Přítele miluji, ale přitahují mě i jiní muži

Přítele miluji, ale přitahují mě i jiní muži
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
Jsem se svým partnerem už několik let a uvažujeme o dítěti. Přítele miluji, vážím si ho, a představa rodiny s ním se mi líbí. Co mě ale znervózňuje, je to, že mě pořád, možná čím dál tím víc, přitahují jiní muži. Sex s přítelem je velmi dobrý, přesto mám ale potřebu se o sobě a své sexualitě dozvědět víc. Mám pocit, jako bych v sobě dusila něco velmi důležitého. Tuto touhu vnímám jako časovanou bombu a bojím se riskovat, že vybuchne v momentě, kdy budeme mít dítě. Nevím, co mám dělat. Občas dokonce uvažuji, že se s přítelem rozejdu, protože ni nepřipadá v pořádku tolik toužit po jiných mužích a mít vedle sebe někoho, kdo mě oddaně miluje.
Děkuji za radu.

Sára

Petra Jarošová odpovídá:

Sáro, máte něco, po čem touží většina z těch, které mi píší: harmonický vztah s mužem, který vás miluje, chce s vámi mít děti a postarat se o vás. Vy milujete jeho a uvědomujete si jeho kvality i to, že by vám byl oporou v životě. Líbilo by se vám s ním mít děti.

Takhle by to mělo vypadat, zdánlivě nic nechybí a vy máte přesto pocit, že byste měla tuhle nádheru rozbít a jít za něčím, co zatím ani nevíte, co to je. Jít za něčím, co bude pro většinu vašeho okolí zcela nepochopitelné, bude mít tendenci vás soudit, a zdaleka neskýtá žádné jistoty, že to, co bude na konci vaší cesty, bude lepší, než to, co vám nyní nabízí váš partner.

Podařilo se vám něco velmi vzácného: navzdory této politicky korektní a často pokrytecké společnosti a navzdory tomu, že většina lidí dnes následkem nevhodné výchovy nedokáže cítit svou vnitřní podstatu, své skutečné touhy a potřeby, vy jste si ten instinkt uchovala. Nenechte se mást, že cítíte něco jiného, než je obvyklé. Každý z nás je něčím speciální a odlišný. Protože se ale většina lidí bojí vybočit z průměru, zvenčí to vypadá, že všichni chtějí totéž.

Pravdou je, že většina lidí vůbec neví, co opravdu chce. Děti naplňují představy svých rodičů, jejich představy o štěstí, a ani si to samy neuvědomují. Co však cítí, je vnitřní nespokojenost a napětí. Ty se objevují proto, že málokterý rodič má tolik sebevědomí, aby uměl obhájit jinakost svého dítěte a raději jej nutí být stejné, jako jsou děti od sousedů. Dítě, které cítí, že buď bude takové, jak ho chce mít maminka či tatínek, nebo ho nebudou mít rádi, zvolí variantu přizpůsobit se a potlačit své skutečné potřeby a přirozenost. Holčička se chová jako kluk, protože tatínek chtěl vždycky syna a stále o tom mluví. Chlapeček se nikdy nepere, protože maminka řekla, že je to špatné, nebo že by mohl dostat poznámku; a nenaučí se tak chránit slabší kamarády. Jejich přirozená a zcela originální podstata nemá šanci se rozvinout a později se projeví jako stavy úzkosti a napětí, hněvu či bezmocného vzteku, nebo například pocitu křivdy, že se mi permanentně děje něco, s čím nedokážu nic udělat, že jsem obětí vnějších událostí, které se na mě neustále valí.

Přestože máte něco velmi cenného, tedy funkční partnerský vztah, cítíte, že máte něco najít a že je to důležité. Otevřete se tomu a následujte cestu, která se před vámi bude objevovat. Můžete patřit mezi ty, kteří mají objevit něco nového, nový směr, inspiraci pro ostatní a máte tu čest být v prvních řadách. Vstupujete do proudu, o kterém většina zatím nemá ani tušení. Nebo možná máte najít něco, co potřebuje jen pár jedinců, ale je to pro ně důležité. Tahle touha něco nového najít v sobě a ve světě nemá žádnou morálku, podle které žijí ostatní. Je nutkavá a je chyba ji potlačit. Jako vědci obětují svůj soukromý život, aby našli nový lék, jako horolezce táhne touha po výškách, které ostatní nerozumí, ale pak je inspiruje představa, že je tu někdo, kdo posouvá hranice lidského rozvoje. Jako umělec, který umanutě kreslí obrazy, které nikdo nekupuje, aby trhal cenové rekordy o 200 let později.

Máte prožít něco, co vás posune a promění. Když budete mít odvahu vydat se do nejistoty, na konci cesty budete někým jiným. Budete moudřejší a vnitřně bohatší. Nedá se slíbit, že ta cesta bude lehká. A možná budete mockrát v těžkých chvílích plakat po jistotách, které jste opustila. Ale současně budete cítit, že cesta zpět už je uzavřená, že už se nechcete vracet, i když vám dočasně bude chybět síla na cestu vpřed. Už ta cesta sama je cílem. Bez ohledu na to, jestli vás ostatní ocení, nebo ne, následujte ten hlas. Je ale velmi pravděpodobné, že jednou dojdete i vnějšího ocenění. Odvahy nejít s davem si svět vždycky bude cenit. Protože ve skutečnosti by každý rád by takový a měl tu odvahu, kterou máte vy. Určitě o vás ještě uslyšíme!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“