Přítel váhá kvůli mé dceři

Přítel váhá kvůli mé dceři
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, mám skoro 3 letou dceru a s jejím tatínkem jsme se asi před 3 měsíci rozešli. Našla jsem si teď nového přítele a moc se zamilovala. Jenže přítel je bezdětný a má trochu problém s tím, že mám dítě. Ne, že by ji neměl rád. Ale posledních pár dní se nechtěl za mnou ani stavit. Ptala jsem se ho, co se děje a přítel mi v podstatě napsal, že je naštvaný sám na sebe a že by to moc chtěl zvládat, ale že se bojí, že to nezvládne. Že má zkreslený pohled na děti a nedokáže rozlišit, co je v pořádku a co ne. Když jsem mu napsala, že to měl říct, že mu malá vadí. Napsal, že mu v žádném případě nevadí. Že to nedokáže vysvětlit a že nemyslí na nic jiného. Přítel má náročnou práci a přijede z ní až za 5 dní. Psal, že si o tom promluvíme. Nevím, co mám dělat. Jak mu vysvětlit, že ten malinkej človíček je radost a ne přítěž.

Lenka

Petra Jarošová odpovídá:

Lenko, úplně chápu, že nechcete být sama a toužíte po úplné rodině. Že s novým přítelem jste začala doufat, že by to mohlo dopadnout. Ale obávám se, že potíže začaly příliš brzo, protože podle vašeho dopisu se znáte sotva pár týdnů.

Když se muži žena líbí, zpočátku možná ani nerozliší, co je vliv hormonů a touha ulovit objekt zájmu, a co je zamilování, zatímco žena, zejména pokud předtím citově strádala, ze zamiluje okamžitě a hned uvažuje o vážném vztahu. Z chování vašeho přítele bych soudila, že zamilovaný není. Že se mu líbíte, ale při představě citových závazků, které na něj chcete uvalit, začal couvat. Věřím, že nemá nic proti vašemu dítěti a že je mu s vámi dobře. Ale také zatím zřejmě není připraven, když se vrátí unavený z práce, řešit dítě a jeho matku, když má náladu spíš na milenku. Když budete pokračovat, jak jste začala, vycouvá z tohoto vztahu, protože asi není připraven na odpovědnost, kterou s sebou takový vztah nese. Vlastně bych řekla, že je odpovědnější než vy, která v touze zaplnit místo ve svém srdci tlačíte na pilu.

Neznamená to, že váš vztah nemá vůbec šanci. Ale nemá ji takto, jak jste začala. Ten muž potřebuje daleko víc prostoru, aby si ujasnil, co pro něj vztah s vámi znamená a jestli je schopen přijmout cizí dítě. Má plné právo si říct, že to nedokáže a potom by bylo odpovědné od něj i od vás akceptovat takovou situaci. Protože když by pokračoval ve vztahu s vámi a nedokázal si vytvořit vztah k vaší dceři, trpěli byste všichni. A vy byste měla vědět, že to není otázka toho, že mu vysvětlíte, že malé děti jsou fajn. Je to otázka jeho prožitku a on má právo prožívat cokoli. I to, že mu vaše dítě nevadí, ale ani k němu nic necítí. V takovém případě, jako jeho matka, je vaší odpovědností upřednostnit potřeby dítěte, ještě dlouho neplnoletého, které by vedle takového muže trpělo.

Teprve v okamžiku, když přestanete na toho muže tlačit a dokonce ho citově vydírat ve smyslu, že je s ním něco špatně, když se necítí připraven přijmout vaše dítě, začne být šance, že se trochu uvolní a třeba si uvědomí, že pro něj máte takovou cenu, že s vámi získá něco výjimečného, co by s jinou ženou získat nemohl. Dokud na něj tlačíte, znamená to, že si to o sobě, v srdci, nemyslíte. Potom si to nemůže myslet ani on. Tady je prostor pro vaši práci s vlastní myslí, protože na této úrovni, jako žena, si nevěříte. Můžete mu vysvětlovat donekonečna, že se s vámi bude mít dobře, ale ve skutečnosti to znamená, že přesvědčujete sama sebe; že vy sama si nejste jistá, zda jste dost dobrá natolik, aby s vámi chtěl zůstat.

Teď byste měla dělat přesný opak toho, co děláte. Nechte ho být a dejte mu čas, ať se rozmyslí. Žádná ultimáta ani citové vydírání. Když mu dáte prostor a opravdu budete respektovat, co cítí a jak se bude chtít rozhodnout, bude to znakem vaší síly a jemu to bude sympatické. Chápu, že to není snadné. Ale to, co děláte dosud, vám nebude fungovat a hlavně nikdo z vás nebude spokojený. Moc vám držím palce, abyste to zvládla. A přeji vám, abyste nalezla partnera pro život, ať už to bude tento, nebo někdo jiný. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“