlivá, sexy, laskavá a pečující. Partnerka, která je připravena nikoli dostávat, ale dávat. Zářit lásku, ne o ni žebrat. Ani slovy, ani řečí těla. Jakmile to dokážete, jsou dvě možnosti, které nastanou.

Buď se váš partner jako zázrakem změní a vy budete mít pocit, že ho vyměnili. Nebo budete sama cítit, že si takové jednání nezasloužíte a že už k vašemu novému prožívání neladí a nebude pro vás těžké se s ním rozejít. Najednou uvidíte celou situaci úplně jinak a budete si jistá, že už nepotřebujete mít vedle sebe muže, který si neváží toho, jaká jste. A objeví se jiný muž, který už bude vyjadřovat vaše nové sebevědomí.

Moc vám přeji, abyste našla sílu na sobě pracovat. Jinak budete doma plakat a nic se nezmění. Život není náhoda a události, které vás potkávají, vyjadřují stav mysli, který prožíváte. Když se vám podaří prožívat svou mysl jako bohatou a radostnou, zobrazí se to i ve vašem životě jako události, které budou smysluplné nejen pro vás, ale i pro všechny ve vašem okolí. A takový život stojí za to žít. Užijte si jej!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“