Přítel ztrácí trpělivost

Přítel ztrácí trpělivost
Partnerská poradna on-line

Vašimi odpověďmi mi dodáváte sílu a vždy si říkám že to musí jít, ale pak příjdu domů a spadne na mě tíseň a jakoby strach se pustit do řešení problémů. Také mám paralelní vztah a musím říct, že mě neřešení začíná trápit. V předchozím článku jste skvěle odpověděla. Jsem asi typ, co je jak stádo ovcí a bojím se reakcí okolí, asi nejsem silná a nebo to je impuls neodcházet od rodiny? Já nevím, poslední dobou se v tom plácám. Přítel ztrácí trpělivost a má strach, že to neukončím a opustím ho. Já toužím být s ním, miluju ho, jen jsme jak v okovech a nedokážu najít tu sílu proti všem, děti, manžel, rodina. Pořád stejná písnička viďtě? ,-) Měl by člověk myslet na sebe a svůj život, ale dětem se to hůře vysvětluje a nevím, jak na to? Srdce ví co chce, ale ta odpovědnost a obava je stále veliká a nevím, jak se toho zbavit?

Zlata

Petra Jarošová odpovídá:

Zlato, já vás chápu; ono to opravdu je velmi těžké. A opravdu těch prvních pár týdnů až měsíců většinou projdete peklem, protože lidé okolo vás reagují emotivně a mají tendenci vás obvinit z vlastních nenaplněných očekávání.

Vaši rodiče a rodiče manžela do vás vyprojektují své obavy ze ztráty vnoučat a hlavně ze zajetého pořádku, který jim vyhovuje a jsou na něj zvyklí. Jim je jedno, že nevyhovuje vám a nejste v něm šťastná; chtějí to své, včetně hry na šťastnou rodinu. Protože pokud byste odešla, budou to číst, že jako rodiče selhali. Vychovali syna, o kterého jeho žena nestojí, nebo dceru, která se tahá s jiným chlapem. V takových chvílích jen osvícení rodiče – a těch není mnoho – dokážou odhlédnout od svých vlastních obav a očekávání a začít přemýšlet, jak konstruktivně řešit nově vzniklou situaci tak, aby byla ku prospěchu úplně všech zúčastněných.  Bojí se, že přijdou o zažité rituály setkávání. Bojí se sami o sebe, o svou  pověst, o své potřeby hrát hru úspěšných prarodičů a rodičů. A většinou si to vůbec neuvědomují.

Stejně váš manžel bude ukřivděný a bude žárlit. Protože je ten opouštěný, chudáček, většina rodiny se postaví na jeho stranu proti vám, couře. Jemu to bude vyhovovat a zaujme buď polohu chudáka a bude vás citově vydírat, nebo bude hrát uraženého, bude vás trestat a zraňovat a nebude se s vámi bavit, nebo si začne ostentativně s kolegyní z práce. Nebo začne být tak nepřirozeně vzorný, že to bude k zbláznění. Když to nepomůže, přestane vám dávat peníze na domácnost, abyste viděla, jak je potřebný. Bude manipulovat děti proti vám, zlé, která je všechny opouští a ničí vše krásné.

Mnozí vaši společní přátelé budou mít pocit, že se musí postavit na něčí stranu, takže někteří půjdou proti vám a budou vás pomlouvat.

V práci, protože budete nervózní a vyčerpaná, budete mít problémy a vašeho šéfa vůbec nebude zajímat, proč děláte chyby, které jste dříve nedělala.

Manžel vás vyhodí z bytu a děti prohlásí, že s vám nechtějí být a nebudou se s vámi bavit. Vašeho přítele zase nebudou bavit vaše smutné nálady a pocity viny, které budete projektovat do nového vztahu a ničit jej.

Zkusila jsem popsat všechno, co by vás mohlo čekat, asi v nejčernějších barvách, i když často to tak opravdu je. Dá se to hodně zmírnit, když se na celou situaci připravíte. Napíšu vám jak. Pokud se vám to podaří zrealizovat, a vy už víte, že budete pracovat sama na sobě, většina výše uvedených situací vůbec neproběhne, nebo to nebude zdaleka tak bolestivé.

Jedním z důvodů, proč nemáte sílu odejít, je, že jste se ještě nenaučila všechno ze vztahu se současným manželem. Z nějakého důvodu jste ho potkala a něco vám měl ukázat o vás. Mělo u vás dojít k proměně. Někdy se měníme tím, že se učíme z pozitivního příkladu toho druhého. Největším motorem naší transformace jsou ale nepříjemné, bolestné zkušenosti, které se objevují jako zrcadla našich partnerů, když dělají něco, co nám není příjemné. Podívejte se co nejupřímněji na svého manžela a na to, co vám na něm vadí. Potřebujete pochopit, co to znamená o vás, rozpoznat ty negativní vlastnosti v sobě a transformovat je. Váš manžel tady je, abyste nalezla cestu ven z okovů vlastní mysli a jejích vlastních překážek, on je jen zrcadlí. Když to prožijete, uvědomíte si, že odpor a hněv jsou pryč a objeví se vděčnost. Protože díky němu a tomu, co vám ukazuje o vás, se můžete změnit a být svobodnější. Pocítíte nový druh lásky k manželovi. Nebude tělesná, ale duchovní. Bude plná soucitu s ním a plná upřímných přání, aby nalezl dobrou partnerku a byl s ní šťastný. Když toto dokážete, velmi se změní vaše energie, začne z vás vyzařovat síla, láska a harmonie. Na ni budou podvědomě reagovat lidé okolo vás. Dokud máte pocity viny, budete přitahovat hrubé chování. Když budete vnitřně silná a v souladu sama se sebou, ostatní budou reagovat tak, že vás začnou akceptovat. Přijmou vaše rozhodnutí, protože budou podvědomě cítit, že vaše přání není sobecké. Nejdete pryč a necháváte spálené mosty, naopak udržujete vnitřní svazky se všemi, včetně vašeho manžela, na úrovni upřímných přání pro jejich štěstí. Když byste to jen předstírala, nebude to fungovat. Čím více to tak budete opravdu zažívat, tím klidnější celý průběh rozloučení se starým vztahem bude. S vaším manželem najdete nový druh vztahu – budete přáteli, budete se navzájem respektovat a přát si to nejlepší. Je velmi pravděpodobné, že se objeví žena, která vašeho manžela ocení a bude schopná vytvořit hezký vztah s vašimi dětmi.

To, co vám píšu, je proces na několik měsíců. Když ale začnete, vstoupíte do proudu proměn, které vás povedou. Postupně uvidíte jasněji a vše vám začne dávat smysl. Začnete si více důvěřovat a cítit se dobře sama se sebou. Váš vztah s dětmi bude hlubší. Nevím, jak jsou staré. U malých se dá spoustu věcí vysvětlit na pohádkách, kdy provedete jejich postavy vašimi vlastními osudy. Děti jsou velmi intuitivní a když se jich zeptáte, jak by pohádka měla skončit, většinou přijdou s řešením, které je v souladu s tím vaším. Potom pro ně není tak těžké prožít totéž ve vlastním životě, protože to na pohádce již pochopily. Jestli jsou větší, bylo by dobré, když byste si s nimi povídala. Potřebují si být jisté, že si jejich tatínka vážíte a přejete mu štěstí. Potom nebudou problémy. Ani tady nelze nic předstírat; ony budou spontánně reagovat na váš skutečný prožitek, ne jen na hezká slova.

Bez ohledu na to, jestli s manželem zůstanete nebo ne, stojí a to zpracovat své vnitřní blokády. Díky tomu uvidíte vše úplně jinak a otevřou se možnosti, které zatím není možné spatřit. Moc na vás myslím, aby se vám to podařilo.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“